Zuzka Vašek Šustková

Jsme donuceni zpomalit. Skvělé!

Ve své mateřské roli jsem se nesčetně krát cítila jako myška běžící v kolečku. Udýchaná, zchvácená, cíl v nedohlednu. Chtěla jsem stíhat všechno a dělat věci v nejvyšší kvalitě. Věnovat se dětem, manželovi, domácnosti, dvěma kočkám, zahradě i svému podnikání. Ráno v tryskové rychlosti obléknout a nakrmit obě děti, pak honem do školky, s mladším na kroužek, pak nakoupit, navařit, uspat, uklidit, vyprat, pro staršího do školky, ven na procházku nebo další kroužek, smysluplné hraní, večeře, koupel, spánek (dětí ne můj) a ráno znovu.

Kolikrát jsem slyšela rady, ať vědomě zpomalím. Ať se ve fázi největší rychlosti zastavím a zeptám se sama sebe, jak se cítím, co právě řeším, co potřebuji. Nebylo jednoduché se to naučit, ale malými krůčky jsem se z myšky běhající v kolečku stala myškou běhající po velké kleci. Ano, myška pohybující se klidným tempem po rozlehlé louce stále nejsem. ;)

Možná si říkáte, kam směřuji. V dnešních dnech nám situace dopřává jedinečnou možnost zpomalit. Školy jsou zavřené, zrušena většina aktivit, nezajdeme si zacvičit, zaplavat ani na výstavu, do kina, divadla, kdo má naplánovanou dovolenou v zahraničí, musí ji zrušit. Jsme donuceni zůstat doma a zpomalit. Takový drastický krok by pravděpodobně nikdo z nás dobrovolně nepodnikl. Buďme tedy za něj vděčni a vytěžme ze situace, co se dá.

Pár tipů, jak se se současnou situací vypořádat:

  • Sedněte si večer se svou rodinou a pobavte se o svých pocitech, plánech, možnostech. Sdílení svých myšlenek s blízkými vám pomůže zbavit se napětí a přinese nový pohled na věc.
  • Pokud máte strach či vám současná situace způsobuje stres, mluvte o ní. Buď s někým blízkým (partnerem, rodičem, kamarádkou) nebo s terapeutem, který často dokáže pomoci i po internetu. Věc je málokdy tak horká, jak se nám zdá a východisko ze situace vždy existuje.
  • Máte-li děti, přizvěte je k plánování Vašich aktivit. Zeptejte se jich, co by rády dělaly. Zapojte je více do chodu domácnosti, upečte spolu bábovku, namalujte kytičky a nelepte je do oken, zazpívejte si, zatancujte, čtěte, smějte se, objímejte se, užívejte si vzájemné přítomnosti.
  • Běžte ven do přírody! Dopoledne i odpoledne. Buďte opravdu hodně venku. Za každého počasí. Nikam se nežeňte, ale nasávejte atmosféru přicházejícího jara. Pozorujte probouzející se přírodu, poslouchejte její zvuky, ciťte její vůni. Obujte si gumáky a běžte s dětmi ven v dešti skákat v kalužích. Víte, jak tím v jejich očích stoupnete? 
  • Minimalizujte sledování zpráv a všech médií. Stačí ráno a večer zkontrolovat stav věcí, není nutné vysedávat u online reportáží či řešit každý post na sociálních sítích. Vyčistíte si tím hlavu a dáte jí prostor, zacílit pozornost na jiná témata. 
  • Podnikáte-li a situace Vám způsobuje problémy, nenechte se tím semlít. Nalaďte se na pozitivní vlnu. Hledejte příležitosti a způsoby, které byste ještě před pár týdny vůbec neměli důvod hledat. Snažte se ze situace vykřesat co nejvíce. Možná nebudete mít tento měsíc ani průměrný zisk, ale najdete třeba novou příležitost, obchodního partnera či vymyslíte přelomovou strategii.
  • V neposlední řadě, starejte se o sebe, neboť Vy jste to nejdůležitější, co na světě máte. Jezte zdravě, cvičte, relaxujte, nemějte na sebe přílišné nároky a věřte, že Vás současná situace naučí něco nového a budete tak zase o kousek šikovnější, schopnější a báječnější lidé.