Inspirativní čtení pro vás.

Našla díru na trhu. Učí ostatní mámy prezentovat v angličtině.

Před nástupem na mateřskou jsi používala angličtinu denně. Po nějakém čase doma však zjišťuješ, že už tvé speaking skills nejsou na takové úrovni jako dřív? V tom případě se můžeš připojit do skupiny Public Speaking for Moms, kde můžeš zapracovat na svých prezentačních schopnostech a potrénovat angličtinu v baby friendly prostředí.

Zakladatelka Public Speaking for Moms Jana prošla našim Bussines Up programem a v našem rozhovoru se s námi podělí o informace, jak její byznys vznikal a jak ji náš program v začátcích pomohl.

Mým snem je dát prostor maminkám k získání sebevědomí při prezentování v angličtině v rámci uceleného kurzu, ať už to potřebují na porady v práci nebo prezentaci svého produktu před zákazníkem. A neřešit při tom hlídání.

Chtěla bych dát ženám bezpečný prostor k seberozvoji v malé skupině, aby se naučily využívat pro prezentování své silné stránky a zároveň se jim dostalo individuální zpětné vazby. Aby mohly růst konkrétně tam kde potřebují a přitom cítily sílu skupiny podobně naladěných žen, ale také věděly jak jejich řeč na ostatní působí, co si z ní odnášejí a jaký cíl tak plní.

Co Tě inspirovalo k založení Tvého projektu?

Když mi dcera dorostla do věku, kdy jsme začaly chodit na hřiště, slyšela jsem od tolika maminek, že už neumí dát dohromady větu, natož anglicky. A přitom ji běžně používaly v práci! Pořádaly meetingy s kolegy, prezentovaly před zákazníky, pohybovaly se v anglicky mluvícím prostředí. Mateřství u nás je ale stále částečně o sociální izolaci, člověk si musí najít nový okruh známých, a tak i tyto schopnosti prostě mohou upadat. A při představě vrátit se zpět do práce tyto ženy většinou znejistí ještě více.

Zjistila jsem, že jsem jedna z nich. A taky že mi pomáhá návštěva mého oblíbeného Toastmasters, jenže je to večer, když mě dítě nejvíce potřebuje. Tam přišel ten první Aha moment – vždyť já vím co s tím! Moderovala jsem už tolik soutěží, pořádala konference, vedla řečnický klub, můžu přece podobné setkávání zorganizovat taky!   

 

Jakou máš na trhu konkurenci?

Už jsem zmínila Toastmasters, řečnické kluby, dále existují i kurzy rétoriky nebo prezentačních dovedností. Mateřská centra a organizace pomáhající maminkám pořádají jednorázová školení. Nenašla jsem však v Brně to, co jsem hledala – ucelený kurz, k prezentacím i angličtinu a možnost mít dítě s sebou.

Jak to vidíš se sebedůvěrou a sebehodnotou žen na rodičovské dovolené?

Myslím si, že na rodičovskou vás nikdo nepřipraví, není na ni univerzální návod.

Pochopila jsem, že nejsem sama, koho rodičovská položila na lopatky. Každý příběh je jiný, někdo přirozeně naplňuje své potřeby péčí o druhé, někdo si potřebuje dobíjet baterky jinak. A právě na rodičovské mnoho žen, co jsem potkala zjistilo, jak těžké může být najít si hodinu denně pro své dobití. Další otázka je, jak tu hodinu využít, když už se najde?

Na pivo s přáteli si v odpoledním spánku asi nedojdu, cvičení možná moje tělo potřebuje, všechno je prostě jinak. Mnohdy je to spíš o pár minutách, které se skládají dohromady jako puzzle. A soustředěná práce je jako nejdražší obraz, co se dá koupit.

Udržet si v tom zmatku vědomí vlastní hodnoty a věřit si v tom co dělám, to chce podle mé zkušenosti velkou sílu.

Jak to máš se svou sebedůvěrou a sebehodnotou ty?

Pro mě byl začátek úžasný a až později mi přišlo, že je to jako dostat facku. Ale pořádnou. Najednou celý svět ví, jak to dělat lépe než já, a i když jsem silná povaha, plácla jsem sebou na zadek a měla chuť prostě utéct. Snažila jsem se na roli mámy připravit, ale to snad ani nejde. Miminko brečelo skoro nonstop, spánek byl krátký a vzácný a mě zhruba po půl roce docházela šťáva.

Hledala jsem své nové já v nove roli, hledala jsem způsob, jak si to zase začít užívat, jak si dobíjet baterky, abych tu mohla být pro moji dceru naplno. A tak dostalo poje sebevědomí na frak. Nevěřila jsem si už vůbec v ničem.

Našla jsem naštěstí celkem včas lidi, co mi pomohli se odrazit a dala se na novou cestu, a tak jdu, někdy skáču, někdy se spíš ploužím a znovu hledám sebe i své sebevědomí.

Jsi součástí našeho individuální ho výběrového online programu BusinessUp pro začínající podnikatelky. Co tě motivalo k podání přihlášky, proč ses přihlásila?

Když jsem po pár konzultacích s lidmi ze startup světa zjistila, že můj projekt má šanci, zjistila jsem také že vlastně nevím co dál. Jak začít, co je první, druhý, třetí krok? Potřebovala jsem někoho k sobě, kdo prostě ví, co a jak. V té době už jsem M.arter znala z Mastermind setkání a BusinessUp byl podle popisu přesně to co jsem potřebovala. Parťák do startu.

Mohla bys s námi sdílet nějaké aha momenty, které jsi v rámci programu již zažila?

Zjistila jsem, že budování bysnysu je podobné jako připravit dobrou řeč. Vše začíná u myšlenky, které věřím a pokračuje zjišťováním potřeb publika, neboli cílové skupiny. Zjistila jsem že se spíš podceňuju v tom, kolik jsem toho udělala, protože se soustředím spíš na to, co je ještě třeba udělat.

Hrozně jsem se bála dávat příspěvky na facebook, ale postupně jsem si uvědomila, že mě baví sdílet se světem svou myšlenku a doufat, že to může být někomu na světě k užitku.

Co Ti dodává sílu, když je toho moc, nevíš jak dál nebo se Ti zkrátka jen nedaří?

Určitě je to parťák, kterého teď mám v M.arter. Pomáhá mi si vzpomenout, že to fakt chci dělat, že věřím ve smysl toho, co dělám a že věřím že to může pomoct i někomu jinému. Snad na každé schůzce jsem našla nějaký problém proč to asi nepůjde, ale Andrea vždy věděla, co v té chvíli říct, aby mě zase nakopla

Měla bys pro naše čtenáře nějaké tipy, jak zvládat rodinu, domácnost a ještě budovat podnikání?

Nejvíc mi pomohlo nosit s sebou notebook vždy a všude, protože nikdy nevím, kdy mi dítě usne nebo se naskytne 20 minut hlídání a já můžu zapadnout do první kavárny a pracovat. A to jsou chvíle kdy toho obvykle udělám nejvíc.

Další problém je, jak se rychle přepnout a co nejvíc toho udělat, než se dítě zase vzbudí. Na to mám jeden typ hudby, kterou mám spojenou jen s prací. Pustím si ji a jedu. Vlastně na mě výborně funguje kavárenská hudba obecně :)

Vůbec je to o efektivitě a duševní pohodě. Nikdy jsem nebyla tak ve stresu jako od té doby, co mám dítě. A práce, i když mě neskutečně nabíjí, je přece jen další stres. A tak hledám paní na úklid, hlídání, cvičím a medituju.

Co aktuálně chystáš? Můžeme už zajít někam na Tvé kurzy?

Na facebookové stránce najdete miniseriáll na téma: Čeho konkrétně se bojíme při prezentování a co s tím můžeme dělat.

Dále zakládám skupinu jako bezpečný prostor pro sdílení prezentačních tipů, triků, ale i útrap, protože nikdy v tom nejsme samy. Navíc, víc hlav víc ví. Ve skupině najdete Training rooms, aby na sobě mámy mohly pracovat dřív, než budeme mít možnost osobních skupinových setkání.

No a na půlku ledna vypisuji offline training a uvidíme, co nám Covid-19 dovolí.

Proč bych měla Tvůj kurz absolvovat, co mi to jako mámě malého dítěte dá?

Věřím, že to bude pro mámy krok k znovu přiblížení se světu mimo mateřství, obnovení sebedůvěry možná nejen v mluvení před lidmi. Bude to pro ni bezpečný prostor pro trénink prezentačních dovedností a osvěžení angličtiny, a třeba i navázání nových profesních kontaktů. Malá skupina umožní růst přesně tam, kde každá účastnice bude potřebovat a kde jí to přinese nejvíc výsledků. Zároveň věřím, že objevíme individuální silné stránky, které každé ženě pomůžou splnit si cíl, se kterým se do kurzu přihlásí.

Jak Public Speaking for Moms zasáhlo propuknutí COVID-19?

Díky COVID-19 hledám nové možnosti. Budeme malá skupina, a tak neustále sleduji, jestli se budeme moci potkávat offline někde v teple, nebo třeba alespoň na zahrádce kavárny, a nebo to budeme muset dát celé online. Snažím se být připravena na vše, a vlastně mi to až takový problém nedělá.

Co bylo na začátku Tvého podnikání to nejtěžší? Co jsi musela překonat či překonáváš?

Na začátku bylo nejtěžší to samotné rozhodnutí. To uvědomění si, že když naplním sebe, daleko radostněji se pak věnuju svému dítěti.

Překonávám však sebe sama neustále. Své představy, proč to nejde, že na to nemám, co na to bude říkat mé okolí. Nepocházím z prostředí nakloněnému podnikání, a tak mi všechno přijde strašně komplikované a neznámé. Víc, než když jsem jednu dobu studovala, měla 3 zaměstnavatele a pracovala více než 12 hodin denně.

Co Tě na budování svého byznysu nejvíce baví?

Dává mi to smysl. To je můj hnací pohon. Konečně dělám něco sama za sebe, v co věřím a co mě baví a čím navíc můžu pomoci.

Hrozně se těším, až začneme první běh kurzu a já budu moct nasávat energii z pokroků ostatních žen, zároveň si určitě budu muset neustále něco nového nastudovat, ta síla seberozvoje je nepopsatelná.

V čem spatřuješ největší výhodu online programu BusinessUp?

Je to parťák, který ví, co a jak. Ví, jak to chodí ve velkém světě, kde je třeba začít a kam směřovat. Taky podrží, když mám pochybnosti a nakopne, když už nemůžu. A online setkání je navíc prostě efektivní. Člověk nemá tendenci tolik vykecávat a prostě jedeme.

Kdybys měla vyjmenovat 3 nové věci, které ses při budování Public Speaking for Moms naučila, co by to bylo?

Naučila jsem se hodně o tom, jak dávat svému nápadu obrysy tak, aby to nebylo užitečné jen pro mě a můj šuplík. Naučila jsem se hodně o marketingu, i když jsem v tom úplný začátečník. A do třetice – třeba jsem zjistila že vystupovat ze své komfortní zóny je vlastně úplně normální součástí života a bez toho něco stavět prostě nepůjde. Stoupá mi víra v sebe sama, že můžu dělat něco co mě baví a dává to smysl.

Doporučila bys BusinessUp svým kamarádkám a známým? Případně proč?

Určitě. Program mi dává nejen drive, ale i know how. Je to prostě můj parťák do úspěšného startu.

Děkujeme za rozhovor a držíme palce s podnikáním.

 

 Sylva Vojtíšková  |  23.12.2020