Rodičovská není brzda, když nechcete aneb 7 tipů, jak se z návratu do práce nezbláznit.
Andrea Bohačíková
Odhadovaná doba čtení do 2 minut
Nejspíš se shodneme, že rodičovská dovolená dostala jeden z nejméně přesných názvů. Jelikož to skutečně žádná dovolená není. Jak v tom kolotoči neztratit sama sebe?
V M.arter razíme heslo: Rodičovská není brzda, když nechcete. Ověřeným klíčem je proaktivita a uvidíte, že dřív nebo později to půjde.
1. Vzdělávejte se a rozvíjejte své schopnosti a dovednosti.
Někdy se to lehko řekne a hůře udělá, zvláště s dětmi v náručí, že? Doporučuji jít na to zlehka. Čtěte i odborné články, poslouchejte podcasty nebo audioknihy, sledujte, účastněte se webináře a nebo se přihlaste do ucelenějšího kurzu, který vám pomůže v dalším osobnostním růstu.
Můj osobní tip: čtěte to, co rozšíří vaše obzory, a to každý den 10 – 15 min. Hlavní je tzv. nezakrnět a aktivně hledat možnosti růstu. Inspiraci můžete najít například v knihách od Audiolibrix s 20% slevou.
2. Hledejte sama sebe
Rodičovská dovolená se dá využít jako příležitost najít sama sebe. Kdo vlastně jste? Co chcete? Kam jdete? Kdo jiný je lepším zrcadlem vás samých než ten malý parťák v náručí a vše to, co kvůli němu dokážete každý den zvládnout. Pokud odpovědi na výše uvedené otázky neznáte, nezoufejte. Ono to přijde a možná se budete ještě divit.
3. Přemýšlejte nad svými silnými stránkami
Každý z nás má své silné a slabé stránky. Zaměřte se na ty silné. Které to jsou? Jak je můžete dále využít? Zamyslete se nad tím, co vám mateřství dává. Co z nabytých zkušeností můžete zužitkovat ve stávajícím zaměstnání nebo při hledání nové profese? Říkáte si: “já už ale neumím nic”. Za komunitu více jak 5 400 proaktivních rodičů mohu potvrdit, že si to někdy řekl každý z nich. Ale jedním dechem dodávám, že to není pravda. Umíte víc než si myslíte. Jen je třeba se zamyslet nad tím, v čem jste dobrá.
4. Zamyslete se nad svou budoucí kariérou
Podívejte se pravdě do očí. Řekněte si, zda se chcete vrátit do původního zaměstnání a jakým způsobem. Co by měla vaše další kariéra splňovat a jaké jsou možnosti? Upřímně si odpovězte na několik základních otázek jako: Kolik hodin týdně chcete a můžete pracovat? Kam chcete profesně růst? Co od svého profesního života vlastně čekáte?
5. Vše si dobře promyslete
Přemýšlejte o dětech a péči o ně. Jak a kdo ji zařídí. Má manžel možnosti, že bude více doma? Pomohou vám prarodiče, kamarádky s mladšími dětmi, dětské skupiny? Nabízí váš zaměstnavatel firemní školku nebo příspěvky na dětské skupiny? Co finance? Kolik peněz potřebujete? Dostanete za vykonávanou práci adekvátní finanční odměnu? Podívejte se na časovou náročnost a jak se všechno dá skloubit dohromady? Vyvolejte diskuzi se svým partnerem o vzájemné budoucnosti, vašich očekáváních i představách.
6. Komunikujte se svým zaměstnavatelem
Vše, co jste si uvědomila díky předešlým krokům, si v žádném případě nenechávejte pro sebe. Spojte se svým zaměstnavatelem. Opět moje rada: Buďte proaktivní! Zjistěte své možnosti. Bavte se o alternativách. Hledejte řešení vhodná pro vás i pro něj. Nechoďte kolem horké kaše, co se týče financí. Už přece víte, kolik potřebujete, aby vše fungovalo. Dejte svému zaměstnavateli jasně najevo, co ve vás má a jakým přínosem pro společnost můžete být. Nečekejte, až či zda přijde nějaká nabídka sama. Opakuji: buďte proaktivní.
Pokud se z jakéhokoliv důvodu nemáte kam vrátit, nezoufejte. Existují alternativy. Můžete využít naši databázi práce vhodnou pro rodiče malých dětí nebo jiné inzertní portály, zeptat se kamarádů a známých nebo začít podnikat. To si však dobře spočítejte.
7. Jděte na to pomalu a buďte k sobě laskavá
Nepočítejte s tím, že hned po návratu do zaměstnání bude vše v takovém tempu a nasazení jako před vaším odchodem na mateřskou dovolenou. Rovnou vám řeknu, že nebude a je to v pořádku. Nepokoušejte se v prvních dnech ani týdnech trhat rekordy v dokonalosti. Nejste super hero. Jste obyčejný smrtelník s neskutečným nasazením a sílou, protože jste máma. Dejte si čas a nechtějte od sebe zázraky na počkání. Buďte k sobě laskavá.
Spolu s dalšími tisícovkami žen na stejné vlně vám držím palce
Andrea Bohačíková
CEO&Founder M.arter
Kdo je Andrea Bohačíková
STUDIUM: Magisterské studium v oboru Mezinárodní vztahy a Evropská studia.
KARIÉRA: Andrea má přes 12 let zkušeností s business developmentem (nové trhy a produkty), obchodní strategií, prodejem na poli mezinárodního a komoditního obchodu. Je výkonnou ředitelkou a zakladatelkou M.arter.
Kromě platformy M.arter spoluzaložila informativní a networkingovou platformu Jaké chceš Česko? a Educator, iniciativu na adaptaci vzdělávání pro 21. století.
Aktivně se věnuje mentoringu, poskytuje jak individuální konzultace, tak startupům a neziskovkám.
OSOBNÍ ŽIVOT: Žije v Praze. Zajímá se s nadšením o psy, jídlo, marketing, obchod, startupy a inovace.
ZÁLIBY A ZAJÍMAVOSTI: Miluje aktivní odpočinek, čokoládu a dobrou společnost. Má štěně anglického buldoka jménem Zoe. Žije dle mota: Každý den se postav něčemu, co tě děsí.
VZTAH K M.ARTER: Před několika lety řekla: “Mámy na rodičovské chtějí dál růst stejně jako jejich malí parťáci. A to dle hesla: “Rodičovská není brzda, když nechcete”. Založila organizaci a sestavila skvělý tým, který jí v naplňování mise M.arter každý den pomáhá.
KONTAKTY:
- EMAIL: andrea@marter.cz
- LINKEDIN: Andrea Bohačíková
- INSTAGRAM: Andrea B. (@andyb_original)