Inspirativní čtení pro vás.

Spokojený a vybalancovaný život dle Moniky Ptáčníkové

Moniko, kdyby ses měla ve zkratce představit, co bys o sobě řekla?

Jsem spoluzakladatelka neziskové organizace Czechitas, věnuji se obchodnímu rozvoji firmy i rozvoji talentů. Pomáhám dalším ženám uspět na pracovním trhu a aktuálně jsem nejvíc kariérová lektorka, mentorka a poradkyně. Ať už pod Czechitas, ale i v rámci programu Grow with Google a v týmu Career Designers se zaměřuji na individuální konzultace. V neposlední řadě jsem máma teď už skoro tříleté holčičky.

Je vidět, že jsi opravdu akční žena. Prozraď nám, co je Tvou vášní?

Miluju vytvářet nové věci a projekty, zkoušet a pořád se učit, pomáhat ostatním. Zajímá mě osobnostní rozvoj, neurověda, teď se dost probírám i tématy výchovy a vzdělávání dětí. Miluju tanec a pohyb, jízdu na prkně, waku i kiteboarding, a taky moji rodinu a všechny zážitky s nimi doma i na cestách. :)

Jsi spoluzakladatelkou mediálně známé neziskové organizace Czechitas, která přivádí ženy do IT. Ale IT vystudované nemáš. Jak ses k tomu dostala?

Vystudovala jsem ekonomiku a vždycky mě to táhlo k práci s lidmi, prodeji a marketingu. Už od střední jsem si prošla několika brigádami a nespočetně stáží, každý léto trávila pracovně v cizině. Hledala jsem a zkoušela, co by mi šlo. Po škole jsem vlastně úplnou náhodou skončila v personální agentuře, která byla zaměřená na IT sektor. Vyhledávala pro velký IT firmy vhodné talenty. Tam jsem zjistila, jak málo žen v IT pracuje a jaká je to škoda. Do IT jsem se zamilovala a už ho nechtěla pustit. Navíc moje kamarádky, které Czechitas zakládaly se mnou, Dita, Mirka a Bára, IT vystudované mají. Každá se svými dovednostmi jsme si společně sedly a od samého začátku se doplňovaly.

Zdroj: czechitas.cz

Sama jsi mámou v tuto chvíli čekající další přírůstek do rodiny. Jak vidíš možnosti skloubení rodinného života s kariérou?

Pro mě je to klíčový pro spokojený, vybalancovaný život, a ještě před plánováním prvního dítěte jsem všechny svoje aktivity směřovala tak, abych byla pánem svého času a mohla na mateřský dál pracovat. Líbí se mi mix výchovy a užívání si ratolestí, a zároveň posouvat nadále své pracovní já, učit se a mít čas na sebe a svoje aktivity. Věřím, že to jde, když člověk chce, ale musí se přizpůsobit a nachystat se na to.

Máš nějaké hacky na zvládání rodinného života a kariéry, když o ní žena stojí?

Ideální je nastavit si roli tak, aby byla činnost na mateřské co nejvíc samostatná a závislá jen na vás, a ne na týmové spolupráci a na urgentních deadlinech. Je dobrý, nebrat si toho ze začátku hodně, protože nikdy nevíte, jak to vaše miminko bude zvládat. Za mě bylo ideální vždycky takový třetinový až poloviční úvazek. Když jsem pracovala víc, byla jsem z toho zbytečně ve stresu a pak i moje okolí.

Při mateřské jsem začala například víc pracovat na svých školeních, na individuálních konzultacích pro své klienty, na strategických věcech pro Czechitas, které jsem si mohla vytvářet po večerech nebo kdykoli, když mi dítě zrovna usnulo. Samozřejmě naprostý základ je i zázemí, které maminka kolem sebe musí mít. Nedokážu si představit nadále pracovat bez podpory manžela, babiček, hlídacích tetiček a kamarádek a aktuálně našich úžasných mikrojeslí, kam chodí dcera na pár dní v týdnu. 

Sama školíš a pomáháš ženám zpět na trh práce. Jak to vidíš se situací na trhu práce aktuálně po propuknutí COVID-19?

Pohybuju se primárně v IT prostředí a tam se toho zatím moc nezměnilo. Pracovníků tu pořád chybí velká spousta a firmy nabírají. Ale zpozorovala jsem pokles náboru nových lidí od dubna do června, kdy k nám přišla 1. vlna. Od léta se to začalo vracet zpátky do normálu a teď uvidíme, jak se situace bude zase vyvíjet.

