Sorting by

×

Poznejte sabotéry ve vaší své hlavě a zatočte s nimi!

Renata Anisimova
Odhadovaná doba čtení 3 minuty

Stává se vám, že samu sebe znejistíte? Že si tak zvaně už rovnou dopředu a vědomě sama sobě podkopáváte nohy? Ztrácíte sebevědomí? Říkáte si: “Tak na tohle, holčičko, nemáš!” Vnitřně citíte neúspěch? Místo, než abyste se podpořila a řekla si: “Mám na to!” – “Dokážu to!” Uklidním vás, nejste v tom sama.

Každá máme v hlavě vnitřního kritika – hlavního sabotéra a jeho pomocníky, kteří nás ovlivňují. Odpověď na otázku, proč tomu tak je a jak můžeme sami sebe nasměrovat na úspěch, najdete v konceptu Pozitivní inteligence od Shirzada Chamina.

Sabotéři (Soudce a jeho 9 pomocníků) vznikli v dětství, aby nám pomohli zvládnout skutečné a domnělé ohrožení, jak fyzicky, tak emocionálně. Co bylo v dětství funkční, je pro dospělého člověka omezující a překáží jeho zdravému rozvoji.

V miniseriálu jsme se již seznámili se sabotérem Hyperúspěšným a PerfekcionistouUnikačem a Kontrolorem. Každý z nich je pro nás přínosem, pokud jeho vlastnosti nepřeháníme do extrému. Pokud si sami uvědomíme, že nás mají pod kontrolou,  je to ten pravý okamžik zpozornět a hledat cestu, jak jejich vliv na naše chování zmírnit. Využít je ve svůj prospěch. Nezáleží na tom, zda jste žena či muž. Sabotéři mají v našich hlavách podobné zastoupení. Až na dvě výjimky.

Posuďte sami na opoziční dvojici Hyperracionální a Utěšitel.

Mezi muži je o něco více procentuálně zastoupený sabotér Hyperracionální a mezi ženami naopak Utěšitel. Stereotyp? Genderový předsudek?

fakta a emoce, leva a prava hehmisfera

Sabotér Hyperracionální slibuje, že se budeme umět lépe rozhodovat, pokud mu budeme naslouchat.

Existuje snad lepší rozhodnutí než to podložené fakty či důkladnou analýzou? Co se však stane, pokud budeme všechno, úplně všechno, včetně vztahů a emocí, zpracovávat pouze racionálně? 

Máte ve svém okolí někoho, kdo je pro vás příkladem člověka až s přehnaně racionálním přístupem k životu? Já ano 🙂

Mám kamaráda, který má přehled. Je to studnice informací, vše uvádí do souvislostí a argumenty odůvodňuje podloženými daty a analýzami. Skvěle se nám povídá. Naše rozhovory mě baví i přesto, že vím, že on občas nechápe mne. Dokonce si myslím, že ho štvu, jak přemýšlím irracionálně a podléhám emocím. Není lehké se s ním bavit o věcech a záležitostech, které vědecky ověřit nelze. Vysvětlit mu, že se v momentě rozhodování řídím nejprve svojí intuicí a až poté si svoje rozhodnutí podkládám fakty. 

Sabotér Hyperracionální mému kamarádovi nalhává, že emoce a potřeby ostatních ke svému životu nepotřebuje, neboť ho odvádí od jeho projektů, od soustředění. Naopak mu našeptává, že jeho racionální mysl, vědomosti a schopnosti jsou to nejcennější co má a měl by si je chránit. Uzavřít se před rušivými vlivy svého okolí. 

Když uvěříte lžím Hyperracinálního, zaplatíte svoji daň ve vztazích. Pravděpodobně nebudete mít tolik potřebnou empatii k druhým a můžete se pro ně stát necitlivou, sebestřednou. V kolektivu vás mohou vnímat jako neosobní, rezervovanou a povyšující se nad ostatními.

Silák a poeta

Racio sídlí v levé hemisféře. Pokud je racionální mysl vaší silnou stránkou, gratuluji vám. Máte nástroje na řešení mnoha problémů a situací. S jedním nástrojem si však ve všech oblastech života nevystačíte. 

Představte si racionální mysl jako kladivo. Kladivem, tedy silou, nemůžete budovat vztahy. Pro budování dobrých vztahů je zapotřebí alespoň trocha empatie. Tu si představte jako malířský štětec. Intuice, empatie, kreativita sídlí v pravé hemisféře.

Lidé pod silným vlivem sabotéra Hyperracionálního se nemusí vzdávat racionálního uvažování. To ani nejde. Ale potřebují více zažít situace, při kterých nechají promluvit i pravou hemisféru. 

Jak se nestát osamoceným cynikem?

Pokud svým pocitům a intuici nepřikládáte žádnou důležitost, snadno se vám stane, že se špatně rozhodnete navzdory analýze a logické úvaze. Racionální typy se cítí komfortně, pokud mají k dispozici dostatek informací, o které mohou své rozhodnutí opřít. Ale zapomínají na své pocity. Mohou ignorovat svůj vnitřní kompas.

Trénujte intuici a napojení na sebe. Jak se ohledně této situace, osoby nebo rozhodnutí cítím, bez ohledu na to, jaké o tom mám informace?

