M.arter slaví 2 roky

Jak to všechno začalo?

Jak to všechno začalo?

Vlastně to byl jen takový nápad. Nápad, pro někoho bláznivé bezdětné holky, která věřila v potenciál matek. Chtěla jim pomáhat dál profesně růst i v období péče o děti a tím  potlačovat v Čechách zakořeněné negativní dopady spojené s rodičovskou dovolenou  (sociální izolace, ztráta sebedůvěry a sebevědomí, know-how i lidského kapitálu a vysoká nezaměstnanost). 

Na počátku mi říkali: “To nebude fungovat. Maminky se budou zajímat pouze o své děti. Tohle je zajímat nebude. Najdeš málo žen, které by mohl M.arter oslovit.” apod.  Navíc jsem se bála. Ano, bála. Něco mi říkalo: “Ty holky, mámy, ti nebudou naslouchat. Nejsi jedna z nich”. Ano, zatím nemám dítě, tak co jim mohu radit, doporučovat…. Přesto mne to „něco“, co vám nejsem schopna vysvětlit, hnalo kupředu. Jsem zkrátka jak můj pes bulldog,  jdu za svou kostičkou. Mou “kostičkou” se staly negativní dopady rodičovské dovolené. Proč? Protože mi nedávaly smysl. 

A já našla řešení, jak jim předcházet. Byly to stovky hodin práce v podobě hloubkových rozhovorů, tisíce dotazníků, desítky focus group, studií. V té době jsem však ještě nevěděla, že začne jízda na horské dráze, kdy i přes veškeré nástroje na dosahování cílů (OKRs a KPIs) jeden netuší, co ho přesně čeká. Jsem však za tuto jízdu, za tyto 2 roky plné učení se novým věcem, překonávání sebe sama i svých představ, neskutečně vděčná. 

Vydejte se se mnou připomenout si momenty uplynulých dvou let M.arter, které stojí za zmínku. 

Rozhodnutí naprosto jasné a přirozené – miluju děti a chci s těmi svými trávit co nejvíce času. A tohle byla zkrátka ideální příležitost.

Osudová žena M.arter

M.arter by nebyl, tam kde je, kdyby se neobjevila osudová žena. 

Věřím, že když něco děláte srdcem, dáváte do toho veškerou svou energii. Povede se vám být ve správnou chvíli, na správném místě, ale hlavně, sednout si ke správného stolu s těmi správnými lidmi. Díky jedné náhodné zprávě na Facebooku, jsem potkala parťáka do nepohody i raketových letů, vždy usměvavou a snad atomovou energií poháněnou COO & Community manager, Báru Hoškovou. 

Díky Báře se vzdělávacích a rozvojových aktivit M.arter k dnešnímu dni prošlo přes 725 unikátních účastníků (1 % tvoří muži), kteří chtějí řešit návrat do práce, osobní růst nebo vlastní podnikání. Díky jejímu úsilí máme v portfoliu lektorů více jak 115 odborníků z různých odvětví. Proto osudová žena pro mne i M.arter. Říkám náhodná zpráva, ale nemyslím si, že naše setkání i propojení cest bylo náhodou. Jsem přesvědčena, že to tak mělo být a za to děkuji. 

Vznik silného dua

S Bárou jsme do toho šláply. První workshopy byly v dosti punkovém stylu maximálně pro 10 účastníků, v dětské kavárně. Každá židle měla jiný tvar i barvu. Čekalo nás toho spousta, co jsme se musely naučit, zvládnout i překonat. My do toho však šly s úsměvem. Každý den se něco naučily. M.arter začal růst.

Otevíráme Brno

To bylo ještě v časech off-line setkání. Na workshop přišla účastnice, mladá začínající podnikatelka s 9 denním miminkem a já věděla, že tu jsme správně a máme zdejším ženám co nabídnout. 

V Brně se toho stalo více. Na workshop přichází první mužský účastník, táta na rodičovské. Mé srdce plesá. M.arter už opravdu není jen pro ženy, ale pro rodiče.

Uspořádaly jsme v Brně také první workshop pro neslyšící. Krátce na to přichází na svět formát Mastermind setkání: Byznys během rodičovské; opět v Brně. 

M.arter roste.

Billboard pro M.arter

Jedno odpoledne zvednu telefon a slyším: 

“Chceš být na billboardu?” 

“Cože?!” nevěřila jsem svým uším. 

“No, chceš pro M.arter billboard?” 

Zavěsila jsem, říkám to Báře. Ta mi vysvětlila (jak je jí vlastní), že jednoznačně ANO. Poté jsme zjistily, že na dodání fotografií máme tak 4 dny. To nás nijak neodradilo.

Na řadu přišlo focení a to i s dětmi. Každý, kdo se někdy fotil s dětmi, ví, že vydrží maximálně 30 min. My získaly 45 min. Neptejte se jak ☺. Vybíraly jsme z 300 skoro stejných fotek. Bylo to velice zábavné, rozhodovaly doslova milimetry. Povedlo se a M.arter měl billboard. Leč, s pravopisnou chybou, díky “odborníkům” v tiskárně. Super, pro vzdělávací a networkingovou platformu, mít billboard s pravopisnou chybou v nadživotní velikosti. Zkrátka startup life, který nevymyslíte, ale musíte zažít. Jedeme dál…

Freedompreneur of the Year 2019

Září 2019, páteční ráno jako každé jiné. Zapínám mobil. Dozvídám se o nominaci M.arter do Central European Startup Awards, mezinárodní startupové soutěže, na jejíž vyhlášení jsem byla kamarádkou pozvána o rok dříve. Říkala jsem si, jaké by to bylo tady jednou stát a přebírat cenu? Teď jsme jedni z nominovaných finalistů ČR. Nemám slov. 

25 září 2019 stojím v Pražském klubu a dozvídám se, že M.arter získává titul Freedompreneur of the Year pro ČR. Nemohu tomu uvěřit. Pro celý, v té době sedmičlenný tým je to velká radost, ale i závazek.

Vytváříme další online programy, jedeme na Barcamp do Brna, chystáme vánoční večírky a těšíme se, co všechno přinese rok 2020. Nikdo z nás netuší, co přijde… 

COVID time 2020

S přípitkem na rok 2020 máme stále velké plány jako např. otevřít pobočky v dalších 2 městech. Ještě začátkem ledna jsem chodila na schůzky s potenciálním investorem, ve spolupráci s obchodním partnerem a ženy s.r.o. jsme chystali akci cca pro 2000 lidí; v podcastech mluvím o potenciálu rodičů malých dětí na trhu práce. Jednám s firmami. Připravuji se na řeč v Poslanecké Sněmovně ČR., kde mám hovořit o postavení ženy v 21. století. Vše se zdá být perfektně rozjeté.

Ve světě se však dějí divné věci, říší se virus COVID-19 a nám se v březnu ze dne na den mění plány na rok 2020. 

Sedíme s potenciálním investorem v Cafe Imperial a dozvídáme se o vyhlášení nouzového stavu v ČR. S Bárou házíme velké plány do šuplíku. Dlouhodobé plány přepracovávám na 3 týdenní strategie. Nic dlouhodobějšího není aktuální. Když si to připustím, je to pro mne osvobozující pocit.

Bára odjíždí na Vysočinu. Strategické porady probíhají pouze online. Moje maličkost u pracovního stolu u PC, zbytek týmu doma v kuchyni či někde s malými parťáky na klíně. Řešíme co dělat v době karantény se vzdělávací a networkingovou platformou postavenou z 80 % na setkávání lidí. Kupí se účty, M.arter nemá žádné příjmy. Chceme, aby M.arter přežil. Věříme naší misi.

Zrodila se online platforma

Děláme, co nám jde nejlépe. Naschloucháme komunitě. Matky jsou přehlcené vším, co je na ně díky karanténě  a vládním nařízením nahrnuto. Skoro každý druhý týden dáváme na trh nový produkt, který má za cíl jedno – pomoci tuto situaci zvládnout (e-booky, sdílecí online setkání, zábava pro děti ve spolupráci s partnery aj.). 

Víme jediné, chceme M.arter udržet. Jdeme tedy cestou online. Díky partnerovi WebMeeting se z M.arter stává online platforma pro celou Českou republiku. Navazujeme spolupráci s Google. Společně s kariérovou poradkyní a držitelkou Národní ceny kariérového poradenství, Petrou Drahoňovskou, jsme připravili online program Career Designer na restart kariéry vytvořený přímo pro aktuální situaci. 

Pomáháme hledat práci a tvoříme další online programy

Neustále nám někdo píše, že přišel on nebo partner o práci. Opět se snažíme pomoci a spouštíme databázi rodičů malých dětí, kteří vinou krize vyvolané COVID-19 přišli o zaměstnání nebo ho nově hledají. Propojujeme se s firmami, které přeměňují své podnikání, staví nové produkty, přehodnocují zajeté postupy apod. Doporučujeme rodiče se zájmem pracovat na part-time, s možností Home-Office (nejen v době covidu), o flexibilní úvazek nebo na OSVČ. Během jednoho dne máme uchazeče z oborů jako: PR, marketing, média, administrativa, obchod, účetnictví, bankovnictví, personalistika, IT – uživatelské průzkumy, grafika, a to z celé ČR.

V reakci na potřebu převést současné podnikání do online podoby,  otevíráme nový program pro freelancery: Freestart.

I přes to, že se svět zcela mění, M.arter roste.  Unikátní návštěvnost našich vzdělávacích a rozvojových aktivit vzrostla o 250 %. Narůstá nám i portfolio lektorů. 

Bez přešlapů a omylů by to, ale nešlo

Ano, nedaří se nám vše, na co sáhneme. Stalo se nám např., že systém registrace odeslal na jiné workshopy, než na ty, které byly zaplacené a navíc v noci. 

Připravily jsme skvělý webinář: Jak nabíjet a nevybíjet své baterky, od kouče Martina Kunta. Problém byl však v tom, že jsme zapomněly (holky šikovný) dát na web i sociální sítě odkaz k jeho zakoupení. Chybu jsme zjistily až 3 dny před samotným webinářem. 

Newsletter odešel hned dvakrát, navíc se špatným datem u akce. A takhle bych mohla pokračovat, prostě selhal lidský faktor. Věřte, že nás každý nezdar něco naučil a nakonec jsme se i zasmály. Nemohu slíbit, že vše bude perfektní, ale mohu slíbit, že nudit se s námi opravdu nebudete. Navíc třeba i na vlastní kůži zjistíte, že…

Měníme životy

Hanku, mámu 3leté Zoe, jsme prý popostrčily k vlastnímu podnikání. Absolvovala u nás test, kde na základě vysledku zjistila, že v korporátu to pro ni není, to pravé ořechové. Je velmi kreativní, plná nápadů a odhodlání, proto je ideální kandidátkou na podnikání v tvůrčí oblasti. Otevřela si svatební salon “Honeymoon” a to i během covidu. V podnikání se jí daří a splní sny nevěstám z půlky republiky.

Máma po čtyřicítce, Magda, která si myslela, že skončí její dospělý život. Díky našemu online programu Freestarter konečně staví své podnikání na nohy a investice vložená do programu se jí vrátila již v jeho prvních týdnech. 

Nikola, máma 2 parťáků, díky M.arter získala sebedůvěru spustit vlastní blog. Zjistila jak vydat knihu, kterou dlouho plánovala, a navíc našla práci slučitelnou s péčí o 2 malé raubíře. 

 Hanka, máma handicapovaného syna, našla své sebevědomí i hodnotu.  Postavila se na vlastní nohy, založila živnost a píše texty na zakázku do firemních magazínů, časopisů i na přání klientů.

Lucka získala remote práci na částečný úvazek u prestižní vysoké školy, a to i přes to, nebo právě proto, že první kolo pohovoru (online) narušil malý parťák a jeho neodkladná potřeba obejmout mámu. 

Jana postavila výdělečnou agenturu, Top Family Care která zajišťuje chůvy z Filipín pro vybranou klientelu. Navíc navázala spolupráci s M.arter a nabízí sdílené chůvy pro všechny, kteří potřebují řešit péči o děti.  

Takových příběhů máme mnohem víc. Naše online komunita čítá přes 4 500 členů a každý z nich má svůj jedinečný příběh, stejně tak potenciál. I kvůli nim jsem vděčná, že už…

Dávno neděláme jen workshopy

Začalo to vskutku punkově v dětské kavárně bez webu i platebního systému, dnes máme čtyři větve zahrnující: vzdělávání a rozvoj (online workshopy, webináře, individuální konzultace, ucelené kurzy a programy, videokurzy); databázi kvalifikované pracovní síly s potvrzenými dovednostmi; B2B služby pro firmy v podobě daňově uznatelné položky; advokační činnost potenciálu rodičů malých dětí (podcast, blog, dílčí projekty) protože podle nás rodičovská není brzda, když nechcete. Buďte v tom s námi, ať víte…

Co pro vás letos M.arter chystá 

Rok 2020 nás v ledasčem poučil. Nepřestáváme polevovat ve své misi. Nově pomůžeme také samoživitelům restartovat jejich kariéru. Otevřeli jsme registrace do online programu Career Designer pro samoživitele. Ten vybrané skupině samoživitelů, díky spolupráci s Heineken Česká republika, poskytneme zdarma, stejně jako zapůjčíme PC, pokud jej nemají.  

Jednou z hlavních myšlenek M.arter je, že spokojená matka vychová šťastné dítě. Proto spouštíme  28. 8.  2021 online ucelený program Be yourself na podporu sebevědomí, sebedůvěry i sedehodnoty žen s účastí certifikované koučky Martiny Novotné, renomované psycholožky Alex Hrouzkové a mentorky Andrey Bohačíkové. Není to shoda jmen. Vytvořily jsme s těmito odbornicemi silné trio.

Intenzivně pracujeme na videokurzech se zaměřením na návrat do práce, osobní růst i začátky a rozvoj vlastního podnikání. Ani v létě však nebudeme zahálet. Pracujeme usilovně na dalších projektech. Mohu vám tedy slíbit, že se máte na co těšit. 

To všechno, co se za poslední dva roky událo, by nebylo možné bez našich lektorů, partnerů a všech, co s námi mění svou budoucnost. 

Za to říkám velké „Díky“. Těším se na další roky.

Zvláštní poděkování patří mému dream team M.arter, 15 skvělým ženám naplňujícím naši misi: Rodičovská není brzda, když nechcete… 

Co pro vás letos M.arter chystá 

Rok 2020 nás v ledasčem poučil. Nepřestáváme polevovat ve své misi. Nově pomůžeme také samoživitelům restartovat jejich kariéru. Otevřeli jsme registrace do online programu Career Designer pro samoživitele. Ten vybrané skupině samoživitelů, díky spolupráci s Heineken Česká republika, poskytneme zdarma, stejně jako zapůjčíme PC, pokud jej nemají.  

Jednou z hlavních myšlenek M.arter je, že spokojená matka vychová šťastné dítě. Proto spouštíme  28. 8.  2021 online ucelený program Be yourself na podporu sebevědomí, sebedůvěry i sedehodnoty žen s účastí certifikované koučky Martiny Novotné, renomované psycholožky Alex Hrouzkové a mentorky Andrey Bohačíkové. Není to shoda jmen. Vytvořily jsme s těmito odbornicemi silné trio.

Intenzivně pracujeme na videokurzech se zaměřením na návrat do práce, osobní růst i začátky a rozvoj vlastního podnikání. Ani v létě však nebudeme zahálet. Pracujeme usilovně na dalších projektech. Mohu vám tedy slíbit, že se máte na co těšit. 

To všechno, co se za poslední dva roky událo, by nebylo možné bez našich lektorů, partnerů a všech, co s námi mění svou budoucnost. 

Za to říkám velké „Díky“. Těším se na další roky.

Zvláštní poděkování patří mému dream team M.arter, 15 skvělým ženám naplňujícím naši misi: Rodičovská není brzda, když nechcete… 

Andrea Bohačíková  – CEO&Founder M.arter

 

Ondřej Lidmila je spolumajitelem komunikační agentury THE MEDIA crew s.r.o., která pomáhá svým klientům s  komunikací,primárně na sociálních sítích, ale také v dalších oblastech marketingu.Jeho dalším úspěšným projektem je GIFFY, fotokoutek nové generace. Zároveň  je manažerem  jednoho z networkingových klubů Business for breakfast v Brně. Úzce také spolupracuje s online komunitou Svět Úspěšných a podílí se na rozvoji  globálního  podnikatelského konceptu v ČR a SR, úzce spojeného s cestovním průmyslem. S LinkedInem začal aktivně pracovat na podzim roku 2019, byť profil má založený již od roku 2013. Od letošního ledna pořádají v agentuře  ve spolupráci s Kryštofem  Kopeckým  workshopy Rozjeďte svůj LinkedIn, zaměřené primárně na podnikatele.