Jak začít investovat a budovat finanční nezávislost?

Když se řekne investování na burze, vybaví se vám film Vlk z Wall street a jemu podobné? Pak si asi myslíte, že tento způsob investování není pro normální lidi. Bez tučného konta, rozsáhlých znalostí a denního sledování grafů nemá smysl. To je ale omyl! Ukážeme si, že investování nemusí být jen pro hrstku vyvolených a základy může zvládnout každý.

Ženy jsou náchylnější k chudobě než muži

Možná se ptáte, proč bychom vlastně my ženy měly investovat. Vyděláváte si vlastní peníze, část posíláte na spořicí účet, a to by mělo stačit. Jenže ona to tak úplně není pravda.

Ženy jsou statisticky mnohem náchylnější k chudobě než muži. Podle údajů ministerstva práce si ženy v ČR vydělávaly v roce 2018 o 22 % méně než muži. Single matky, ženy po rozvodu nebo důchodkyně se tak často stávají závislé na partnerech, na státu…

Není se za co stydět. Přechodně se stane závislá téměř každá z nás. O co bychom se ale měly postarat je to, aby se z přechodné závislosti nestala závislost trvalá. A právě pravidelné investování nám s tím může výrazně pomoci.

Inflace pomalu ale jistě požírá naše peníze

Jak to, že posílání peněz na spořicí účet nestačí? Měl by to přeci být jednoduchý a bezpečný způsob zhodnocení. Problém je v tom, že banky dávají na spořicích účtech úroky obvykle mnohem nižší než 1 %. A protože inflace činí cca 2 % ročně, ve výsledku vaše peníze pomalu ale jistě ztrácejí na hodnotě.

Pokud si tedy dnes za nějakou částku můžete koupit třeba 5 pomerančů, za pár let už to budou jen 4. A platí to pro všechno – bydlení, oblečení, jídlo. Vše je rok od roku dražší a naše úspory se tím zužují. Jak velký to může být problém si ukážeme na následujícím příkladu.

Představte si, že na spořicí účet s úrokovou sazbou 0,5 % (průměrná sazba v bance) vložíte 100 000 Kč:

  • 100 000 Kč letos – 2 % (inflace) = 98 000 Kč kupní síla příští rok
  • 100 000 Kč + 0,5 % (úrok na spořicím účtu) = 100 500 Kč příští rok

Takže za rok od banky získáte 500 Kč na úrocích. Inflace vás ale připraví o celé 2000 Kč na kupní síle peněz. Pokud se vám to nezdá jako moc, stačí se mrknout na dlouhodobější horizont.

Vašich 100 000 Kč by při stejné úrokové sazbě a inflaci mělo za 30 let kupní sílu jen 55 000 Kč. Takže si budete moci dovolit téměř o 50 % méně věcí nebo zážitků, které s dlouhodobými úsporami plánujete.

2 způsoby investování, oblíbené mezi ženami

Proč začít investovat je tedy jasné. Nyní si pojďme představit 2 způsoby investování na burze, které získávají mezi ženami na popularitě.

1.      Investování do indexových fondů ETF

Prvním z nich je investování do indexových fondů ETF, které doporučuje široké veřejnosti řada světových investorů včetně Warrena Buffetta. Výhodou těchto investic je, že vás nebudou stát spoustu času, není třeba mít ekonomické vzdělání ani denně sledovat grafy.

Nejedná se o žádné „rychlé a zaručené zbohatnutí“. Takové způsoby nikdy nefungují a když, nesou s sebou obrovská rizika. Investování do ETF přináší přijatelnější kompromis mezi rizikem a výnosem a v řádu desítek let vám může vynést i miliony.

Jak funguje investování do ETF a jaké jsou jeho výhody?

Fungování indexových fondů ETF vysvětlíme na příkladu ze života. Představte si, že pořádáte párty a hledáte v obchodě krekry k zakousnutí. Rozhodujete se mezi brambůrkami, tyčinkami a čtyřmi dalšími druhy, každému z přátel ale chutná něco jiného. Tak vsadíte na jistotu a koupíte párty mix. Když někomu nepojede jeden druh, třeba si pochutná na dalším.

Stejně tak funguje i ETF. Místo krekrů je tento mix naplněný akciemi různých firem. Když jedna akcie poklesne, nevadí. V ETF máte ještě řadu dalších, kterým se daří lépe a ztrátu jedné firmy mohou snadno vyrovnat.

Proč nekoupit rovnou několik akcií různých firem? Kupovat akcie jednotlivě by se značně prodražilo, a navíc nikdy jich nekoupíte tolik, jako můžete mít v jednom ETF. Nikdy tedy nedosáhnete takové diverzifikace.

Co z toho plyne? Indexové ETF nemají tak časté a hluboké poklesy, jako mohou mít akcie konkrétních firem. Nemusíte denně sledovat grafy a obávat se obrovských náhlých poklesů. Pokud správně zvolíte ETF, měly byste v něm mít řadu kvalitních firem, které se v portfoliu doplňují. Jak zvolit ETF se můžete dozvědět v e-booku zde.

Na grafu můžete vidět průměrný růst indexu MCSI World (do něhož můžete investovat skrze indexové ETF). Za posledních 50 let rostl tento index, který obsahuje více než 1600 společností z celého vyspělého světa, průměrně o více než 7 % ročně.

Pokud si ani tak nedokážete představit, kolik to ve finále přinese, konkrétní částky si zkuste zadat do této kalkulačky a uvidíte, jakého výnosu je možné získat při různých investicích.

2.      Investování do etických společností a „zelených firem“

Druhý způsob investování, který je mezi ženami velmi oblíbený, je investování do akcií etických společností. Ne každá z nás chce investovat do ETF se spoustou firem, které ani nezná. Ženy si hodně zakládají na tom, aby svou investicí podpořily firmu, se kterou souzní i hodnotově.

Řada z nich proto investuje do akcií takzvaných „zelených společností“, zaměřených na ekologii. Ochrana planety je dnes v popředí zájmu, a tak se i mnohým společnostem s ekologickým smýšlením daří a přinášejí investorům velmi zajímavé výnosy. Je ale třeba myslet na to, aby měla firma ekonomický potenciál i dlouhodobě, a to může být náročnější.

Co sledovat při výběru „zelené společnosti“

Při výběru konkrétní společnosti nikdo nemá patent na rozum, a i význační investoři občas šlápnou vedle. Existuje pár indikátorů, které můžete sledovat. Důležitá je například velikost firmy, tedy její celkový kapitál, to, jak dlouho již na trhu funguje. A hlavně – měly byste rozumět business modelu firmy a vidět v ní skutečný potenciál.

Na obrázku vidíte vývoj ceny akcií společnosti Next Era Energy, jedné ze společností, jež se zaměřují na zelenou energii. Next Era zaznamenala v posledních 5 letech raketový nárůst ceny akcií o cca 24 % ročně.

Pokud se nechcete probírat celým procesem výběru vhodné firmy samy, mrkněte na článek na webu Investování pro holky. Najdete tam 3 tipy na akcie zelených společností, které mohou dávat smysl.

Tak a jsme u konce. Snad se nám podařilo představit výhody investování na burze i základní způsoby, jak začít. Investování na burze u nás v ČR stále není tak běžné, jako třeba investice do realit, a bohužel se mu věnují v drtivé většině muži. A to je podle nás škoda. Už s několika tisícovkami měsíčně totiž můžete nechat vaše těžce vydělané peníze, aby zase na oplátku pracovaly pro vás.

Pozn: Veškeré informace v článku jsou určeny pouze ke studijním účelům. Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

Autor článku: Eva Řeháková, 

Investování pro holky