Pamatujte, že emoce jsou také data! Když je budete ignorovat, přicházíte o polovinu informací, které máte k dispozici. Přicházíte o signály, které vám sdělují druzí. Při konfliktech zpozorněte. Jakmile u druhého slyšíte emoci, třeba: jsem smutný, mám strach, tohle mě bolí či jen slovo “cítím”, zastavte se. Nesnažte se nadále pokračovat v argumentaci na základě faktů. Jen se budete vzájemně vzdalovat a druhá strana se nebude cítit ani vyslyšena natož pochopena. Zapojte empatický přístup. Co mi chce partner říci? Neznamená to, že s partnerem musíte souhlasit.  Partner vám však právě ukázal svoji zranitelnost a nechal vás nahlédnout hlouběji do své duše.

srdce na dlani, emoce

Dělám toho tolik a nikdo si toho neváží!

Lidé s dominantím sabotérem Utěšitele jsou citliví s hlubokou empatií a většinou jsou ve společnosti velmi oblíbení. Proč? Neboť pro vás udělají první poslední. Zajímavé je, že to vlastně dělají pro svoji potřebu cítit se milování, pro svůj pocit, že někam patří. Dávají na první místo ostatní, nikoli sebe. Nakonec jsou nespokojeni a cítí se rozmrzele. 

Sabotér Utěšitel dokonale nalhává klamavý pocit, že vás každý bude mít rád, pokud upřednostníte potřeby ostatních nad svými. Uznání však nepřichází a vy se jen trápíte: “Vždyť toho dělám tolik a oni si toho vůbec neváží!

Utěšitel nás může ovlivňovat jen v určitých situacích a nebo v kontaktu s konkrétními lidmi.  Mně se pan Utěšitel projevuje doma. Díky němu nejsem občas důsledná. V okamžicích zoufalství vyhrožuji synovi, že pokud neuposlechne, nebude zmrzlina, pohádka nebo výlet. Když dojde na lámání chleba, vyměknu. Můj Utěšitel nechce vidět synovy smutné oči; chce, aby mě syn měl rád. Aby však neztratila moje slova váhu, syn mě poslouchal a mohl mi věřit, požádala jsem o pomoc svého muže. Objasnila jsem mu, co se mi obvykle děje. Požádala jsem ho, aby mě v těchto situacích podržel. A daří se mi zůstat důsledná. 

Praktické tipy, jak usměrnit svého Utěšitele

Nám ženám jsou myšlenkové tendence Utěšitele blízké. Pečujeme o druhé, staráme se o jejich duševní pohodu. Abychom měly dostatek sil a energie, potřebujeme péči věnovat i samy sobě. 

Jak předejít vyhoření a pocitu frustrace?

  1. Uspokojte nejprve svoje vlastní potřeby a říkejte si o pomoc. Vzpomeňte si na bezpečnostní instruktáž v letadle: “Nasaďte kyslíkovou masku nejdříve sami sobě, potom ostatním.
  2. Posilněte empatii a lásku k sobě samé. Tohle malé cvičení nezabere více jak pár minut. Kdykoliv budete cítit, že ztrácíte spojení sama se sebou a svými potřebami, na chvíli se zastavte. Zkoncentrujete se přes hluboký nádech-výdech a dopřejte si vědomou pozornost. Zaměřte pozornost na své tělo a smysly. Uvědomte si, jak se právě teď cítíte. A třeba kde ten pocit v těle cítíte. Dejte si čas a odpovězte si na otázku: “Co potřebuji?” –  “Co mi teď pomůže?”  Vaše vlastní pocity jsou důležité, chováte tak úctu zejména sama k sobě. Cvičení opakujte několikrát denně. 
  3. Nastavte si své hranice a naučte se říkat NE. Každé NE ostatním může znamenat ANO pro vás. Za své NE se neomlouvejte. Asertivní NE je oblíbené nadčasové téma mnoha koučů, motivačních speakerů i úspěšných podnikatelů. Co vlastně ono NE znamená? Umíte-li říkat NE, dáváte okolí jasně najevo, že vy sama jste na prvním místě, že upřednostňujete své priority, svoji rodinu a zkrátka vše, co je pro vás v životě skutečně důležité. 

V úvodu jsem uvedla, že mezi muže více reprezentuje sabotér Hyperracionální a ženy naopak Utěšitel. Co si nyní, po přečtení článku myslíte? Jedná se o společenský stereotyp, genderový předsudek a nebo to prostě máme v genech? Kolik mužů utěšitelů máte vy ve svém okolí? A kolik znáte žen, které pocity raději analyzují místo toho, aby je prožívaly?

Pokud vás téma zajímá a chcete zjistit které sabotéry si nosíte v hlavě, můžete si udělat test ZDARMA. Stačí jen vyplnit dotazník (v angličtině trvá 10 minut).

 

Kdo je Renata Anisimova

Renata_Anisimova

Renata vystudovala ekonomii na VUT Brno a magisterský program European Business & Finance. Personalistika ji nadchla už při škole a pořád ji baví. Má za sebou 11 let praxe v nadnárodních firmách na různých HR pozicích. Srdcovou oblastí je pro ni rozvoj a péče o zaměstnance. Při práci s klienty využívá techniky ze Systemického koučovacího výcviku. Rozhodla se jít vlastní cestou a věnovat se koučování. Jako matka věří v potenciál žen na rodičovské dovolené a proto je jí mise M.arter blízká.

S manželem a synem žije v Praze.

Cvičí pilates, miluje procházky v přírodě. Energii ji dodává káva, četba, lyže, udržování dobrých vztahů s rodinou a přáteli. Trpělivost a mindfulness trénuje se synem.

KONTAKTY: