Barbora Hošková

Neztrácejme naději, využijme situaci ve svůj prospěch!

Spousta rodičů vidí současný stav věcí jako dlouhý tunel, s opravdu maličkým světlem na konci. Ale musíme věřit, že to tak není. Sama si občas připadám, jako bych to světlo neviděla. Jsou dny, kdy se mohu plně soustředit na své priority rodiče nebo pracujícího rodiče. Tato situace není lehká, ale je důležité, jak říká moje kolegyně, zachovat “ vnitřní klid“. Ten je v tuto chvíli asi tím nejdůležitějším.

Ocitáme se v neznámu, z kterého můžeme mít strach. Což je v pořádku. Pojďme se nad ní povznést a využít ji ve svůj vlastní prospěch. Už takhle toho děláme dost! Nejsme přeci stroje. Jsme jenom lidé, kteří chtějí plnohodnotně žít, věnovat se sobě, rodině, svým zájmům či jiným aktivitám. Tohle je příležitost, abychom se zastavili a začali nad tím vším přemýšlet, a to trochu jinak než doposud.

Teď nebo nikdy! Zkusme se zamyslet nad tím, co chceme a nechceme dělat, až tohle to vše skončí. Co to je? Víte to? Pokusme se zaměřit na sebe a svou rodinu. Zkusme přemýšlet nad tím, co chceme a nechceme, nad tím, jak by se to mohlo vše změnit. I problematika případné nezaměstnanosti způsobená COVID-19 by nás neměla zastavit v našich snech či plánech. Ano, peníze jsou důležité, bez nich si nic nekoupíme, ale zdraví máme jen jedno. Využijme danou situaci ku prospěchu sebe a posunu se někam jinam, a to jak myšlenkově, citově případně i pracovně.

Vyčleňme si minimálně hodinu denně na sebe nebo na váš společný. Chápu, závažnost a třaskovost. Někdy mít chvilku pro sebe v malém bytě například s několika dětmi je velmi obtížné, ale zkusme to např. když uspíme děti po obědě nebo večer. Je to hodně důležité, abychom se z toho nezbláznili a zachovali onen vnitřní klid. 

Na internetu nalezneme plno zajímavých témat online výuky, seminářů či webinářů. Jen si vybrat podle potřeby. Můžeme to spojit i s protějškem a začít se vzdělávat spolu. Spojit užitečné s příjemným a to tak, že budeme trávit čas spolu – jinak, než jsme byli zvyklí. Nebojme se mluvit o současné situaci, nebojme se mluvit o pocitech. Řekněme si, co si myslíme a jak se cítíme navzájem. Není nic jednoduššího než si o všem promluvit. Vždyť jsme jenom lidé, kteří chtějí žít, a to bez ohledu na okolnosti dané situace. Nejsme stroje bez citu a pochopení.

Nebojme se a opřeme se do toho! Pokusme se z téhle situace vyždímat pro sebe a své nejbližší co nejvíce. A to ať se začneme vzdělávat, hledat nové zaměstnání, komunikovat více se svým protějškem nebo něco jiného.

Postavme se tomu čelem a neztrácejme naději. Chaos kolem nás nemůže trvat věčně.

Hodně štěstí a zdraví všem a doufejme, že po skončení v tom nejlepším provedení nás samých.

Vaše Bára.

Autor: COO&Community manager M.arter – Barbora Hošková