Sorting by

×

Gabriela Kašparová
Odhadovaná doba čtení do 2 minut

Je až neuvěřitelné, že i v roce 2023 na akcích zaměřených na investování zaslechnete poznámky, že ženy vlastně “utrácejí jen” peníze svých partnerů. Přitom je zajímavé, že právě ženy se vzdělávají v oblasti investování, a to i přesto, že v České republice jsou placeny v průměru o 16,4 % méně než muži, což nás řadí na poslední příčky v EU. Tento údaj říká, o kolik více času musí ženy pracovat déle, aby dosáhly stejné roční odměny jako muži, tedy o cca 2 měsíce déle. Ženy ve věku mezi 40 – 44 lety nebo ty, pracující ve finančním sektoru, čelí v porovnání s muži až 35% rozdílu za odvedenou práci. 

Ano, ženy „umí“ utrácet peníze, ale to umí i muži. Co se investování týče, tak jsou ženy sice opatrnější a investují nižší částky, za to však dokáží investovat velmi efektivně. Navíc již pro většinu z nich diskuse o penězích není tabu. 

V roce 2010 se objevila první kampaň i konference pod názvem: Equal Pay Day. Cílem bylo informovat veřejnost o velkém problému v ČR, který je potřeba řešit – rovné odměňování. 

“Za 13 let existence se nám podařilo zvýšit povědomí společnosti o stále přetrvávajících rozdílech v odměňování žen a mužů a celoročně vyvolávat odbornou diskuzi nad jejich příčinami, stejně jako otvírat prostor v médiích pro toto nepopulární téma,” vzpomíná zakladatelka projektu v ČR a prezidentka pořádající organizace Business & Professional Women CR, Lenka Šťastná.

A dál doplňuje úspěchy projektu: “Opravdovou změnu ve vnímání a komunikaci tématu ŽENY A PENÍZE jsme však naplno vynesly v roce 2018, kdy otevřená debata silně převálcovala předtím ukazování víceméně ojedinělých příkladů z praxe a pomalou infiltraci do hlavních médií. Tehdy to byl šok a rok 2019 vřel zájmem otevírat další nové příběhy o tom, kdo a kde bude moci otevřeně hovořit o financích.”

konference, Equal Pay Day, EPG, rovnost, odměňování

Konference Equal Pay Day, letos pod názvem Být vidět a slyšet poukazuje na problém rozdílu v odměňování žen a mužů. Sledujeme příčiny, důsledky, ale hlavně sdílí autentické příklady, jak změnit nejen pay gap, ale především přístup společnosti. Každý rok na podiu vystoupí osobnosti, které se nebojí stát se inspirací a sdílet své zkušenosti. Velký prostor je věnován osobnímu networkingu a mentoringu. Třetí den akce je otevřen online mentoringu a tedy dostupný těm, kteří se nemohou účastnit osobně. 

Mentoring v jakékoliv podobě je jedinečnou zkušeností, jak získat nové informace, podněty a názory od mentorek nejen z celého světa, ale i od zakladatelky M.arter, Andrey Bohačíkové.

Andrea je již druhým rokem jednou z 90 mentorek, které byly osloveny podělit se o své profesní zkušenosti a pomoci ženám v jejich osobnímu růstu.

konference, EPD, Equal Pay Day, rovnost, odměňování

„Jsem nadšená, že existují eventy jako je Equal Pay Day a M.arter je podporovatelem takovéto akce. Je skvělé, že se propojují aktivní ženy s cílem podpořit ekonomickou nezávislost žen a že se otevírají témata související s postavením žen ve společnosti.

Loni jsem se konference účastnila jako mentorka poprvé a byla jsem ohromena množství pozitivní energie, která z účastnic sálala.

Mentoringu se věnuji asi 7 let a nedokázala jsem si napřed přestavit, jak zvládnu nápor 5 hodin, kdy v průměru u jednoho stolu se vždy protočí 10-12 žen. Mentoring je organizován u kulatých stolů na způsob „speed dating“. Každá mentorka má své téma. Tím mým letos bude Networkingem k dosažení svých cílů a snů.

Často se mě na akcích účastníci ptají: „Jak mám networkingovat?“ Zvláště pak ženy, vracející se po mateřské do práce. Neví, jak na to, nemají přece pracovní vizitky. Vždy s úsměvem odpovídám: naučte se Elevator Pitch – představte si, že máte pár vteřin, abyste se někomu představil/a ve výtahu, zaujměte, prodejte se. A pak už je jen krůček k tomu vylovit mobil a prolinkovat se na sociálních sítích. A přesně to probereme u mého mentoringového stolu. Těším se na vás.“

Letošní Equal Pay Day posílí souběžný program FINdependence zony. Dozvíte se zde o různých formách a druzích investic.

Pokud vás zajímá aktuální dění na trhu práce či, jak zařídit, aby rodičovská nebyla brzda pro rodiče i zaměstnavatele, sledujte nás na sociálních sítích nebo nás rovnou kontaktujte.

Sledujte webové stránky Marter i sociální sítě facebook, InstagramLinkedIn. O veškerém dění v týmu M.arter vás informujeme průběžně v našem newsletteru. Budete tak v obraze, jaké programy a tipy pro vás připravujeme.

POZVÁNKA na akci

pozvánka, EPD, Equal Pay Day, odměňování, finance , nerovnost

Equal Pay Day se letos koná od 31. března do 2. dubna 2023Clarion Congress Hotel Prague.

  • Páteční program je zaměřený na přednášky a workshopy.
  • Sobota bude patřit speed mentoringu. Ke kulatému stolu na téma “Networkingem k dosažení svých cílů a snů”Andreou Bohačíkovou se můžete registrovat dle harmonogramu v 15.H nebo v 17.H.
  • Neděle proběhne jako on-line mentoring.

Kompletní program najdete na www.equalpayday.cz