Sorting by

×

Kdo je Career Designer? Pomáhá lidem se správně profesně rozhodnout

Gabriela Kašparová
Odhadovaná doba čtení 4 minuty

Petra Drahoňovská je kariérová poradkyně. Pomohla víc jak 12 000 lidem najít jejich dream job a osm let pracovala pravidelně půl roku z Čech a půl roku z Mexika a Guatemaly. Nyní se vrátila zpět do Čech, tak se s ní můžete setkat i na některém z našich networkingových setkáních. 

Jak jedna absolventka programu Změna startovní čáry pro samoživitelky řekla, Petra je studnice vědomostí. Nedávno jsme zde v Marter s Petrou natočili inspirativní podcast o tom, jak neztrácet motivaci ani v dnešních turbulentních dobách. Nyní přinášíme osobní rozhovor o tom, co si představit pod názvem Career Designer, proč ji baví práce se samoživitelkami a jak se to stalo, že žila v Mexiku?

Co Tě přivedlo na myšlenku stát se kariérovou poradkyní?

Vzdělávání dospělých se věnuji celý svůj profesní život. Je to dynamický obor. Pracovní trh se neustále vyvíjí, mění se požadavky na znalosti a dovednosti zaměstnanců. Hodně se toho změnilo po covidu. Časem jsem dospěla k názoru, že dávat lidem podporu v oblasti kariérového poradenství je smysluplná práce. Navíc je to přirozený krok před volbou nějakého dalšího vzdělávání.

Obecně mě baví, že moje práce má reálný dopad. Zajímá mě jak naše setkávání, v rámci kariérového programu, ovlivní konkrétní rozhodování, vnímání sebe sama a profesní sebeprezentaci u jednotlivých lidí. To, že se M.arter věnuje mimo jiné i samoživitelům, tak to je velký přínos pro společnost. Cílená podpora má smysl. A samoživitelé to obecně nemají v životě jednoduché. Vychovávat dítě/děti sám/sama je náročné fyzicky, psychicky, časově, finančně.

Baví mě taky ta různorodost. Vedle té rozvojové části je součástí kariérového poradenství také práce s daty, fakty z trhu práce. Je důležité znát aktuální trendy v náboru, je nutné znát datové pozadí různých webů s informacemi např. o mzdách, sociální a důchodovou politiku.

Jsi žena činu, podnikatelka, s původním backroundem ve vzdělávání dospělých. Čím Tě M.arter natolik oslovil, že jsi se rozhodla pro spolupráci cílenou na samoživitele?

Vzpomínám, že jsem aktivitu M.arter postřehla v online prostoru. Zaujalo mne, že cílí na vzdělávání, vzdělávání žen, matek a že mají i program pro matky / rodiče samoživitele. Je super, že se někdo věnuje problematice návratu žen po mateřské – rodičovské zpět do pracovního procesu.

Navíc M.arter si jde udržitelnou cestou někde mezi neziskem a businessem, a právě to je mému smýšlení blízké. Během covidu slovo dalo slovo a s Andreou Bohačíkovou zakladatelkou Marter jsme se dohodly, že zkusíme experimentálně spustit online kariérový program. Spolupracujeme tedy společně od roku 2020.

Už dřív jsem dělala prezenční program pro samoživitele, díky online konceptu se zrodila myšlenka i příležitost oslovit solo rodiče napříč republikou.

Jak jsi správně uvedla, M.arter je neziskovka, která cílí na rodiče malých dětí a pomáhá jim s návratem do pracovního procesu. Máš tedy osobní zkušenost, která Tě motivuje pomáhat právě této cílové skupině?

Podpořit rodiče samoživitele nebyl v mé kariéře původně vědomý cíl. Prostě to tak vzešlo. Začínala jsem v programech pro samoživitele od organizace Spiralis, později Women for Women a nyní pokračuji v této lince v Marter. S postupem let velmi ráda s touto cílovkou pracuji.  Zaslouží si takový typ podpory, protože to jednoduché nemají.

Výchova dětí obecně je náročná psychicky, časově, finančně a pokud je na to rodič sám, nemá moc prostoru pro sebe. A já jsem ráda, že pro ně mohu v rámci našeho kariérového programu tvořit alespoň malý časoprostor, kde mohou přepnout chvíli pozornost od dětí sami k sobě. Což je pro tuto skupinu často luxus, který by si jinak dovolit nemohli.

Věřím, že podpořit solo rodiče znamená zároveň podpořit i jejich děti. Nejen protože, “máma bude mít lepší práci,” ale protože dítě vidí, vnímá, jak na sobě rodič pracuje, učí se, cení si sám sebe. A to je přeci skvělý vzor, který dětem do budoucna i takto nepřímo dáváme.

Nebudu lhát, když přiznám, že mne pak těší a hřeje u srdce, když si s odstupem času čtu od svých klientů milé zprávy, co a jak je z našeho setkávání posunulo a pozitivně ovlivnilo.

Co Tě zaujalo na projektu Změna startovní čáry pro samoživitelky za podpory Úřadu vlády ČR? V čem se, podle Tebe, tento program liší od běžného koučování?

Projekt Změna startovní čáry pro samoživitelky je koncipován jako workshop s prostorem pro individuální zpětnou vazbu a sdílení. Navíc každé setkání obsahuje jak informační část, tak koučovací. I proto je důležité mít malou skupinku do 10 účastníků, ale především účastníky motivované k akci a sdílení. A to naštěstí samoživitelky, které se do programu hlásí, jsou.

Setkání probíhají v týdenním intervalu. Účastníci dostávají do dalšího týdne ke zpracování úkoly. Vytvářejí si svůj skutečný strukturovaný životopis, na něm aplikujeme témata, která jsme probírali. Většinou pak jedeme rytmus: sdílení úkolu, nové téma (teorie + praktické cvičení) a věnování se pokroku v sestavování životopisu u jednotlivých účastníků.

Program Změna startovní čáry probíhá online. Jednak proto, že je cílem oslovit zájemce napříč republikou, ale taky proto, že jsi posledních 8 let pracovala z Guatemaly a Mexika. Chtěla jsi pracovat z lehátka na pláži Pacifiku? 

Latinskou Ameriku jsem si oblíbila nejdřív jako klasický turista – backpacker. A po projetí několika zemí jsem jednoho dne narazila v Guatemale na čerstvě otevřený co-working Impact Hub, jehož člen jsem byla v té době i v Praze. Tak jsem si řekla, že by bylo fajn se zkusit příště vrátit poprvé na stejné místo, necestovat a zůstat měsíc v Antigua, jako člen Impact Hubu, poznat více městečko, místní lidi, naučit se lépe španělsky a u toho pracovat, tvořit nové Career Designer produkty… a jak jsem řekla, tak jsem udělala.

Covid pandemie mě zastihla za oceánem a tak jsem skoro polovinu pandemie trávila v mexické Oaxace. Zde jsem navázala asi nejpevnější osobní vazby. Společné stresy a lock-down nás propojily a místňáci mě od té doby už neberou jako turistku. Navíc tam byla skvělá salsa taneční komunita, vynikající jídlo, relativně příznivé ceny (po pandemii, bohužel pro místní komunitu, vše podražilo). A hlavně, v místě poskytovali dobrý internet. Což zní jako banalita, ale pokud se živíte školením a online konzultacemi, je to pro vás alfa a omega celého živobytí. Proto se, z mého pohledu, na plážích Pacifiku nedá dobře moje práce vykonávat, protože neustále se měnící počasí nad oceánem způsobuje časté výpadky internetu. 

Petra Drahoňovská online práce restart Heineken samoživitelky maminky

Pracuješ-li jen online a jsi sama sobě ajťákem, zažíváš někdy krušné chvilky? Jak zvládáš dělat současně lektorku, monitorovat připojení, sledovat chat a dodržovat časový harmonogram? 

Upřímně, někdy je to výzva. Zvláště, pokud je na přání klienta nutná rozsáhlejší administrativa jako nahrávání, screenshoty v průběhu lekce. Na druhou stranu lektořina, i v oblasti kariérka, je řemeslo a zvládat nejen didaktickou, ale i technickou a organizační stránku k této profesi patří. Jinak o krušné chvilky není nouze. Klasické výpadky internetu mne již nerozhodí. Musím zdůraznit, že v Mexiku je velice dobré připojení. Naopak ale náhle padající kus sádrokartonu ze stropu přímo při online kurzu, byl adrenalinový zážitek. Stane se. Špatně odvedená práce a vlhkost v období dešťů napáchaly své.

Jak zpětně hodnotíš svůj několikaletý pobyt v Latinské Americe?

Pokud bych měla zhodnotit, co mi to dalo, tak určitě nadhled, inspiraci, co přináší automaticky vytržení z naší české rutiny, možnost “přesunout” má (pod)večerní školení, kterých mám většinu, protože školím pracující dospělé či rodiče na RD/MD, na dopoledne kvůli jiné časové zóně.

Co bych zhodnotila jako náročné je určitá míra neustálého stresu, když se něco děje (zdravotní problémy, zemětřesení, covid, spadlá střecha, nefungující internet, netekoucí voda mnoho dní za sebou). Na druhé straně zeměkoule jste na řešení všech situací prostě sami, musíte vše zvládnout, poradit si v jakékoliv situaci, a do toho normálně odvádět práci, aby klienti nic nepoznali.

Jak se na práci se skupinou, o které nic nevíš, připravuješ?

Nechám se překvapit. Strukturu kurzu mám samozřejmě za ty roky, co to dělám, vypilovanou. Ale vždy s objemem informací (a někdy i trochu s pořadím) hýbu dle aktuálních potřeb konkrétní skupinky.

Soft skills vzdělávací programy asi obecně budou více vyhledávat ženy.  Ale co muži, jak bys je nalákala do skupinového online programu pro samoživitele? 

V jednom běhu jsme už muže, samoživitele, skutečně měli. Hned si získali obdiv a respekt přítomných účastnit. Mám zkušenost, že muži raději volí cestu spíše individuálních konzultací. Nicméně kariérko je samozřejmě vedle toho, jak se vnímáme my sami a jak sami se sebou pracujeme, také praktická implementace těchto témat do sebeprezentace na trhu práce. A to už je hodně “nohama na zemi.” Právě to může být pro některé muže to, co pak vnímají na kariérku jako přidanou hodnotu.

Takže se, tátové – samoživitelé, nebojte – nebudete první 🙂

Zaujlo vás téma o sólo rodičích? 

Sdílejte své příběhy a pracovní i životní sny s lidmi na stejné vlně jako jste vy pod hashtagem #rodicovskanenibrzda. Těšíme se na ně.

Sledujte webové stránky Marter i sociální sítě facebook, InstagramLinkedIn. O veškerém dění v týmu M.arter vás informujeme průběžně v našem newsletteru. Budete tak v obraze, jaké programy a tipy pro vás připravujeme.

Kdo je Petra Drahoňovská

program, career design, petra drahoňovská, individuální program, návrat do práce

Životním kredem Petry je pomáhat lidem na jejich profesních křižovatkách v době, kdy váhají se svým dalším profesním směřováním a nebo se chystají změnit zaměstnání. Vede je k jejich správnému rozhodnutí.

Za svoji práci byla 4x oceněna Národní cenou kariérového poradenství jako jednotlivec a 3x jako metodik různých týmů vč. nastavení kariérového programu Digitální akademie Czechitas. Je spoluautorkou národního standardu profese Kariérový poradce. 

V M.arter vede 2 programy s cílem pomoci matkám samoživitelkám objevit jejich silné stránky, vylepšit si obsahově profesní životopis a zažít i pohovor nanečisto. 

KONTAKTY: