Jakou roli hraje psychika při návratu do práce
Gabriela Kašparová
odhadovaná doba čtení 4 minuty
Na sociálních sítích „Rodičovská není brzda“ s námi naši příznivci sdílí svoje obavy z návratu do pracovního procesu. Dá se říct, že se setkáváme s tím, že ženy si přestávají důvěřovat, zda po více jak dvou letech doma návrat do práce zvládnou.
Psycholožka a psychoterapeutka Alexandra Schneider Hrouzková se ve své praxi s těmito obavami setkává a napomáhá získat zpět duševní rovnováhu i potřebnou sebedůvěru.
“Ano, strach je zásadní brzdou učinění kroku vpřed. Je potřeba si uvědomit, čeho všeho se to vlastně bojím, a začít s tím pracovat.
Někdy mohou hrát roli obavy z nedostačujících zkušeností. Tyto obavy mohou být oprávněné. Velmi často jsou ale neopodstatněné. Mnohé maminky záhy zjišťují, že se při výkonu práce učí pozvolna tomu, co je zrovna potřebné znát a až v dlouhodobějším pracovním procesu se celkově rozvíjejí jejich schopnosti i v dalších oblastech, které jsou vyžadovány pro stávající vykonávanou nebo později pro vytouženou, například vyšší pracovní pozici.
Jindy je strach více signálem toho, že žena na nástup do práce ještě není připravená a necítí se dobře v představě, že začne pracovat na plný úvazek a bude celý den odloučená od dítěte. Pak je potřeba hledat řešení ve formě kratšího pracovního poměru.
Žena si také nemusí umět dobře představit, jak skloubí nástup do práce se všemi povinnostmi, jako jsou chod domácnosti a péče o děti. Případně je to často také o tom, že žena by sice ráda již pracovala, ale nechce se vrátit do původního zaměstnání či profese, touží po změně, ale neví jak na to. Roli hrají také mnohé vzorce z původní rodiny ženy. Když například máma projevovala celý život nespokojenost s docházením do práce a péčí o rodinu, dívka vyrůstající v takovém prostředí si může nést do života chtě nechtě podvědomý vzorec, že kombinace práce a péče o rodinu způsobí, že bude také přetížená a nespokojená.
Tedy jak je vidět, co příběh, to je potřeba konkrétního řešení. Každá konkrétní žena potřebuje zapracovat na jiné oblasti svého rozvoje, někdy pomůže se podívat do minulosti. Tak jako tak, vše je potřeba začít utvářet pro svou novou budoucnost.”
Alexandro, pro Marter přispíváš v projektu BeYourself podněty především co se sebevědomí žen týče. Jak vypadá zdravé, sebevědomé představení se? Představíš se nám?
“Sebeprezentace musí být především autentická, postavená na tom, co o sobě vím, o co se mohu opřít. Jakákoliv stylizace působí vždy nevěrohodně a nedůvěryhodně.
Tedy, pokud se mám představit, můžu říci například toto: Jsem psycholožka a psychoterapeutka věnující se zejména individuální terapii, párové terapii, hypnoterapii. Firemní klientele nabízím přednášky, kurzy, workshopy, supervizi – individuální a týmovou, koučink. Externě navíc solupracuji na vzdělávání s katedrou psychologie FFUK. Jsem členkou ČAP – České asociace pro psychoterapii.
S manželem budeme brzy slavit desetileté výročí od seznámení. Jsem mámou sedmileté dcerky. Rodinný život se částečně propsal do mé nejnovější rozvojové knihy Tajemství čínské kočičky. Předtím mi vyšly dvě beletristické knihy Expanze na Mars a Dva roky spolu. Kniha Tajemství čínské kočičky čtenářům nabízí, kromě pozitivně laděných příběhů, především 100 rozvojových cvičení, jejichž postupné vypracování posune čtenáře zásadním krokem k dosažení nové úrovně životní hojnosti a štěstí.
Tématům psychologie, psychoterapie a osobního rozvoje se věnuji prakticky více než 17 let, a práce je mi stále vášní. Ráda nacházím inspiraci také v práci zahraničních odborníků. Aktuálně studuji například práci úspěšné hypnoterapeutky Marisy Peer, její videa jsou ke shlédnutí volně na Youtube.
Nedávno jsem zjistila, že čekám druhé dítě. Spolupráce s Marter na projektu #BeYourself je tedy pro mne skvěle načasovaná.”
Tajemství čínské kočičky, té zlato-červené mávající sošky?
“Název knihy ke mně přišel intuitivně. Jednoho dne jsem jednoduše takto pojmenovala wordovský soubor ve svém notebooku, když jsem ještě ani netušila, jakou knihu přesně budu psát. Tento moment také popisuji v knížce. Čínská kočička hraje ústřední roli v tématu knihy, které je o cestě k hojnosti a štěstí. I když se v knížce zase tolik nevyskytuje, je pro můj příběh symbolem, který otevřel cestu, ze které už se nejde vrátit zpět a příběh musí jít po cestě hojnosti a štěstí jen kupředu.“
5 praktických cvičení k vnitřnímu pocitu spokojenosti a štěstí
Ze své knížky Tajemství čínské kočičky jsem pro vás vybrala 5 praktických cvičení, která pomohou zklidnit mysl, přesunou pozornost k příjemnějším myšlenkám, zaměří se směrem k vytoužené budoucnosti nebo podpoří chuť pro změnu v životě:
- Co vás inspiruje? Sepište 10 věcí, které vás napadnou jako první.
- Co dobrého se vám dnes přihodilo? Co vás potěšilo? Co vám udělalo radost? Každý den si vypište 5 věcí, které se vám podařily.
- Zavřete oči a v duchu minutu opakujte slůvko „DĚKUJI“.
- Dvě minuty stůjte rovně s hlavou vzpřímenou a zavřenýma očima. Jak se cítíte?
- Sepište své největší dary a zůstaňte na ně jednou provždy pyšní.
Někde jsem jednou četla, že role matky se dá svou náročností přirovnat k dispečeru letového provozu.
„Ano, úloha mámy je velmi náročná; učí ženu lepšímu time-managementu, nutí ženu správnému určení priorit, ale taky schopnosti dobře delegovat a říci si účinně o pomoc. Když to žena jakž takž zvládá a dokáže si v tom všem najít čas na sebe a vlastní regeneraci, péči o sebe a své zdraví, prokazuje tím lepší organizační dovednosti než kdejaký zkušený manažer.
Ne jednou jsem slyšela, že se žena těší do práce, protože oproti péči o děti, je práce i na vysoké pracovní pozici „procházka růžovým sadem“. Zároveň mnohé ženy to cítí naopak, raději jsou doma s dětmi a práci se věnují jen okrajově, protože jednoduše v péči o děti cítí více naplnění, než v plnění pracovních úkolů. Pointou tedy je, nedělat to, co je okolím nebo společností považováno za správné, či to, co dělají jiné matky. Pointou je najít sama sebe – zakomponovat své role partnerky, mámy, podnikatelky či zaměstnankyně do své nové životní etapy tak, aby to odpovídalo naším jedinečným potřebám.“
Kde ty sama nacházíš sílu zvládat domácnost a soukromou praxi? Co ti pomáhá?
„Já už mám poměrně velkou dcerku, která chodí do školy. Ráno dceru převážně odvádí manžel, mám tedy přes den dostatek času na realizaci svých pracovních i osobních aktivit. Pokud vyvstane potřeba pracovat občas v podvečer, či odjet za prací, opět mi velmi pomáhá právě manžel, který péči o dceru rád převezme. Obecně mi v duševní pohodě pomáhají mé vlastní strategie, které jsem si letitou prací na sobě vyvinula a nadále je rozvíjím. Nedílnou součástí je, že pravidelně potřebuji určité množství času „jen pro sebe“. To si pak srovnám myšlenky, odpočinu si, naplánuji cíle a aktivity, jindy provedu autohypnózu či jinou z mých oblíbených seberozvojových metod, či si zcela obyčejně zajdu na masáž.“
Jak ses, při tak vysokém pracovním tempu, dostala k programu Marter BeYourself? Na jaká témata se jako psycholožka a psychoterapeutka v rámci projektu zaměřuješ?
„Nenechte se mýlit, ale byť je můj výkon docela vysoký, mé pracovní tempo je převážně poklidné a tvůrčí. Velmi zvažuji své priority. Věnuji se pouze věcem, které mi dávají smysl a co nejvíce mi zapadají do mé ideální představy o práci a rodinném i osobním životě. Mezi pracovními aktivitami mám vždy dostatečné pauzy, abych byla tam, kde mám být, vždy v klidu a včas.
Spolupráce se snažím realizovat v klidu a s předstihem. Jistě někdy se věci semelou a holt je potřeba jednat rychleji, ale pracuji na tom, aby se tak dělo jen zcela výjimečně.
Když mne společnost Marter oslovila, důkladně jsem zjišťovala, co spolupráce obnáší a co je záměrem projektu BeYourself. Jak se ukázalo, tato spolupráce krásně zapadá do mého současného rozpoložení i požehnaného stavu.
V rámci projektu BeYourself se jako psychoterapeutka zaměřuji na oblast sebevědomí ženy. Cílovou skupinou Marter jsou především ženy – matky, čerstvé maminky. Je potřeba jim ukázat, jak tuto novou roli ženy šikovně zakomponovat do nové životní etapy i partnerství tak, aby se cítily spokojené a naplněné.“
Na Instagramu i Facebooku vidíme jen ty úspěšné, usměvavé rodiče, načančané dětské pokojíčky, miminka a děti podle poslední módy. Na sítích vyskakují reklamy na videokurzy, jak správně komunikovat s dětmi atd. Ne jeden rodič by mohl pochybovat, zda je dobrým rodičem. Setkáváš se ve své praxi s ženami, rodiči (nesmíme zapomínat, že i muži jsou v dnešní době na rodičovské dovolené), kteří se cítí pod tlakem sociálních médií?
„Jistě, fenoménu dokonalosti, který se na nás valí z médií, čelíme již dlouho jako celá společnost. Dříve to byly jen lifestylové časopisy, dnes jsou zde i sociální média. Ono na tom samo o sobě není nic špatného, pokud tato média vnímáme jako to, co skutečně jsou – jde o byznys a zábavu, jejich úkolem je přitáhnout pozornost co největšího počtu čtenářů, diváků či sledovatelů, aby se navýšil prodej – jak samotných médií, tak produktů v nich zobrazovaných.
Pokud jde o prezentaci soukromých osob na sítích, je potřeba vědět, že drtivá většina lidí sdílí zcela přirozeně své top životní události a momenty. Pokud lidem umíme tyto chvíle od srdce přát, případně nám jsou takzvaně „jedno“, je to pro psychiku v pořádku. Pokud se budete štěstím druhých trápit a bude vám klesat pod vlivem zobrazovaného úspěchu druhých lidí vlastní sebehodnota, je potřeba na sobě v zájmu vlastní životní spokojenosti zapracovat.
Práce na sobě může mít více podob. Jako psychoterapeutka preferuji cestu psychoterapie. Snad je již v povědomí společnosti, že psychoterapie není již dávno o tom, že se člověk má celé hodiny zabývat minulými zážitky a pouze léčit traumata.
Ve své psychoterapeutické praxi pracuji velmi často s klienty na osobním rozvoji a konstruktivně a strategicky hledáme pro každého klienta unikátní cestu, která ho dovede k tomu, co potřebuje.
V rámci BeYourself se zabýváme tématem sebevědomí a já předávám účastnicím své zkušenosti a vybrané metody pomáhající k vyššímu sebevědomí.“
Kdo je Mgr. Alexandra Hrouzková Ph.D.
STUDIUM: Doktorské studium v oboru klinická psychochologie.
KARIÉRA: Již během studií na FFUK v Praze začala pracovat v oblasti psychologie, jak v rámci HR vzdělávací agentury, tak v oblasti psychologického poradenství. Práci s lidmi a firmami v oblasti psychologie, psychoterapie a koučinku se věnuje s nadšením dodnes.
OSOBNÍ ŽIVOT: S manželem mají sedmiletou dceru a další dítko na cestě. Již téměř deset let sdílí domácnost s krátkosrstou čivavou.
ZÁLIBY A ZAJÍMAVOSTI: Čas rozděluje mezi práci a rodinu. Ví, jak věnovat čas péči o sebe, o tělo i duši. Má své osvědčené radosti, kterými se udržuje v dobré kondici a náladě. S vděčností tak děkuje za každý krásný den. Je autorkou motivační a rozvojové knihy Tajemství čínské kočičky.
VZTAH K M.ARTER: Podporuje a naplňuje filozofii spokojené, naplněné a seberealizující se mámy. Proto s radostí spolupracuje na vybraných projektech.
KONTAKTY:
- EMAIL: Alex.hrouzkova@gmail.com
- FACEBOOK: Alexandra Hrouzková
- LINKEDIN: Alexandra Hrouzková
- INSTAGRAM: Alexandra Hrouzková