Potřebuješ popostrčit, aby sis splnila sen o vlastním podnikání?

Dostala jsi na mateřské podnikatelský nápad, ale nemáš ho s kým sdílet? Věříš, že to bude bomba, ale potřebovala bys k sobě někoho zkušeného, kdo ti dá cenné rady do začátku, aby tvé podnikání neskončilo fiaskem? Pak zkus výběrový online program BusinessUp M.arter, který ti pomůže rozklíčovat to podstatné ve tvém projektu, odhalit vlastní překážky a posunout tvé podnikání dál.

Čtvrtý běh BusinessUp programu pro podnikatelky začíná již 3. 11. 2020 a vybíráme pouze 3 projekty žen, které jsou odhodlané rychle posunout své podnikání a dostat ho tam, kam potřebují.

Tyto 3 projekty vybíráme na základě kritérií (motivace, fáze podnikání, příběh firmy či váš osobní příběh a cíle).

Jednou z účastnic, která programem BusinessUp od M.arter prošla, je i máma a jogínka Tereza, která v následujícím rozhovoru objasní, v čem byl pro ni tento program zásadní, na jaké narazila překážky a jaká byla její cesta za splněným snem.

Terko popiš nám svůj příběh. Proč zrovna jóga? Co Tě k podnikání vlastně přivedlo?

Samotnou by mně nikdy nenapadlo, jak moc mi může jóga pomoci – a že vůbec nějakou pomoc potřebuji, jsem si také uvědomila díky své jógové praxi. 

Po několika letech cestování se snem živit se jako sociální antropolog zkoumáním cizích kultur, životě ve Francii s kolumbijským přítelem, poznávání nových lidí a hýření :) jsem se vrátila do české dolinky, setkala se s mužem, do kterého se na první pohled zamilovala a s ním z lásky otěhotněla. A najednou se stalo něco nepředvídaného – celý ten fascinující svět se mi scvrkl do malé bubliny strachu „bude ze mě matka/žena v domácnosti/čeká mne nevyhnutelná izolace a sociální sebevražda“. Upadala jsem najednou často do úzkostí, obav, co bylo nebo co (špatného) se stane v budoucnosti. Tenhle úzkostlivý program mne začal nenápadně ochromovat po narození syna: „je tak maličký a bezbranný, nemůže si říct, co dělám špatně, určitě dělám něco špatně“. Moje strachování a stres, který jsem si vytvořila v hlavě samozřejmě poznamenal jak můj vztah s manželem, který měl doma „hysterku“, tak malého, který začal trpět záchvaty kolik. 

A tak jsem došla do fáze, kdy jsem si řekla dost! Je na čase poznat sama sebe a to, co je vlastně opravdu “moje” :-). 

Byla to fyzická část jógy, cvičení, které mi pomohlo v těhotenství ke zdravému průběhu a následně parádnímu zážitku z bezbolestného porodu (holky, existuje to :-) a po porodu k rychlému návratu do formy a zbavení se bolestí zad. Postupně přišlo poznání duchovního rozměru jógy, které mi pomohlo si uvědomit, jak důležitý je přítomný okamžik, odevzdání kontroly, poznání svých limitů a vzorců chování, které přebíráme od rodiny či společnosti a zastavení mysli, která nám hází klacky pod nohy. 

Kdy ses rozhodla, že do toho skutečně jdeš, že z Tebe bude podnikatelka? Pamatuješ si ten moment?

Myslím, že ten moment ještě přijde. Než jako podnikatelka se cítím jako někdo, kdo chce přetvořit svou vášeň v zábavnou práci, spojit příjemné s užitečným, získat svobodu.

Co pro Tebe bylo v rámci tvé podnikatelské cesty nejtěžší?

Jsem stále na cestě :-). Nejtěžší je získávání sebehodnoty a schopnosti říci si za svou práci o adekvátní peníze. Je to velká práce osobního rozvoje, všem holkám, co plánují podnikat doporučuji knížku/y od Ruediger Dahlkeho, mně konkrétně kniha Psychologie Peněz pomáhá odhalit přesvědčení, která mám o penězích a která mi bojkotují úspěch (např. “podnikatelé kradou”, “peníze kazí člověka” )

Jak ses dozvěděla o M.arter a co Tě přesvědčilo se přihlásit do online programu BusinessUp?

M.arter a jeho aktivity jsem sledovala nějakou dobu na Facebooku, rozhodně věřím, že “rodičovská není brzda” :-) a moc se mi líbil drive Andrey a jejího teamu. Program přišel ve chvíli, kdy jsem dokončila jeden certifikovaný kurz instruktora jógy, přihlásila se na další a hrozilo, že mám našlápnuto na dráhu pouhého “věčného studenta”. Věděla jsem, že pokud chci udělat krok směrem k realizaci svého snu, potřebuji nakopnout od profíka. 

Naplnil program tvá očekávání?

Ano naplnil. Program je koncipován tak, že dává hodně prostoru studentovi, pro otázky, pro výběr tématu, ale Andy má naštěstí úžasnou schopnost lidi s divergentním roztržitým mozkem usměrňovat a udržet myšlenkovou linii tak, aby z hodinu a půl dlouhého meetingu bylo co nejvíce informací a podnětů k přemýšlení. Byla jsem ráda za úkoly, které vedly systematicky a dedukcí k určení business plánu, definice “avatara” cílového zákazníka, finančního plánu atd. Osobní problémy mně bohužel zbrzdily v průběhu projektu a jeho dokončení, Andree jsem moc vděčná za její pochopení a flexibilitu. 

Co bylo největším přínosem BusinessUp pro Tebe i tvůj projekt?

Od snu, že budu šířit jógu mezi maminky, které věřím, že ji nejvíce potřebují, jsem se dostala do bodu, kdy učím několik lekcí týdně, mám hezky našlápnutou FB stránku a těším se na podzimní jógové pobyty, které organizuji. 

BusinessUp mně dovedl k uvědomění si, že sen je splnitelný. Pokud si jej napíšeme na papír, je realizovatelný a pokud si jeho realizaci rozdělíme na konkrétní kroky a zadáme si, co pro jejich splnění konkrétně uděláme, stává se skutečností. 

Jak zvládáš skloubit péči o dítě se svým projektem?

Četla jsem manželovi tuhle otázku s připravenou odpovědí, že “nezvládám”, on se na mně překvapeně podíval a říká “a ty dva 400 hod.výcviky a X odučených a nafilmovaných lekcí co jsi absolvovala od porodu nepočítáš?”.. Tak nějak to asi zvládám, lekce učím, když hlídají moji rodiče a připravuji a vzdělávám se (a facebůkuju :-), když malý spí.

Měla jsi někdy moment či momenty, kdy jsi chtěla podnikání vzdát?

Určitě byly momenty, kdy jsem si říkala, “mám tohle já vůbec zapotřebí, mělo by mi stačit trávit čas s malým, manželovi možná víc než jednou týdně dopřát teplou večeři a konečně vyprat ty hordy prádla, co odkládám, abych mohla natočit video”.. Naštěstí mi tyhle výčitky či nepříjemné pocity vždycky kompenzuje ten pocit seberealizace, který za to stojí – chce to umět prioritizovat.

Jak Tě zasáhl COVID-19 a co jsi s tím udělala?

Nebýt COVID-19, určitě bych se nerozhoupala k přechodu do onlinu, natočení videí, vytvoření FB stránky, zjištění, že je často dobré jít do světa a udělat ten krok, i když máme pocit, že to ještě není “dost dobré, profesionální nebo dotažené” – vše lze a často je i radno ladit za pochodu. Ztratila jsem několik jogínek, které chodily na mé lekce před karanténou a po ní se již nevrátily, ale získala jsem místo nich mnoho dalších, z celé ČR. 

Co pomáhá, abys vše zvládla?

Jóga :-), ocenění ze strany manžela, nepodmíněná láska k miminu :-)

Máš nějaká doporučení pro ostatní?

Držím jim moc palce a doporučuji být k sobě laskavá a trpělivá, dovolit si nic nedělat, hýčkat se a nepodporovat myšlenky, kterými se my ženy samy shazujeme – často jsme samy sobě těmi nejdrsnějšími kritiky. Chcete-li, kultivace jógového principu ahimsa – nenásilí, vůči sobě.

Jaké jsou u Tebe novinky a co chystáš do budoucna?

Aktuálně organizuji jógové pobyty pro maminky s hlídáním dětí v Krkonoších. Budeme odpočívat, cvičit, relaxovat a to vše, věřte nevěřte, se dá zvládnout i s dětmi :-). Ráda bych našla více času na vytvoření online kurzu a růst svého Youtube kanálu.

Doporučila bys online program BusinessUp ostatním? Jestli ano proč?

Určitě, je to úžasná příležitost položit základní kámen své vize, nakopnout již existující podnikání, poradit se nebo si i postěžovat, Andrea je skvělá mentorka i vrba.

Pokud tě Terčin příběh nakopnul a ráda by ses dozvěděla o tomto online programu více, podívej se na stránky M.arter