Krize přiměla firmy přejít rychle do onlinu, lidi mohou pracovat z domu, pokud jim to činnost umožňuje, víc si váží stabilních míst. Obecně samozřejmě trpí některé obory víc (např. sektor služeb) a některé míň (jako právě to zmiňované IT, finanční sektor a podobné). Ne každá firma, projekt nebo neziskovka krizi ustojí a dopady se bohužel dotýkají hodně žen.

Zdroj: czechitas.cz

Kde vidíš největší problém?

My ženy častěji pracujeme na zkrácené úvazky, na DPP a další formy spolupráce. Potřebujeme je, právě ke skloubení s rodinou. Jednak máme problém takový úvazky vůbec najít a zároveň tyhle úvazky se většinou při krizi ruší bohužel jako první.

Žiješ a převážně pracuješ v Brně. Jak je na tom dle tvého názoru situace v Brně a okolí ohledně nabídky tzv. part time pracovních úvazků, home office či flexibilní pracovní doby?

Když se podíváte na pracovní nabídky v Brně, ty nejzajímavější se točí kolem tech. Máme tu skvělý vysoký školy, super startupový podhoubí. Tak mám radost, že je tu Czechitas na správným místě a rekvalifikovat víc žen do tohoto oboru je tu potřeba. Právě v IT najdete mnoho možností na práci z domu, flexibilní pracovní dobu. Pokud máte dostatečný dovednosti a umíte pracovat samostatně, můžete pracovat odkudkoli. Obecně se jich na trhu nabízí pořád mizerně málo. V ČR jsme v tomhle žebříčku ze zemí EU v posledních místech. I proto maminky často zkouší pracovat samy na sebe a rozjíždějí projekty. 

Co by dle Tvého názoru pomohlo lepší adaptaci žen - matek malých dětí zpět na trh práce? Co by měl dělat zaměstnavatel a co samotná žena?

Ve firmách pořád převažuje kultura výkonnosti a práce na plný úvazek, ne-li vyšší. To je problém. Protože to nám ženám zkrátka s naším životním stylem a nastavením většinou nevyhovuje. A pokud chcete dlouhodobě prosperující firmu, udržitelný růst, inovativní týmy, musíte mít ve firmě a v jejich vedení i muže i ženy společně, i mladší i starší, pečovat o diverzitu.

Myslím, že by se mohl zlepšit i obecně pohled na work-life balance v naší společnosti jako takové. Je těžký ve firmě nastavit zkrácený úvazek pro pracující maminku se dvěma dětma a ta si to pak každý den musí obhajovat mezi kolegy, kteří to nechápou.

 

Žena si nesmí nechat ujet vlak co se týče trendů v jejím oboru, technologií a práce s počítačem. Alespoň základní IT dovednosti by měl ovládat každý. Měla by dbát na svou osobní prezentaci i během mateřský, neztrácet sociální kontakt s lidmi z práce, být aktivní směrem k zaměstnavateli a sama vyvíjet zájem o kratší úvazek, nebo si sama na sebe nějaký projekt zkusit. Mateřská je k tomu ideální příležitost.

Lektoruješ workshopy na téma kariérní rozvoj. Co si pod tím můžeme představit a jak takový workshop nebo program vypadá?

Workshopy obsahují práci s naší osobní značkou, s naší vizí, kam směřujeme do budoucna pracovně. Uvědomění si, co umím a co je zároveň poptáváno na trhu práce. Jak se na trhu prezentovat před ostatníma, jak si dobře napsat životopis, zpracovat si LinkedIn profil, připravit se na pohovor a obecně učím jak na strategii hledání práce v dnešní době. Jak se v těch všech nových pozicích i vyznat a co je dobrý umět, bez čeho se dnes neobejdete.

Jaké dovednosti tzv. "skills" jsou dle Tebe dovednostmi budoucnosti? Co by měl každý z nás umět, aby na trhu práce uspěl?

Určitě je to schopnost přizpůsobit se změnám a trendům, celoživotně se vzdělávat, nebát se technologií a umět je používat ke svému prospěchu, efektivitě. Nepracovat do strhání, ale pracovat chytře. Kritický myšlení, umět řešit problémy i ty komplexnější. Zároveň s technologiemi bude větší a větší důraz na interpersonální dovednosti, komunikaci, empatii, spolupráci i psychologii.

Co si myslíš, že je důležitější: tzv. soft skills nebo hard skills?

