Sorting by

×

Mít přehled o penězích je základ finanční gramotnosti

Michaela Staňková
Odhadovaná doba čtení 3 minut

Mějte vždy přehled nad svými financemi

Současná ekonomická situace je náročná. O to víc je na místě se zamyslet nad skutečnými výdaji. Počítáte-li každou korunu, a přesto máte problém vyjít s penězi ke konci měsíce nebo prostě jen chcete mít přehled, kam všude peníze plynou, sestavte si osobní či rodinný rozpočet. Jak na to se dozvíte v našem článku Rodinné finance nesmí být tabu.

V tomto článku se zaměříme na výdaje,  především na ty zbytečné, na kterých můžete ušetřit, aniž byste jakkoliv strádala. 

finanční gramotnost, rozpočet, rodinný rozpočet, peníze

17 tipů, kde můžete snadno a rychle ušetřit

  • Spořící účty. Víte, jaký máte úrok na spořících účtech? Je vyšší než roční inflace? Sledujte ho, banky jej mění i během roku. Sledujte i bankovní promo akce, někdy stačí jen pravidelné platby kartou a hned se vám zvýší úročení. V Čechách jsou spořící účty stále oblíbené a to i přesto, že nebývají výnosné. Banky tak s vašimi financemi nakládají de facto zadarmo.
  • Nevýhodné půjčky. Opravdu půjčku na dovolenou nebo vánoční dárky potřebujete? Budete mít z dovolené na dluh radost, když ji pak budete dalších pět let splácet? Pokud už si peníze musíte půjčit, v klidu a pečlivě porovnejte nabídky od bankovních i nebankovních institucí. Spočítejte si, na kolik vás půjčka doopravdy vyjde, včetně úroků a poplatků. Zaměřte se na výši sazby RPSN.
  • Konsolidace stávajících půjček a hypotéky. Nepodceňujte refinancování, případně konsolidaci půjček, a porovnejte si nabídky. Víte, že že lze sloučit i pojistky? Ušetříte tak klidně i několik tisíc za rok. Dnes existují různé porovnávače, které vám ušetří spoustu práce.
  • Nesplacené kreditní karty. Používáte ráda kreditní kartu? A víte, že nakupujete na dluh? Nezapomínejte splatit celou částku řádně a včas v bezúročném období. Sazba RPSN vám jinak nákup pěkně prodraží. 
penize, výdaje, účty, rodinný rozpočet, finanční gramotnost
  • Předplatné. Věnujte každý měsíc pozornost bankovnímu výpisu. Nepřehlédla jste někde automaticky strhávané peníze za předplatné, které už dávno nevyužíváte? Pozor na jednorázové roční předplatné. Stačí, že někde uvedete detaily platební / kreditní karty, abyste si vyzkoušela nějaký program nebo aplikaci a zapomenete před koncem zkušebního období kartu odstranit v nastavení.
  • Teplota doma. Nastavte doma správnou teplotu vytápění, uvolněte prostor před radiátory, zkontrolujte těsnění oken a dveří, ať vám neuniká teplo. Zvlhčovač vzduchu pocitově teplotu v místnosti zvyšuje. Máte-li bojler, nemáte nastavený předehřev vody na zbytečně vysokou teplotu?
  • Levnější poskytovatelé služeb. Podívejte se, zda můžete ušetřit na plynu, vodě, elektřině, internetu nebo televizi. Využijte nezávislé srovnávací portály, které vám ukáží různé nabídky. Samozřejmě buďte obezřetná. Ne každá nabídka je výhodná. I tak se zamyslete, zda energiemi příliš neplýtváte. Stačí drobnosti jako zhasínat při  odchodu z místnosti, vypínat televizi/rádio, nenechávat přístroje ve stand-by, krátce se sprchovat, nemýt nádobí pod tekoucí vodou a myčku zapínejte na úsporný režim.
  • Levnější tarif na telefon-internet. Zjistěte si u svého operátora, zda vám nabídne levnější tarif, porovnejte nabídky a klidně poskytovatele služeb změňte. Nebojte, stávající telefonní číslo vám nový operátor převede.
rozpočet, finanční gramotnost, rodinný rozpočet, peníze
  • Sledujte preventivní programy své zdravotní pojišťovny. Zjistěte si, zda vám přispívá na zubní hygienu, sportovní aktivity, očkování. Každá proplacená koruna se přece počítá. Většinou nemusíte nikam nic posílat, vše vyřídíte během pár kliknutí v aplikaci na telefonu. Výhodu aplikace bývá i to, že můžete zároveň spravovat i účty svých dětí a efektivně si převádět získané kredity.
  • Prodávejte – vyměňujte. Máte něco, co už nechte? Nábytek – hračky – oblečení – elektrotechniku – knížky?  Pošlete to dál. Někomu jinému to třeba ještě poslouží. A pokud si věc nikdo nekoupí za peníze, zkuste ji před samotným vyhozením do kontejneru ještě vyměnit. Stejně tak postupujte při koupi. Kvalitní věci se dají pořídit z druhé ruky i formou výměny.
  • Drahé věci na jedno použití si vypůjčte. Potřebujete jednou za rok vyčistit sedačku? Kvalitní průmyslový tepovač si jednoduše na víkend zapůjčte. Případně využívejte službu SharyGo.
  • Volte kvalitu. Kupujete kvalitnější výrobky, ne ty levnější. Z dlouhodobějšího hlediska je to výhodnější.
výdaje, nákupy, peníze, finanční gramotnost
  • Nakupujte ve velkém a využívejte slevy. Ale není sleva jako sleva, vždy si porovnejte cenu před slevou a u více výrobků porovnejte i cenu za jednotku. Ne každá množstevní sleva se vyplatí.
  • Nebojte se supermarketových značek. Bývají mnohdy levnější, a pokud je doopravdy porovnáte se značkovými od stejného výrobce, není pravidlem, že by byly méně kvalitní.
  • Neplýtvejte jídlem. Kupujte tolik, kolik sníte. Jde-li to, přebytky zamrazte. Pokud najdete v lednici potraviny po expiraci, přesvědčte se, že je jídlo opravdu zkažené. Expirační datum je spíše doporučení, prakticky se s některými potravinami ani po vypršení data spotřeby nemůže nic stát. Než něco vyhodíte do koše, alespoň si k tomu nejdřív čichněte. Budete-li si navíc doma vařit a ven si brát doma připravené svačinky, nakrájené ovoce či zeleninu, na místo neustálého nakupování pochutin cestou ve večerkách, vězte, že 100% ušetříte.
  • Hromadná doprava nebo kolo. Zvažte, zda je nutné, zvláště ve městech, jezdit na krátké vzdálenosti autem.
  • Doprava za zboží. Objednáváte často nákupy online? Využívejte akce na dopravu a platbu zdarma. 
finance, rodinný rozpočet, peníze, finanční gramotnost, strategie, rozpočet

Finanční gramotnost

Celkový přístup k penězům se od nás naše děti učí nápodobou. Přemýšlejte tedy, jak k penězům u vás doma přistupujete, jak s nimi nakládáte a předejte jim to nejlepší do budoucna – zodpovědný a zdravý přístup k penězům.

Pokud stále tápete, další rady naleznete v našem videokurzu Finanční minimum pro rodiny v kostce.  Poslechem podcastu s Evou Hlavsovou z Fondee, se dozvíte se, že je vždy dobré myslet na finanční rezervu a své finance budete mít pod palcem.

Zaujal vás některý z výše uvedených tipů? Nebo vás dokonce napadl další? Podělte se o něj s námi! Sdílejte své zkušenosti s lidmi na stejné vlně jako jste vy pod hashtagem #rodicovskanenibrzda. Těšíme se na ně.

Sledujte webové stránky Marter i sociální sítě facebook, InstagramLinkedIn. O veškerém dění v týmu M.arter vás informujeme průběžně v našem newsletteru. Budete tak v obraze, jaké programy a tipy pro vás připravujeme.

Kdo je Michaela Staňková

Michaela Staňková

Míša má několikaleté zkušenosti s vedením lidí v nadnárodní firmě, řízením projektů. Po vysokém pracovním nasazení, se nyní na rodičovské učí zpomalit a vnímat svět kolem sebe dětskýma
očima. Ve volném čase se společně s rodinou věnuje pohybu a cestování. Miluje hory, dobrou kávu, ráda si poslechne zajímavý podcast, přečte dobrou knihu a nevynechá příležitost posedět si s manželem či přáteli u dobrého vína.

V M.arter vede tým ambasadorů, protože věří v to, že rodičovská není brzda. Přeje si, aby se o této platformě dozvědělo co nejvíce aktivních rodičů.

KONTAKTY:

Na článku spolupracovala redaktorka blogu Gabriela Kašparová.