Sorting by

×

Poznejte sabotéry ve vaší své hlavě a zatočte s nimi!

Renata Anisimova
Odhadovaná doba čtení 3 minuty

Oslabte sabotéry ve vlastní hlavě a potrénujte svou duševní zdatnost v záverečném díle miniseriálu.

Koncept Pozitivní inteligence přináší další pohled na naše ego. Náš vnitřní hlas v hlavě, náš vnitřní kritik – Soudce, chcete-li ego, nemilosrdně hodnotí každodenní situace. Pravidelně nás trestá za chyby z minulosti, dokáže děsit nejistou budoucností, způsobuje úzkosti, pocity hanby či viny. Je v pořádku, když nás zachvátí na pár vteřin zlost, zklamání, pocit viny či hanby jako bezprostřední reakce na nějakou událost. Pokud dáme tomuto hlasu prostor, má nad námi moc a ovlivňuje naše každodenní jednání. Sabotujeme sami sebe.

Sabotéři (Soudce a jeho 9 pomocníků) nám původně sloužili v dětství. Zvolili jsme si strategii, jak fyzicky a emocionálně přežít naše dětství. V dospělosti jsou nám spíš na obtíž.

Hlasy, názory a předpoklady našich sabotérů pracují v náš neprospěch. Když je oslabíte a naučíte využívat ve svůj prospěch, začnete žít více v souladu sami se sebou, budete sebejistější a lépe se rozhodovat. Na výzvy, které nás denně potkávají, budete reagovat s větším klidem a nadhledem.

blog renata anisimova nadhled život radost energie

Sabotér Hyper-ostražitý. Ostražitost, která nikdy nespí!

Máte nutkavou potřebu být pořád ve střehu? Přemýšlíte, co všechno se může pokazit?

Proč se někteří strachují a zaměřují na problémy více než ostatní? Možná jste v zajetí sabotéra Hyper-ostražitého.

Člověk s dominantním sabotérem Hyper-ostražitým pociťuje intenzivní úzkost ze všech nebezpečí života a silně se zaměřuje na to, co by se mohlo pokazit. Je podezíravý vůči všemu a všem. Neustále se strachuje o sebe, své blízké a hledá nebezpečí na každém rohu.

Sabotér Hyper-ostražitý vznikl v dětství a je spojen nejen s výchovou a prostředím, ale zejména s typem osobnosti. Může se vám v životě projevit až tehdy, pokud jste zažila nečekanou a zvlášť bolestivou životní zkušenost. Pokus si ho v sobě nesete celý život, může být spojen s nespolehlivým a nepředvídatelným zdrojem bezpečí ze strany rodičů.

Sabotér Hyper-ostražitý zneužívá vaší silné stránky: vnímavosti vůči nebezpečným a riskantním situacím. Slibuje, že zajistí stabilitu vám i vašemu okolí, pokud si ohlídáte rizika a životní nástrahy. Když mu uvěříte, začnete dělat kroky pro zabezpečení vaší rodiny, firmy nebo týmu. Očekávaný pocit bezpečí se ale nedostavuje. Ba naopak. Začnete být pod velkým stresem, trpíte úzkostmi a bojíte se, že uděláte chybu. “Kdy už se pokazí i ten zbytek?”

 

blog Sabotéři Renata Anisimova hyperostražitý neuspokojitelny nedůvěra

Jak zjistit, že jste v zajetí Sabotéra Hyper-ostražitého?

Ovlivňuje vás v různých situacích nebo rolích. Třeba jako mámu, která se úzkostlivě a neúměrně bojí o své dítě. Často může mít velký vliv na naše životní rozhodnutí. Mé klientce se už delší dobu nedaří najít partnera, se kterým by založila rodinu. Je krásná a úspěšná, a rozhodně nemá problém seznamovat se s pohlednými a úspěšnými muži. Opakuje se jí podobný scénář. Ve chvíli, kdy by se vztah mohl přehoupnout ze známosti do něčeho vážnějšího, začne vymýšlet hypotetické životní situace “co všechno by se mohlo pokazit”. Strachuje se, že o lásku nakonec přijde. Vezme zpátečku a vztah většinou opravdu nepokračuje. Pod vlivem sabotéra si potvrdí, že je ráda, že do toho všeho nešla po hlavě. Ušetřila si zbytečná zranění a zklamání. Stává se vám to? 

Vést takovýto život je náročné a vyčerpávající. Neustálá úzkost spotřebovává velkou část životní energie, kterou byste mohly využít ve svůj prospěch. Pro ostatní navíc časem ztratíte důvěryhodnost a mohou za se vám začít vyhýbat. Vaše častá varování, stěžování a nervozita je vyčerpává. 

Jestli jste u sebe rozpoznala Sabotéra Hyper-ostražitého, pozorujte ho pár dnů. Kolikrát denně k vám promlouvá a co vám našeptává?  Může vám bránit, abyste se pustila do nových projektů, změnila práci nebo třeba dala šanci novému vztahu, i když nevíte, jak to dopadne. Pro váš úspěch, růst a motivaci je ale nutné čas od času opustit vaší komfortní zónu. 

blog Renata anisimova sabotéři

Zaveďte do svého života Paretovo pravidlo 80/20. Přijměte skutečnost, že ve svém životě prostě nemůžete ohlídat veškerá rizika ani eliminovat všechny problémy:

  • 20 %: riskantní a pro vás důležité věci nebo situace, u kterých se rozhodnete zůstat obezřetní a ostražití k nebezpečí a potenciálním problémům
  • 80 %: ostatní věci. I když se situace či projekt nebude vyvíjet podle vašich představ, budete s tím “docela v pohodě”.
blog neuspokojitelny vědět o  všem

Sabotér Neuspokojitelný – můžete se snažit, jak chcete, ale prostě si vždy něco najde…

Osobně jsem vždy bývala pyšná na svůj multitasking a nadšení být v obraze, zajímala jsem se neustále o dění kolem sebe. V práci jsem makala. Užívala si chvilky s kolegy u kafe, zároveň četla články, sledovala sociální sítě, poslouchala podcasty a chatovala s kamarády. Pracovala jsem na několika věcech zároveň a žila v přesvědčení, že ostatní se mnou nejsou schopni držet krok. Cítila jsem se efektivnější než mé okolí. Večery jsem ráda protahovala. Život je přece krátký a já ho chci žít naplno. Škoda ho promarnit spánkem.

Dnes, o něco moudřejší, si dokážu přiznat, že jsem po večerech dodělávala resty. Kvůli své roztříštěné pozornosti jsem nebyla schopná soustředit se na to podstatné. Ospravedlňovala jsem si to tím, že během dne přeci zvládám větší množství úkolů než ostatní, navíc se vzdělávám, pomáhám druhým a jsem tak co nejvíce produktivní.

Sabotér Neuspokojitelný nás neustále nutí reagovat na nové podněty a výzvy a tím tak přeskakovat mezi úkoly a činnostmi. Podněcuje nás vrhat se na další úkol, aktivitu, přečíst si článek, scrollovat příspěvky na sociálních sítích, jen aby nám něco neuteklo. Tím pádem, nejsme schopni setrvat u jedné činnosti. Okrádá vás o drahocennou energii, koncentraci a hlavně čas.

Co nám Neuspokojitelný přináší do života?

Lidé se silným vnitřním hlasem Neuspokojitelného spojuje vysoká míra energie, vitality a radosti ze života. Přinášejí až nakažlivé “nadšení” pro úkoly, že máte chuť se taky do společné práce zapojit. Hodně toho “vyprodukují” a ještě s notnou dávkou kreativity.

Můj Neuspokojitelný se dále projevuje v neuspokojitelné touze po vzdělávání. Být v obraze, vědět více, znát trendy a mít přehled o všem a o všech 🙂 Od psychologie a HR trendů přes moje koníčky až po tip, jak uvařit ten nejlepší vývar či jak se co nejlépe postarat o milované pokojovky.

Tento sabotér může být do jisté míry fajn, ale okrádá vás o to hlavní – čas – nedokážete s ním prožít ono tady a teď. Nedovolí vám soustředit se na práci, vztahy, myšlenky protože jsme dávno u jiné činnosti. Víte proč se vám nedaří pracovat na dlouhodobých projektech? Poměrně rychle ztrácíte zájem, máte problémy s dokončením. Jste roztržitá, zapomínáte a děláte chyby. Ve skutečnosti v tom ale nejsme sama. Okolí to má s vámi občas těžké. Lidé kolem vás se přestávají orientovat ve vámi vytvořeném chaosu.

Sabotér Neuspokojitelný mohl vzniknout v dětství. Díky různým aktivitám a podnětům jste unikala před nejistotou nebo bolestí, případně nedostatečnou rodičovskou péčí. Poskytoval potřebnou péči díky různorodým činnostem. Nebo se může naopak jednat o vaše silné stránky, se kterými to natolik přeháníte až se stanou vašimi slabinami.

Sabotéra Neuspokojitelného žene strach se zastavit. Navenek působíte, že se o všechno zajímáte a opravdu vás to baví. Ale pravdou je, že v některých situacích se nechcete podívat realitě do očí. Soustředit se a zaměřit se na důležité záležitosti a vztahy; vypořádat se s nepříjemnostmi. Sabotér Neuspokojitelný vám nedovoluje pocítit spokojenost ani radost z přítomného okamžiku.

blog Renata anisimova multitasking

Přehodnoťte multitasking. Ano, je to tak. Multitaskingu odzvonilo. Single tasking je správná cesta ke koncentraci, efektivitě, produktivitě. Uvědomte si, že pokud skáčete z jedné věci na druhou, nejste nikterak produktivnější, úkoly nestíháte, jak máte a naopak se kupíte a tlačíte před sebou. Náš mozek není schopen pracovat na dvou úkolech současně. Ano, žena doma s dětmi je pod tlakem praktikovat multitasking, ale ruku na srdce, že nakonec děláte jednu věc po druhé?

Nepodléhejte iluzi, že prožijete plný život jedině tak, když budete u všeho. Naopak, proteče vám mezi prsty, protože si neumíte užít přítomnost. Zastavte se a pokud máte malé děti, sledujte je, učte se on nich, jak se umí soustředit, jak prožívají okamžik svého bytí. Jak se radují z kapek vody ve sprše, prožívají dotek, chuť a vůni jídla, zajímají se o zvuky. Vše zaznamenají a opět se vrátí k rozdělané práci.

Rada na závěr:

Soustřeďte se na to podstatné. Zorganizujte si svůj čas. Mně osobně pomáhá vytvořit si během dne tzv. “bloky na práci”. Vypnu sociální sítě i jiné rozptylovače. Nezapomínám ani na sebe a na takzvané nicnedělání. Zkuste si každý den jen tak sednout na 3 minuty a dívejte se do neurčita; na nic nemyslete. Budete-li praktikovat pravidelně uvidíte, že se mentálně zklidníte a oslabíte tak sabotéra pana Neuspokojitelného.

nicnedělání time management, čas, organizace, blog, sabotéři

Pokud vás téma zajímá a chcete zjistit které sabotéry si nosíte v hlavě, můžete si udělat test ZDARMA. Stačí jen vyplnit dotazník (v angličtině trvá 10 minut). 

Pojďte společně se mnou změnit nastavení své mysli. Nenechte již vaše kritické hlasy v hlavě rozhodovat o vás samotných a sabotovat vaše životní štěstí. Pojďte změnit způsob svého myšlení. Zastavit ten vnitřní dialog, který probíhá ve vaší hlavě. Oslabte s mojí pomocí svého vnitřního kritika a jeho pomocníky sabotéry a přijďte v sobotu  24.9. 2022 na Rozvojový a networkingový den pro každou mámu. Akce se bude konat v centru Prahy. Sledujte Marter – více o akci na webu a sociálních sítích.

Marter je tu pro vás!

Sdílejte své příběhy a pracovní i životní sny s lidmi na stejné vlně jako jste vy pod hashtagem #rodicovskanenibrzda. Těšíme se na ně.

Sledujte webové stránky Marter i sociální sítě facebook, InstagramLinkedIn. O veškerém dění v týmu Marter vás informujeme průběžně v našem newsletteru. Budete tak v obraze, jaké programy a tipy pro vás připravujeme.

 

Na textech miniseriálu s autorkou spolupracovala redaktorka blogu M.arter, Gabriela Kašparová. 

Kdo je Renata Anisimova

Renata_Anisimova

Renata vystudovala ekonomii na VUT Brno a magisterský program European Business & Finance. Personalistika ji nadchla už při škole a pořád ji baví. Má za sebou 11 let praxe v nadnárodních firmách na různých HR pozicích. Srdcovou oblastí je pro ni rozvoj a péče o zaměstnance. Při práci s klienty využívá techniky ze Systemického koučovacího výcviku. Rozhodla se jít vlastní cestou a věnovat se koučování. Jako matka věří v potenciál žen na rodičovské dovolené a proto je jí mise M.arter blízká.

S manželem a synem žije v Praze.

Cvičí pilates, miluje procházky v přírodě. Energii ji dodává káva, četba, lyže, udržování dobrých vztahů s rodinou a přáteli. Trpělivost a mindfulness trénuje se synem.

KONTAKTY: