Sorting by

×

Poznejte sabotéry ve vaší své hlavě a zatočte s nimi!

Renata Anisimova
Odhadovaná doba čtení do 3 minut

Oslabte sabotéry ve vlastní hlavě a potrénujte svou duševní zdatnost v druhém díle miniseriálu.

Náš vnitřní hlas v hlavě, vnitřní kritik – Soudce, nemilosrdně hodnotí každodenní situace. Pravidelně nás trestá za chyby z minulosti, dokáže děsit nejistou budoucností, způsobuje úzkosti, pocity hanby či viny. Je v pořádku, když nás zachvátí na pár vteřin zlost, zklamání, pocit viny či hanby jako bezprostřední reakce na nějakou událost. Ale není nutné dávat tomuto hlasu více prostoru, protože pak má nad námi moc a ovlivňuje naše každodenní jednání. Sabotujeme sami sebe. 

Sabotéři (Soudce a jeho pomocníci) nám původně sloužili a v dětství nás psychicky ochraňovali, pomáhali nám fyzicky a emocionálně přežít. Ale teď v dospělosti jsou nám spíš na obtíž a bojujeme s nimi.

Všichni se rodíme s přednostmi, se silnými stránkami, které nám pomáhají uspět, když je dobře využijeme. Každý sabotér má silné stránky, ze kterých se stávají naše slabiny, když je nadužíváme či to zkrátka s nimi přeháníme.  

Náš vnitřní kritik – Soudce však na trudnomyslné myšlenky není sám. Pomáhá mu hned 9 pomocníků – Sabotérů. Jeden z nich rád prokrastinuje a druhý nevydrží bez kontroly druhých. Představuji vám sabotéra Unikače a sabotéra Vedoucího alias Kontrolora. 

Renata Anisimova, má prsty u sebe, minisiriál

UNIKAČ a jeho silné stránky

hledá klid a harmonii jak u sebe, tak s ostatními. Má pohodový, vyrovnaný temperament. Je flexibilní a přizpůsobivý. Má tendence být pozitivní a „relativně” neodsuzovat druhé. Sabotér Unikač sice nepatří mezi mé hlavní sabotéry, ale v průběhu Mental Fitness tréninku jsem odhalila jeho vliv v partnerském životě. Pro zachování klidu a harmonie jsem se často vyhýbala konfliktu a utíkala z nepříjemných diskuzí. Měla jsem tendence se přizpůsobit a kývnout na věci proti své vůli. Ale jak nám asi bude, když se za sebe nepostavíme ve chvíli, kdy nám jde o něco důležitého jde?

 

Jak poznáte, že jedním z vašich hlavních sabotérů je právě Unikač?

Člověk, který má silného sabotéra Unikače se zaměřujeme se pouze na to příjemné a pozitivní v našem životě. Zlehčuje problémy a snaží se k tomu přimět i ostatní. Pokud musí vzdorovat, volí raději cestu pasivní agresivity než přímou konfrontaci. Libuje si v rutinách. Před těžkým úkolem utíká k prokrastinaci. 

Co nám Unikač nalhává?

Když bereš ohledy na city ostatních, jsi hodný člověk.”  /  “Z konfliktů nemůže vzejít nic dobrého.”  / “Je dobré umět se přizpůsobit.”  / “Někdo musí hrát roli usmiřovatele.”

Prokrastinujete? Utíkáte před problémy a konflikty? Potlačujete vztek a nelibost?

Uvědomte si, že pokud odmítáte vše negativní, co se ve vašem životě děje, ochuzujete se o možnost něčeho dosáhnout. Uspět, vyhrát. 

Sepište si seznam úkolů, činností, kterým se dlouhodobě vyhýbáte. Přiřaďte jim důležitost. Sama sebe se zeptejte, co se stane, když úkol nedokončíte?  

Nyní si opět projděte jednu položku za druhou a ptejte se laskavě sama sebe: Chce se mi nyní řešit tuto položku? Jsem ochotna začít tuto položku řešit? 

A pokud pořád cítíte odpor a nechce se vám, pokračujte na další položku ve svém seznamu. Najděte ten úkol nebo činnost, do které se vám opravdu chce nejvíce. Do té se s chutí pusťte. Jakmile ji vyřešíte, budete se cítit lépe, zbavíte se postupně pocitu viny a hanby a dostanete chuť do dalších položek. A pokud ne, nebuďte na sebe přísná. To byste opět posilovala svého vnitřního kritika, a to už nechcete. Buďte k sobě laskavá. Nalijte si kávu, čaj a nebo sklenku vína a vraťte se ke svému seznamu později. Ano, Unikač částečně opět vítězí díky vaší prokrastinaci, ale kus práce už máte za sebou a za to je potřeba se odměnit. 

 

Dokážete uhádnout, kde potkáte nejvíce lidí se sabotérem Vedoucí? A jak to vypadá, když se nechají unést a přepálí to?

Za těch pár let strávených v organizacích, v těsné spolupráci s vedením, jsem potkala spousty manažerů, kteří měli až úzkostnou potřebu mít situaci neustále pod kontrolou. Tlačili, aby činy ostatních byly podle jejich představ až do posledního detailu. A ještě si žili v domnění, že ostatním pomáhají. Potkala jsem majitele firmy, který si užíval debaty, výzvy, podněcoval konfliktní situace. Lidem s opačnými typy sabotérů (třeba Unikač nebo Utěšitel) naháněl strach a diskuze měly zničující dopad na jejich sebevědomí. 

V angličtině používané označení “Controller” se do češtiny překládá dvojím způsobem. Můžete se setkat s označením Vedoucí nebo Kontrolor. Vedoucí chce mít situaci pod kontrolou, řídit celý svět. Pokud se mu to nedaří, zažívá úzkosti, vztek nebo ostatní zastrašuje. 

Člověk s dominantním sabotérem Vedoucího je velmi netrpělivý, svéhlavý a soutěživý. Nebojí se ostatní konfrontovat se svými názory. Mluví přímo a nevadí mu tlačit ostatní mimo jejich komfortní zónu. Když se mu podaří něco, o čem ostatní jen sní, je ve svém živlu. Zastrašuje druhé a je překvapen, když se ostatní cítí zraněni.

Co nám Vedoucí nalhává?

  • Beze mně toho moc nedokážeš. Musíš na lidi tlačit, postrkovat je.
  • Pokud nebudu ten, který vše ovládá, budu ovládán sám. S tím nedokážu žít.
  • Snažím se všechnu práci dodělat, ať to stojí cokoli. 

Vedoucí dosahuje dočasných výsledků, ale za cenu toho, že se ostatní cítí ovládaní, rozčilení, neschopní využít svůj vlastní vysoký potenciál. Způsobuje svému okolí velkou část úzkostí, protože mnoho záležitostí v práci i osobním životě nikdy nelze mít zcela pod kontrolou.

VEDOUCÍ a jeho silné stránky. Když má člověk se sabotérem Vedoucí situaci pevně v rukou a nenechá se ovládat, je to rozený Vůdce. Sebevědomý, akční, rozhodný, svéhlavý a vytrvalý. Dokáže přimět k akci nejen sebe, ale i ostatní. Umí se rozhodnout pro správnou věc, i když je nepopulární, a dosahuje tak výjimečných výsledků. 

Mám pro vás malý test na zamyšlení: Co dělat, když máte pocit, že to bez vaší kontroly doma nezvládnou?

Využijte škálu  0 až 10.  Přemýšlejte, jak silný je Vedoucí ve vás? A jaký má na vás vliv?  Jak se vám to projevuje v životě, ať v práci nebo doma? A jak se v tom cítíte? 

Mám pro vás návrh: co kdybyste si ponechaly tu obrovskou sílu, kterou máte a přesměrovaly své ambice kontrolovat všechny a všechno na kontrolu své mysli? Jednoduše si přiznejte, že se občas cítíte zraněné, odmítnuté nebo vás trápí úzkosti z toho, že nemůžete mít většinu záležitostí v životě pod kontrolou. 

Věnujte pozornost svým vlastním emocím. Buďte k sobě laskavější. Mějte soucit nejen sama se sebou, ale i s ostatními.  

Jde to? Cítíte se fajn? Případně přemýšlejte, co dalšího byste si poradily?

Pokud vás téma zajímá a chcete zjistit které sabotéry si nosíte v hlavě, můžete si udělat test ZDARMA. Stačí jen vyplnit dotazník (v angličtině trvá 10 minut).

 

Kdo je Renata Anisimova?

Renata_Anisimova

STUDIUM: Bakalářské studium ekonomie na VUT Brno a magisterský program European Business & Finance.  

KARIÉRA: Personalistika ji nadchla už při škole a pořád ji baví. Má za sebou 11 let praxe v nadnárodních firmách na různých HR pozicích. Srdcovou oblastí je pro ni rozvoj a péče o zaměstnance. Při práci s klienty využívá techniky ze Systemického koučovacího výcviku. Letos se rozhodla jít na volnou nohu a věnovat se koučování. 

OSOBNÍ ŽIVOT: S manželem a synem žije v Praze. 

ZÁLIBY A ZAJÍMAVOSTI: Cvičí pilates, miluje procházky v přírodě. Energii ji dodává káva, četba, lyže, udržování dobrých vztahů s rodinou a přáteli. Trpělivost a mindfulness trénuje se synem. 

VZTAH K M.ARTER: Věří v potenciál žen na rodičovské dovolené. 

KONTAKTY:

  • EMAIL info@renataanisimova.cz
  • WEB renataanisimova.cz
  • LINKEDIN www.linkedin.com/in/renataanisimova/