Nový rok - nové začátky. Čas být sama sebou.

DÍKY NOVÉMU MINISERIÁLU OD RENATY ANISIMOVÉ

Prosinec je ideálním měsícem bilancování. Jak jste se celý rok měla? Co se vám v jednotlivých měsících povedlo? Co již nechcete opakovat? A v čem jste se cítila dobře? Čemu se plánujete věnovat více do hloubky? Kde se vidíte za rok, 3 nebo 5 let? Na co jste v životě pyšná?  Co byste chtěla vyprávět vnoučatům, až se vás zeptají, o svém životě? 

Napište si to.

Vezměte si blok a napište si to. Když si příští rok odpovíte na to samé uvidíte, jak se vaše odpovědi změní? Co je napsané je plán a ne už jen sen :) Když máte reálné přání a popis cesty, vždy dojdete, kam si přejete.

Co bych tedy chtěla vyprávět vnoučatům já? “Je prosinec, venku padá sníh, domem voní cukroví, děti ho nadšeně uždibují, znějí koledy a celkově se kolem mě rozprostírá takový klid. Klid, který si jako máma 3 dětí opravdu užívám. Usedáme společně na pohovku, pouštíme si pohádku a já si při tom uvědomuji, jak je mi dobře. Jak je krásné mít milující rodinu, vidět jiskřičky v dětských očích a hlavně nikam nespěchat. Že to zní jako pohádka a není to reálné? Ale je. Je to sice ve zkratce popis jednoho večera, kdy se peče a nebojte, není to tak pořád. Většinou je to koloběh mezi kroužkama, úkoly a potřebami všech okolo. Ale právě v prosinci je to jiné a kouzelné. Děti se těší na pečení cukroví, protože v tom cítí tu přicházející atmosféru Vánoc a hlavně, že dárečky jsou skoro na dosah. Mouka je sice skoro po celé kuchyni a jsme jen kousek od toho, aby po sobě to těsto nezačali házet, ale to nadšení v jejich očí za to stojí. A jak to máte vy? 

Jak prožíváte vánoční atmosféru? A promítá se Vám tam aspoň trochu to, co byste si přála? A máte vůbec vysněnou představu, jak by váš ideální život měl vypadat?

Nalaďte se na atmosféru Vánoc.

Zkuste si chvilku sednout, zavřít oči a naladit se na tu krásnou vánoční atmosféru. V představě usedněte v příjemně vytopené místnosti na pohovku, v ruce si držte šálek s horkým nápojem či sklenku víne, a rozhlížejte se kolem sebe. V krbu hoří oheň, stromeček je zdobený a už se jen čeká na Ježíška. Kde přesně jste a s kým? Jak se bude váš večer vyvíjet? Při povídání dojde i na přání do dalšího roku. Co si ale budete přát sama pro sebe? Kde byste chtěla za rok být? Čemu se chcete celý rok věnovat? A co můžete udělat pro to, abyste si přivydělala i nějaké peníze činností, která vás baví a naplňuje?

Sněte si…

Je to moc důležité. Když máte sny, můžete si dávat dílčí cíle. Tím je pak stává cesta k cíli snazší.  

Životní vize - vědět, kam směřujete

Nástěnka snů (vision board) je praktická pomůcka, jak si své sny zhmotnit. Když máte své sny na očích, vytištěné, napsané, namalované – tedy zhmotněné, daleko lépe a rychleji jich dosáhnete. Vystříhněte si to, co vás láká z časopisu a dejte si to na nástěnku a nástěnku umistěte tam, kde na ni uvidíte. Ať si sny stále připomínejte.. Neudělejte tu samou chybu co já. Jako malá jsem si vystřizené obrázky krásných věci lepila do sešitu. Sešit jsem samozřejmě neměla na očích, a tak jsem si nikdy nic z toho nepořídila. Teď už rovnou vše dávám viditelně na ledničku.

Věděla jste, že nejúspěšnější lidé jsou ti, kteří si dokáží představit, že ten svůj sen již žijí? Mají svoji nástěnku, vědí kam směřují, co si přejí a každý den se rozhodují tak, že už to mají. Podle toho si staví i své hranice. Vždy se podívají na situaci z pohledu toho, že už jsou šťastni. Proto se sama sebe ptejte, jak bych tedy jednala jako šťastná žena? Pokud se naučíte smýšlet a jednat  jako šťastná žena jeden den, zkuste to po dobu celého týdne a pak celého měsíce. Uvidíte, že se vám to dostane pod kůži Stanete se šťastnou ženou s lehkostí a přirozeností.

Ať už chcete vyzkoušet cokoliv, pusťte se do toho, Obvykle litujeme jen toho, co jsme nezkusili a pořád nám to bere pozornost a neskutečně nás to táhne a láká.

Chybovat je dovoleno

Myslete především na to, že udělat chybu není nic špatného. Vyzkoušíte si svou cestu, poučíte se z ní a buď v ní budete pokračovat, nebo půjdete jiným směrem. Nejhorší je zůstat na místě, nic nezměnit a doufat, že se situace nějak sama vyřeší. Obvykle to tak není. Pokud něco chceme, musíme proto něco udělat. Tímto se i liší úspěšní lidé od těch průměrných. Úspěšný člověk zkouší, hledá, podniká různé kroky a pak se rozhoduje. To ho posouvá, učí se a stává se silnějším.

Zamyslete se nad tím, jak by to vypadalo, pokud byste se rozhodovala jen podle sama sebe. Podle toho, co vy sama chcete, bez ohledu na to, co by tomu řeklo okolí. 

Opět si vše zapište. Zhodnoťte nyní přínos pro sebe. Následně zhodnoťte dopad na rodinu, příbuzné, práci. Je váš krok pro ostatní výhodný, nebo nevýhodný? Z jakého důvodu? A jak je omezí? Na závěr si sepište, co je v souladu pro vás samotnou, partnera a děti. Je přirozené se posouvat, opouštět to, co už nám neslouží a jít dál. 

I malá změna se počítá

Změny bývají v životě člověka těžkým tématem. Pro někoho dokonce tak těžkým, že raději žádnou změnu neudělá. Život se neděje kolem nás, ale nám. Nenechte si ho proplout mezi prsty s čekáním na AŽ – KDYŽ. Vstupte do nového roku s malou změnou, protože i malá změna se počítá. Co by vás motivovalo udělat v životě nějakou změnu a těšit se na ni?

Tělo nikdy nelže - naslouchej svému tělu, dává jasné signály

Stalo se vám, že jste se v životě dostala do situace, kdy jste si  mohla slušně vydělat, ale práce vás naprosto nebavila? Odměna za práci vás nijak netěšila, byla jste unavená, přemýšlela co a jak dál?. Bylo toho prostě moc.. Spalo se vám špatně? Bolela hlava, záda, oči?

V takovýto moment nastává pravý čas na to se zastavit, odpočinout si, poslechnout své tělo, relaxovat. 

Přemýšlejte nad tím, co by vás doopravdy bavilo a jak toho dosáhnout bez velkého úsilí. Nejideálnější je, když se vám podaří najít takovou činnost, aktivitu, která vás nejen  baví, nabíjí ale  lidi by byli ochotni za ni dokonce zaplatit. Pokud takovou činnost máte, máte vyhráno. Cestou k největší hojnosti je radost z práce. Hoříte-li plamenem pro svůj záměr, překážky přestávají být překážkami a stávají se palivem na cestu. 

Zvyky - každodenní rituály

Aby všechno fungovalo, je dobré vytvořit si návyky. Aktivity, opakující se každý den. Říká se, že činnost opakujete po dobu 28 dní, stane se z ní zvyk jako třeba čištění zubů. Zvyk naučený v dětství a už nad ním vůbec nepřemýšlíme a neřešíme zda se nám chce nebo ne, prostě si zuby vyčistíme. Začněte jednou činností a jakmile si na ni zvyknete, přidejte další. Zpočátku můžete začít třeba pravidelným pitným režimem, nebo časem na četbu. Postupně můžete přidat cvičení nebo aktivitu, která vám vždy zvedne náladu

Nikdy neprohrajete - buď zvítězíte nebo se poučíte

Nový rok je vždy taková pomyslná startovní čára. Šance uspět. Dosáhnout svých cílů. 

Pořiďte si diář, který vám bude sympatický, budete ho ráda brát do ruky, zaznamenávat úkoly, ale i  své plány a myšlenky. Takový, aby vám do něj mohly čmárat i děti, když ho někde najdou a vy se kvůli tomu na ně nebudete hněvat. 

Rok 2022 si pojmenujte. Udělejte si z něj kamaráda.

Jaké slovo by nejvíce vystihovalo Váš rok 2022? Čemu se budete především věnovat? Jakou radu byste si dala pro rok 2022? Jaké tajné přání byste si chtěla splnit?

V první řadě myslete na sebe a vyznačte si odlišnou barvou jen a pouze svůj čas (na knihu, vanu, procházku, kafe s kámoškou, telefonování o ničem, cvičení). Vytvořte si seznam činností – úkolů, které během roku uskutečníte. Vzpomeňte si na své známé, se kterými už například dlouho nejste v kontaktu a přitom vám bývalo s nimi dobře, poznačte si jejich jména, vyhledejte kontakty a ozvěte se jim během roku. 

Jaká bude vaše cesta v roce 2022 záleží jen na vás. Ať už budete stát na místě a nebo se pokusíte rozvíjet se a jít si za svým snem, my v M.arter vás rádi podpoříme.   Je úžasné rozhodnout se a udělat si druhou polovinu života takovou, jakou si přejete.” 

Kdo je Martina Novotná

Ing. Martina Novotná

STUDIUM: Chemická inženýrka z VŠCHT.  3 roky se vzdělává v oblasti koučování a připravuje se na titul ACC Associate Certified Coach) u Mezinárodní federace koučů (ICF).

KARIÉRA: 7 let obchodu laboratorního vybavení jako specialista pro oblast molekulární biologie a genetiky; následně vedoucí servisních techniků, kdy aktivně začala využívat koučovací techniky k motivaci a efektivitě práce zaměstnanců.

OSOBNÍ ŽIVOT: Maminka 3 dětí (10, 7 a 2 roky) z Prahy.

ZÁLIBY A ZAJÍMAVOSTI: Miluje tanec, snowboarding, hraní deskových her a návštěvy přátel.

VZTAH K M.ARTER: Lektorka programu BE Yourself. Moc se jíi líbí a podporuje heslo “Rodičovská není brzda, když nechcete.”

KONTAKTY:
EMAIL: info@beperfect.cz
FACEBOOK: Beperfectsro
LINKEDIN: Martina Novotná
INSTAGRAM: Martina Novotná
TWITTER:  n/a

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin