Inspirativní čtení pro vás.

Silné stránky? Jak je poznám a mohu je využít nejen při hledání práce?

První věc, která se mi vybaví, když slyším spojení silné stránky, je situace, kdy jsem seděla na pohovoru, a poprvé jsem slyšela otázku: „Jaké jsou vaše silné stránky?“. Vzpomínám si, jak jsem se potila, abych alespoň tři svoje silné stránky vymyslela. Podruhé jsem už byla připravenější a už jsem věděla, co bych na takovou otázku měla odpovědět. Zaskočila mě však jiná: „Jak vaše silné stránky využíváte při plnění pracovních úkolů?“ Dnes už své silné stránky vnímám jinak, jsem si jich vědoma a umím je využívat, a otázky, které se jich týkají, už mě nepřekvapí. Budu ráda, když i vám tento krátký článek ukáže cestu k odhalení těch vašich silných stránek.

Co to vlastně ty silné stránky jsou?

Silné stránky jsou často chápány pouze jako specifické vlastnosti, dovednosti, schopnosti, talenty či nadání. Pokud však chcete poznat svoje osobní silné stránky, doporučuji se na ně podívat komplexně nejen z pohledu vlastností, dovedností a schopností, ale také znalostí či specifického know-how, osobních hodnot a zdrojů, životních snů a motivace, ale i aktivit a činností, které vás baví a naplňují.

Proč jsou silné stránky důležité?

Když svoje silné stránky známe a umíme je využívat, tak budeme dělat činnosti a najdeme i takovou práci, kde je dokážeme uplatňovat, bude nás to bavit a budeme snadněji dosahovat dobrých výsledků.

Jak je mohu poznat?

Technik a testů, jak svoje individuální silné stránky poznat je nepřeberné množství. Je možné využít specializovaných testů jako Gallup® CliftonStrengths nebo testů osobnosti např. MBTI. Také si můžete domluvit schůzku se specializovaným kariérním poradcem, který vám s analýzou osobních stránek pomůže. Pokud chcete svoje silné stránky zjistit sami, můžete si udělat svou osobní SWOT analýzu nebo první krok může být ještě jednodušší. Stačí si najít čas, být v pohodě a mít připravený papír (ideálně A3), tužku nebo ještě lépe pastelky. Pokud máte vše připraveno, tak se zamyslete a zapište si nebo zakreslete do mapy odpovědi na následující otázky:

  • Jaké jsou hlavní vlastnosti, schopnosti a dovednosti, na které se u sebe můžete spolehnout, které máte osvědčené?
  • Napište se svoje 3 největší osobní/pracovní úspěchy. Díky, jakým vlastnostem, schopnostem či dovednostem jste jich dosáhl/a?
  • Co by o vás řekla rodina? Co by o vás řekli přátelé? Co by o vás řekli kolegové?
  • Jaké činnosti vás baví a dávají vám energii?
  • Které úkoly vám jdou sami?

Pořád si nejste jisti svými silnými stránkami? Nejlepší způsob, jak to zjistit je se zeptat. Můžete požádat o zpětnou vazbu vaše přátele, kolegy, rodinu či známé. Stačí jednoduchá žádost s otázkou na vaše silné stránky zaslaná emailem. A věřte mi, že díky této zpětné vazbě se vaše osobní mapa silných stránek zase o kus rozroste.

Přeji vám, aby vaše cesta za pokladem vašich silných stránek byla plná inspirace a velkých objevů.

Gabriela Lesňáková

Gabriela o sobě říká, že její práce je zároveň její hobby. Nadšení pro vzdělávání a rozvoj druhých objevila už na vysoké škole díky internshipu. V této oblasti se dále rozvíjí více jak 15 let. Je certifikovaným koučem, trenérem DiSC profile, kariérním mentorem a lektorem češtiny pro cizince.