Foto - Monika Grilli Wagnerová.

Šárka Homfray

Jak sladit práci a rodičovství?

Ať už vlastní rodinu teprve plánujete, nebo se naopak chystáte po rodičovské vrátit do práce, jedno je vám určitě jasné. Není jednoduché sladit rodinné a pracovní povinnosti tak, aby netrpěla ani jedna sféra a ideálně ani zaměstnaný rodič sám.

Ještě než se budoucí maminka odebere na mateřskou, setká se s řadou otázek. Jak dlouho bude doma a bude se chtít vůbec vrátit? Nechtěla by si s miminkem přivydělat? Po návratu pak rodiče obvykle řeší řadu praktických problémů – co když už pro mě není místo? Jak si zařídit, abych všechno stíhala a zároveň si aspoň trochu slušně vydělala?

Ale všechno se dá řešit a s něčím vám pomůže i právní úprava.

1) Než půjdeme domů
Na mateřskou se nastupuje X týdnů před očekávaným porodem. Už v této době je dobré mít představu o tom, jak intenzivní kontakt s pracovištěm si chcete udržet a kdy se do práce chcete vrátit. Stejně tak si s partnerem promluvte o možnostech střídání na rodičovské. Po skončení mateřské, tedy cca v půl roce věku dítěte si požádejte o vyčerpání dovolené a zaměstnavateli sdělte, do kdy na rodičovské hodláte být. Pamatujte, že 4. rok vám může ale nemusí povolit.

2) Neztratit kontakt
Jednou z nevýhod dlouhé rodičovské, kterou u nás máme, je přerušení až ztráta kontaktu s pracovištěm, případně i s celý oborem. Řada zaměstnavatelů na to už pamatuje programem pro rodiče. Ten jim umožní pravidelný kontakt například na různých volnočasových akcích, ale i udržení profesního povědomí, včetně možnosti různého vzdělávání. Pokud váš zaměstnavatel takový program nenabízí, domluvte si pravidla kontaktu individuálně.

3) Jak si přivydělat

Zaměstnavatel vám může nabídnout si během mateřské a rodičovské přivydělat. Pro tyto přivýdělky zejména ve fázi mateřské existují různá více či méně výhodná omezení a limity. Nejčastěji se používají dohody o pracích mimo pracovní poměr, které ale nejsou totéž, co klasický pracovní úvazek. Přesně si vše zjistěte, abyste kvůli pár korunám nepřišly o nějaký příspěvek nebo přímo pracovní místo.

4) Nemáte se kam vrátit?
Během mateřské vám zaměstnavatel musí držet to místo, ze kterého jste odcházely. Pokud se budete vracet po rodičovské, může vás zařadit i jinam, pokud to bude odpovídat tomu, co jste si jako druh práce sjednaly v pracovní smlouvě. A pokud by pro vás vůbec žádné místo nebylo, máte ze zákona nárok na odstupné. Pamatujte si, že to, že zaměstnavatel je spokojen se zástupem, který za vás našel, není důvod k výpovědi, a také že nemusíte podepisovat dohodu o skončení pracovního poměru, pokud nebudete chtít.

5) Když prostě nestíháte.
Práce, školka, družina a celá řada dalších povinností. Možná by vám pomohl zkrácený úvazek, posunutý začátek a konec pracovní doby nebo občasný home office. Za určitých podmínek máte na úpravu pracovní doby dokonce právní nárok, a zaměstnavatel vás nemůže odbýt třeba proto, že na něco takového není zvyklý. Zjistěte si, o co a jak si můžete žádat a jaké možnosti vlastně existují.