Sorting by

×

10 tipů, jak pozitivně prožít TADY a TEĎ

Martina Novotná
Odhadovaná doba čtení do 3 minut

Jak se vám daří myslet pozitivně? Snažíte se zaměřovat čím dál více na sebe? Nebo se necháte strhnout okolím, které vám určuje oblast vašeho zájmu? 

Máte pocit, že vás rutina každodennosti vtáhla do svého soukolí? Každý večer uleháte s myšlenkou, že to byl náročný den, stejný jako ten předešlý a vlastně víte, co vás čeká i zítra? Přijdete si jako křeček, který běhá v kleci ve svém kolečku do úmoru a nemá úniku? 

Dobrou zprávou je, že tento stav můžete sama změnit. Změna je jen v nastavení vaší mysli. Při troše snahy a výdrže se vaše úsilí vyplatí. Vaše mysl se opět uvolní a naladí se na pozitivní flow. 

 

chvíli o samotě

10 tipů na to, jak vědomě prožít přítomné okamžiky, jak být TADY a TEĎ.

1. Pořádně se nadechněte.

Tělo reaguje na pocity. Strach se projevuje například pocitem sevřeného hrdla, nahrbením se, schoulením do klubíčka. V momentě uvědomění si, jak vaše tělo reaguje, je vhodné aplikovat toto malé dechové cvičení. Vědomě se narovnejte, zavřete oči, pořádně se zhluboka nadechněte a dlouze pomalu vydechujte (dechové cvičení opakujte alespoň 6x).

Cítíte se lépe? Vnímáte tu změnu? Dostaví se pocit úlevy a uvolnění napětí v oblasti krku, hrudníku nebo žaludku, podle toho, kde se vám napětí koncentruje.

2. Nalaďte se hudbou.

Hudba má kouzelnou moc. Vhodně zvolený žánr dokáže divy – při relaxaci, meditaci i při nastartování vaší kreativity. Uvolněte se v rytmu svých oblíbených melodií a popusťte uzdu fantazii. Tanec navíc krásně prospívá i vaší postavě a radosti v dětských očích, které si mohou tóny užívat s vámi. Děti tanec prostě milují. Dovolte sama sobě být na chvílí malou holčičkou, co se poddá tónům hudby.

3. Dopřejte si chvilku klidu o samotě.

Člověk je sice tvor společenský, ale potřebuje i čas jen pro sebe. Pro regeneraci mysli je blahodárné strávit nějaký čas jen sami se sebou a svými myšlenkami. Rozjímejte pohledem z okna do volného prostoru, zeleně, nebo někde v houpacím křesle s hrnkem lahodného čaje. Přemýšlejte co jste udělala, analyzujte svá rozhodnutí,plánujte do budoucna a sněte. V klidu a nerušeně přemítejte o všem, co je pro vás osobně nejdůležitější.

4. Dojděte si pro své štěstí.

Při své chvilce rozjímání se zamyslete i nad tím, co pro vás znamená štěstí. Je zajímavé, že mnoho lidí neumí odpovědět na otázku, co je dělá šťastnými. Zkuste si třeba pod proudem vody ve sprše představit svůj šťastný den. Co byste dělala? S kým se setkala? Kde byste chtěla být? Na jakém místě? Jak by se dalo zařídit, abyste prožívala šťastný okamžik každý den? Co vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři? Co si přejete? Pokud vám to nejde, zkuste si říci, co určitě už nechcete v životě opětovně zažívat a to pak z negativního stavu převeďte do pozitivního.

5. Projevujte vděčnost.

Každý den si uvědomte, za co jste vděčná. Taková ta malá rekapitulace dne v posteli před usnutím. Uvědomování si pozitivních situací a vědomý projev pokory vám rovněž pomůže v pozitivním smýšlení. Můžete si je i zapsat, nebo nakreslit, abyste si je lépe pamatovala.

6. Zapojte hmat.

V jedné hudební pohádce se zpívá: “Dělání, dělání, všechny smutky zahání, dělání dělání je lék.” Něco na tom je. Jakmile svou mysl obrátíte na manuální činnost, špatné myšlenky se upozadí a vy se soustředíte jen na to, co právě děláte rukama. Ať už jdete štípat dříví, stříhat a modelovat z papíru, hrát si s dětmi na písek, přesazovat kytky, mýt nádobí, péct, uklízet, záhy se cítíte lépe. Plně soustředíte svou pozornost na činnost, kterou v daný moment vykonáváte. Vědomě prožíváte svoje tady a teď.

7. Kreslete si myšlenkové mapy.

Pokud jste nešťastná, že nenachází řešení vzniklé situace, vemte si čistý papír a zaznamenejte myšlenky jednotlivými slovy. Ke slovům přidávejte další. Až budete mít všechny myšlenky na papíře, pořádně si je prohlédněte a případně na další čistý papír každou dál rozpracujte. Zapisujte je do bublin, spojujte čárami, tvořte si tzv. myšlenkové mapy. Výsledky mohou být ohromující.

8. Metoda 3 rádců.

Jste ponořena do problému, nevidíte napravo, nalevo. Jste jako kůň s klapkami na očích. Nedokážete myslet. Nedokážete se již dívat z jiných úhlů. Máte jen jedno řešení. Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, jak by tu vaši situaci řešil někdo jiný? Jak by ji řešila vaše maminka, kamarádka, kolega z práce a co teprve takový Karel IV.? Zkuste se vžít na chvíli do jiné osoby a podívat se na svůj problém jejich očima. Vnímáte rozdíl? Jaká vás napadají nová řešení?

9. Prohřejte se teplým nápojem.

Nic není tak horké, jak to vypadá.” Ve stresových situacích se doporučuje dát si teplý čaj. Bylinný čaj je obzvlášť uklidňující. Vroucího čaje se ale nenapijete. Potřebujete mu dát čas než trochu vychladne, abyste si ho vychutnala. Právě onen čas je blahodárný. Otevře vám oči. Však se říká, dát si čas na rozmyšlenou.

10. Vše zlé je pro něco dobré. 

Přísloví nesoucí v sobě životní moudro. Metoda pozitivní inteligence s ním pracuje tak, že byste měla být schopna na každé negativní situaci nalézt 3 pozitiva. Že je hned nevidíte? Dejte tomu čas. S odstupem času a potřebným nadhledem to zvládnete.

„To Do“ vychází z anglického slovesa dělat – konat. Jedná se tedy o seznam úkolů. Já si je dříve vedla pořád.

Bonusový tip: pořiďte si hezký zápisník, diář, sešit, do kterého si budete denně zapisovat postřehy, nálady, co se vám povedlo i nepovedlo. Oblíbené jsou motivační diáře se sekcemi k vyplnění. A až vám někdy bude smutno nebo úzko, prolistujte si své poznámky. Uvidíte, že ty pozitivní zápisky vám hned zvednou náladu. 

Vybrané tipy můžete hravě praktikovat kdykoliv během dne, abyste si dobila baterky a rozvinula svůj klid, jak v interakci s dětmi, tak s partnerem. Vyzkoušejte je, výsledek vás překvapí. Krásně pozitivní dny všem.

Na textu s autorkou spolupracovala redaktorka blogu M.arter, Gabriela Kašparová.

Sledujte webové stránky Marter i sociální sítě facebook, InstagramLinkedIn. O veškerém dění v týmu M.arter vás informujeme průběžně v našem newsletteru. Budete tak v obraze, jaké programy a tipy pro vás připravujeme.

Kdo je Martina Novotná

profilová fotka Martiny Novotné, žena píše do diáře

Martina je vystudovaná chemická inženýrka. 3 roky se vzdělává v oblasti koučování a připravuje se na titul ACC (Associate Certified Coach) u Mezinárodní federace koučů (ICF).

Má 7 let zkušeností v obchodu laboratorního vybavení jako specialista pro oblast molekulární biologie a genetiky; následně i jako vedoucí servisních techniků, kdy aktivně začala využívat koučovací techniky k motivaci a efektivitě práce zaměstnanců. S M.arter spojila síly jako lektorka programu BE Yourself. Moc se jí líbí a podporuje heslo “Rodičovská není brzda, když nechcete”.

Žije s rodinou se třemi dětmi v Praze. Miluje tanec, snowbording, hraní deskových her i návštěvy přátel.

KONTAKTY: