Sedm tipů, jak při hledání práce nedělat školácké chyby.
Andrea Bohačíková
Odhadovaná doba čtení 2 minuty
Nejspíš se shodneme, že rodičovská dovolená dostala jeden z nejméně přesných názvů. Jelikož to skutečně žádná dovolená není. Jak v tom kolotoči neztratit sama sebe?
V M.arter razíme heslo: Rodičovská není brzda, když nechcete. Ověřeným klíčem k životním situacím, které můžete sama ovlivnit, je proaktivita.
V novém seriálu HLEDÁM SI NOVOU PRÁCI aneb NEMÁM SE PO RODIČOVSKÉ KAM VRÁTIT vás postupně připravíme na to, jak si úspěšně najít nové zaměstnání.
Po hodinách strávených hledáním zaměstnání, po hodinách prosezených na on-line nebo i osobních pohovorech, otevíráte další e-mail s automaticky generovaným odmítnutím. Zdá se vám tato situace povědomá? Dáváte mnoho času a energie do hledání práce, ale nikam to stále nevede?
Nejhorší je, že nevíte proč. Žádná zpětná vazba od náborářů. Přemítáte, co děláte špatně. Odmítnutí si začínáte brát osobně. Berete si odmítnutí osobne?
Při hledání zaměstnání děláme nevědomě chyby. Naštěstí mnohé z nich lze snadno identifikovat a napravit. Díky tomu se pak cítíme lépe a zvýšíme svou šanci na úspěch, šanci získat nové zaměstnání.
1. Definujte si své pracovní potřeby.
Pokud zoufale toužíte najít novou práci, můžete se dostat do situace, že se ucházíte v podstatě o cokoli, co odpovídá vašim dovednostem. Tato strategie vám pravděpodobně zajistí brzké pozvání na pracovní pohovory. Pokud však trávíte hodiny na online i osobních pohovorech, po kterých následuje jen odmítavá odpověď, nejedná se zrovna o nejlepší zkušenost pro vaše sebevědomí a psychickou pohodu. Vyhněte se frustraci z odmítnutí definováním svých potřeb. Určete si, jakou práci chcete dělat. Jen tak odfiltrujete pracovní pozice, na které se sice můžete kvalifikovat znalostmi i zkušenostmi, ale vlastně nejsou v souladu s tím, co hledáte.
2. Myslete strategicky.
Opět platí, že pochopení vašeho záměru najít si nové zaměstnání je zásadní. Využijte lépe svůj čas a na místo nekonečného boje s větrnými mlýny si raději hrajte s dětmi a nebo se vzdělávejte. Vytvořte si na hledání zaměstnání strategii. Jedním ze způsobů může být zacílit hledání na jedno konkrétní odvětví a nebo pracovní pozici a systematicky denně tyto oblasti prozkoumávat.
3. Hledejte pravidelně a cíleně.
Jakmile si ujasníte svou představu o pracovní pozici a pracovní náplni, která vás bude uspokojovat, dejte se do vlastního hledání. Vytvořte si plán a strategii. Na základě svých dřívějších pracovních zkušeností, vrozených i získaných dovedností si sama zhodnoťte co znáte, co umíte, na jaké pozice se hodíte i svým temperamentem. Následně pracovní pozice denně filtrujte ve vyhledávačích či databázích práce.
4. Poskytujete neúplné informace v životopise a profesních profilech.
Prodejte se! Začínající kariéru přerušila mateřská a vy nemáte dostatek pracovních zkušeností? Uvádíte do profesního životopisu všechno? Váš životopis, profil na LinkedIn nebo v jiné databázi by měl obsahovat všechny vaše získané dovednosti, bez ohledu na to, kde jste je získali. Tím myslím i rodičovskou dovolenou. Po dobu péče o dítě a domácnost prokazujete multitasking (organizační schopnosti), jste flexibilní, (přizpůsobujete se nenadálým situacím jakou je např. onemocní dítě), plánujete čas sobě i členům rodiny (time-management)…
5. Udělejte dojem na první kontakt se zaměstnavatelem.
Věnujte čas přípravě. Na životopisu i motivačním dopisu záleží.
Vyjímečně můžete odeslat stejný životopis a obecný motivační dopis na více pracovních pozic. Zkušený personalista však pozná, že jste si dali práci s přípravou životopisu a zvláště motivačního dopisu na tu konkrétní otevřenou pracovní pozici. Věnujte svůj čas přípravě na první kontakt s potenciálním zaměstnavatelem. Tím prvním kontaktem je právě životopis a motivační dopis.
6. Používejte LinkedIn a navazujte kontakty.
Většina náborářů, kterým se dostane do rukou váš životopis, vás prolustruje přes LinkedIn a Google. Ověří si vámi poskytnuté informace. Máte již LinkedIn profil? Jste na něm aktivní? Je velmi pravděpodobné, že vás personalista bude kontaktovat právě přes tuto sociální síť. Buďte aktivní i proaktivní, aktualizujte si své profesní údaje, průběžně doplňujte získané dovednosti v kurzech, nezapomeňte na dobrovolnickou práci, brigády, sportovní i jiné úspěchy atd.
Široká profesní síť kontaktů je velmi užitečná. Oceníte ji při hledání práce. Vaši známí vás mohou představit dalším lidem, doporučit. Přesně to děláme i my v naší online komunitě Rodičovská není brzda plné žen i mužů na stejné vlně jako jste vy. Neváhejte se k nám připojit. Rozšíříte si tak svou (nejen) profesní síť o nové kontakty.
7. Hledejte sobě rovné pracovní uplatnění.
Překvalifikovanost vs. nedostatek zkušeností. Ano, vidíte dobře. Pokud se ucházíte o práci, pro kterou máte nadbytek pracovních zkušeností, nebo naopak jejich nedostatek, neuspějete. Hledejte si vždy takové pracovní uplatnění, na které máte dostatek zkušeností a které jsou v souladu s vašimi dovednostmi i možnostmi (časovými i dle místní dostupnosti).
Pokud si nevíte rady, neplýtvejte svým časem ani energií klábosením o dané problematice s kamarádkou, ale obraťte na odborníka z oblasti kariérového poradenství. Přeci jen, ruku na srdce, s bolavým zubem, taky raději jdete k zubaři…
V M.arter intenzivně nasloucháme vašim potřebám. Chápeme výzvy, kterým čelíte každý den. Proto jsme pro vás ve spolupráci se specialistou na pracovní právo z AK Sedlakova připravili ebook: Jak se (s)právně vrátit do práce?
Ke stažení je zdarma. Připravte se na návrat do zaměstnání i po právní stránce. Pracovní smlouvou to totiž všechno jen začíná!
Dejte sobě i pracovnímu trhu čas. Po celou dobu nezapomeňte na to hlavní: Buďte k sobě laskaví. Neříkejte si, že za nic nestojíte, když zrovna vy, nemůžete najít práci. Věřte, že společně s vámi jí hledá tisíce dalších tisíce rodičů.
Sledujte webové stránky Marter a sociální sítě facebook, Instagram a LinkedIn. Odebírejte newsletter a buďte v obraze, jaké programy pro vás připravujeme.
Sdílejte své příběhy a pracovní i životní sny s lidmi na stejné vlně jako jste vy pod hashtagem #rodicovskaneni brzda. Těšíme se na ně.
Za celý tým M.arter vám při hledání práce držíme palce!
Andrea Bohačíková, CEO&Founder M.arter & Gabriela Kašparová, redaktorka blogu M.arter
Kdo je Andrea Bohačíková
Andrea vystudovala obor Mezinárodní vztahy a Evropská studia a má přes 12 let zkušeností třeba s obchodní strategií nebo prodejem na poli mezinárodního a komoditního obchodu.
Ačkoli sama ještě není matkou, našla díky kamarádce problém ve společnosti a v současné době vede tým 25 lidí (převážně matek na rodičovské), které jí s prosazením myšlenky „Rodičovská není brzda, když nechcete“ pomáhají pod hlavičkou platformy M.arter.
Žije v Praze, zajímá se s nadšením o psy, miluje aktivní odpočinek, čokoládu a dobrou společnost.
KONTAKTY:
- EMAIL: andrea@marter.cz
- LINKEDIN: Andrea Bohačíková
- INSTAGRAM: Andrea B. (@andyb_original)
Kdo je Gabriela Kašparová
Gabriela vystudovala obor Mezinárodní vztahy a Evropská studia a má přes 19 let zkušeností z telekomunikací i farmacie.
Při mateřské začala na sociálních sítích vyhledávat a sledovat různé vzdělávací iniciativy. Dostala se k M.arter akorát v době, kdy rozšiřoval svůj tým. I přes nedostatek času se dvěma hodně malými dětmi, se stala dobrovolníkem na pozici redaktorky blogu. Práce na přípravě sebevzdělávacích článků ji nesmírně těší a naplňuje podle hesla Rodičovská není brzda, když nechcete.
Žije v Praze, těší se, až s dětmi vyrazí na Azurové pobřeží do Nice. Ráda peče koláče, dorty i kváskový chléb. Na četbu zatím nezbývá moc času.
KONTAKTY:
- EMAIL: clankyprovas@marter.cz
- LINKEDIN: Gabriela Kasparova
- INSTAGRAM: printemps_prague
- TWITTER: Gabi Kasparova