Mezi tímhle pojmenováním je hrozně tenká linka. Ale obecně existují na světě dva typy lidí, buď jste specialista a obvykle ovládáte nějakou konkrétní dovednost, tu naučenou, často právě tzv. hard skill (např. účetnictví, právo, sw program, jazyk,…) nebo jste spíše generalista a jdou vám komplexnější činnosti, jako je řízení projektů, vedení lidí, máte právě silné soft skills skills. Na trhu práce je potřeba obou typů a není jedno lepší nebo horší. A zároveň každý u sebe najde kombinaci dovedností i soft i hard skills. Ale hard skills můžou do budoucna dělat jen roboti, stroje, různý appky za nás. A my jsme lidi, tak já bych nám ty soft skills ráda držela.

Kromě jiného jsi také lektorka workshopu od Google #IamRemarkable, který vedeš online i pro nás. Jak to ty osobně vidíš se sebevědomím žen a matek malých dětí?

Vždycky si říkám, že to, co učím, je přece úplně jasný a pak mi po workshopu přijde tolik dojemných reakcí a feedbacků, jak to ženám pomohlo, že mě to vždy utvrdí, že to smysl má. Od přírody si bohužel my ženy věříme méně, a když k tomu přidáte 5 let doma s dětmi, což je mimochodem průměr kolik u nás ženy na rodičovské zůstávají (a je to nejdelší v Evropě), se sebevědomím vám to zamává brutálně. Ale znám kolem sebe i spoustu sebevědomých žen, maminek, ať už pracujících nebo ne. :)

czechitas
Zdroj: czechitas.cz

Máš své osobní tipy pro větší sebedůvěru či sebevědomí?

Všechny ženy prosím, ať se přestanou srovnávat s okolím, ale především samy se sebou. Kde byly před rokem, před dvěma, kam se posunuly? Je to těžký a obzvlášť dnes ve světě plným sociálních sítí a ideálních online profilech. Ale srovnávání vede jen k nespokojenosti, a právě nedostatečné sebedůvěře.

Zároveň jim vštěpuju, že musí věci zkoušet, nebát se udělat chybu, poučit se z ní, dovolit si nebýt dokonalé. Když potřebujete dodat sebevědomí, ať už před nějakou akcí, pracovním pohovorem, těžkou schůzkou, je skvělé si uvědomit, co všechno toho máte za sebou. K tomu je fajn si své výsledky někam zapisovat, všechno. Jakýkoli projekt, školu, pozici, takové rozšířené kompletní CV, nejen z pracovní sféry, ale i ty osobní. Ty nám častokrát o nás řeknou ještě mnohem víc a prozradí, co nám jde přirozeně. Časem můžete zapomenout spoustu věcí a když si to sepíšete, tak si to pěkně můžete kdykoli připomenout. No a taky je strašně důležitý naučit se naše výsledky prezentovat svému okolí. 

V M.arter razíme heslo, že rodičovská není brzda. Jak to vidíš s potenciálem rodičů malých dětí ty?

Rozhodně to není brzda. V ničem. Pokud chcete. Samozřejmě musíte upravit svoje komfortní hranice, trochu se dětem přizpůsobit, ale zároveň razím to, že by se i dítě mělo přizpůsobit vašemu životnímu stylu a mělo by být vychováváno v tlupě, ne jen maminkou 24/7.  Rodičovská je pro spoustu maminek ideální období pro zastavení, zpřeházení priorit, k objevení svých nových silných stránek, i ke znovunalezení cesty ke svý ženský energii, kterou v pracovním světě často ztrácíme.

Je to prostor pro zefektivnění vlastní práce, i prostor pro nové nápady, rozjetí vlastních projektů. Neřešíte kraviny, ale jen ty “důležitý” věci, víc si začnete věřit. Mě třeba dcerka dost cepuje v dobrým time managementu, prioritizaci úkolů, rozvíjí moje dovednosti ve vaření, mindfulness i v trpělivosti. 

Rodičovskou doporučuju.

Monika Ptáčníková je spoluzakladatelkou organizace Czechitas, která vzdělává ženy v IT a digitálních dovednostech. Mimo obchodní rozvoj organizace se přes 6 let věnuje propojováním a rozvojem talentů na trhu práce. Aktuálně, vedle mateřské dovolené, nejvíce působí jako kariérová lektorka a mentorka i v rámci týmu Career Designer a Google Certified Trainers.

 Sylva Vojtíšková   |   30.10.2020