Sorting by

×

Tipy, jak si ulehčit a zjednodušit podnikání

 

Andrea Bohačíková
Odhadovaná doba čtení do 3 minut

Podnikáte? Ráda byste začala podnikat? Máte pocit, že vás něco brzdí? Neumíte se rozhodnout? Máte obavy, že s malým parťákem to nepůjde, protože si to prostě neumíte představit, jak vše skloubit dohromady?

Z reakcí v naší online komunitě #rodicovskanenibrzda pracujících rodičů víme, že dítě rozhodně nemusí být překážkou ve vztahu k podnikání. Někdy si totiž my sami v hlavě vytváříme katastrofické scénáře a představy o tom, jak to bude děsně těžké, složité a že to prostě nepůjde skloubit dohromady – práci a rodinu.  Z praxe víme, že to jde. Uvidíte sama zda, po přečtení osvědčených tipů, změníte úhel pohledu a vrhnete se do víru podnikání nebo ne.

V M.arter razíme a žijeme podle hesla “rodičovská není brzda, pokud nechcete.” Což platí zvláště pro vás začínající podnikatelky, hledající teprve svůj rytmus a dynamiku, ať už u sebe samotné a nebo s malým prckem v náručí.

Ano, víme, že s malým dítětem máte mnohem méně času na všechno. Pokud podnikáte, a nebo o tom zatím jen uvažujete, že budete podnikat v klidu doma jen od stolu, tak zbystřete.

5 strategických tipů pro úspěšné hledání práce, online platforma

Out of the box

Být podnikatelkou totiž neznamená neustále sedět u PC, něco psát, kontrolovat, posílat. Znamená to mnohem více. Přemýšlet a strategicky uvažovat nad růstem svého podnikání. Možná vás překvapí, jak moc je to o mysli, promyšlení a hledání optimálního řešení, přemýšlet tzv. out of the box. Právě na to přemýšlení máte čas při domácích pracech a jiných činnostech, které k rodičovské “dovolené” patří.

Jak to myslím?

Zamyslete se nad tím, k jak velkému části vašeho byznysu skutečně potřebujete počítač a na kolik to je o vaší mysli – nápadech, plánech a celkové strategii. Pokud je poměr 50:50 či více, posouvejte své projekty dál například tím, že během dne budete sledovat videokurzy, poslouchat podcasty, audioknihy, hlasové zprávy. Zkrátka vstřebávejte informace, které následně využijete k dalším akčním krokům svého podnikání. Samozřejmě nic z toho na úkor péče o malého parťáka 🙂  Nejste krkavčí matka, jen si jdete za svým snem.

blog jak pracovat se slevou prosperita

Pořiďte si pomocníky, kteří skoro nic nestojí

Mějte po ruce notýsek, malý blok, záznamník na mobilu, pro záznam svých  myšlenek, nápadů, řešení problémů, hledání té přidané hodnoty svého podnikání a plánování toho, co uděláte, až to půjde, až budete mít čas a hlavní myšlenky na svůj projekt – byznys. 

Notýsek a blok je super volba pro utváření myšlenky při samotném záznamu. Ano, počítejte s tím, že se dítě bude dožadovat propisky či tužky a vaše myšlenky obzvláštní nějakou malůvkou. Nebraňte mu, nemá to smysl 🙂 Naopak to může oživit vaší mysl, při zpětném pročítání poznámek. Poznámka: ověřeno matkami M.arter týmu. 

Pro rychlý záznam bez cizích vstupů volte mobil – respektive záznamník (je v každém mobilu). Veškeré poznámky z něj ukládejte na icloud (internetový prostor dostupný odkudkoliv). Stačí využívat např. Google disk. Následně můžete vytvářet složky a dále tak pracovat se svými myšlenkami. Je to praktická a systematická činnost. 

„To Do“ vychází z anglického slovesa dělat – konat. Jedná se tedy o seznam úkolů. Já si je dříve vedla pořád.

To Do list – seznam úkolů

Někomu stačí jen sepisovat úkoly. Zde se vám může osvědčit praktický nástroj manažerů – myšlenková mapa. Buď opět v papírové podobě a nebo si stáhněte aplikaci. Na myšlenkových mapách je super ono spontánní větvení nápadů. Třeba právě zde se sama zjeví ona přidaná hodnota. 

blog budovani značky podnikatelky marketing

Myslete strategicky po celý den  

Time management při rodičovské je velkým tématem, které v M.arter neustále řešíme. U maminek podnikatelek to platí dvojnásob. Ze sociálních sítích i z naší online komunity: Rodičovská není brzda vím, že si stále kladete ty samé otázky:  Jak to všechno zvládnu? Nezblázním se z toho? Nejsem špatná máma? Co tomu řekne okolí, neoznačí mne za krkavčí mámu? 

Na všechny otázky, podnikatelky s dětmi odpověděly, že mají právo si jít za svým snem a že díky dobrému time-managementu (rozumějte: rozdělení času na dítě – rodinu – práci) se to s dětmi zvládnout dá. Pocit, že jste špatná máma hoďte za hlavu. Zazdrojovaná máma pocitem dobře odvedené práce je spokojená máma a tím pádem má vedle sebe i spokojené dítě.

Důležité je, abyste uměla oddělit  čas věnovaný dětem, partnerovi a sobě od podnikání. Vyhrazený čas věnovala jen a pouze jim. V jejich přítomnosti neřešte emaily, objednávky, obchodní příspěvky na instagram. Buďte mámou na plný úvazek a užívejte si to. Tím bude i vaše dítě vědět, že jste tu pro něj a s ním. 

V čase vyhrazenému vašemu podnikání jste podnikatelka a podle toho se chovejte. Nenechte se ničím a nikým vyrušovat. Ideál je vyhradit si alespoň 2 hodiny denně. Samy uvidíte kolik času na začátku získáte. Pokud máte dítě s pravidelným denním spánkem, máte vyhráno. Jinak doporučuji zapojit členy domácnosti, hlídací tety, kamarádky a nebo profesionální Hlídačky.cz, uklízečky, on-line nákupy potravin apod.

pohoda relax odpočinek, žít, život

Nezapomeňte se odměňovat

Stačí jen malá odměna: káva, dobrý čaj, oblíbený dezert, zmrzlina… kdo, co máte ráda.

Odměna vás naplní pocitem chvilkové hrdosti a radosti, která pomůže další inspiraci a tím i v posunu vpřed. Dopřejte si odměnu i pocit; zasloužíte si to. Být podnikatelkou není vůbec lehké a být mámou – podnikatelkou, tak to už vůbec ne. 

Nastavte si tzv. “odměnový systém”. To znamená, že když dosáhnete daného milníku, odměníte se. Jednoduché – účinné. Věřte mi. Dle studie: It’s about time: Earlier rewards increase intrinsic motivation z roku 2018 vede získání okamžité odměny k 20 % nárůstu motivace pracovníků na daném úkolu. Výzkum prokázal, že bezprostřednější odměny (oproti těm opožděným) zvyšují vnitřní motivaci vytvořením percepčního spojení mezi aktivitou a jejím cílem (tj. odměnou). 20 %  nebo-li ⅕ to je slušný důvod pro odměnu. Co říkáte? Jaká bude ta vaše? 

Maminky , nebuďte na výzvy a nástrahy mateřství samy. Najděte ženy v podobné životní situaci.

Objednejte si externí výpomoc při podnikání v péči o děti i domácnost

Teď si možná říkáte: “Kde na to mám vzít”? “Jí se to říká.” a podobně. Pojďme na to od lesa. Nejprve si zjistěte, kde je vaše největší přidaná hodnota pro podnikání. Tím nemyslím, přidaná hodnota produktů a služeb pro vaše zákazníky, ale vás samotných pro vaše podnikání. Kde vás lze jen stěží nahradit. Zkrátka, kde to stojí na vás. Zbytek činností můžete postupně delegovat jinam. Ať už na členy vašeho týmu, další freelancery, jiné dodavatele, hlídačky, uklízečky aj.

Pokud to nejde hned, nezoufejte a udělejte si plán, kdy, jak na koho začnete delegovat jednotlivé úkoly začnete. Proč? Abyste se mohla věnovat svému podnikání a tomu, kde mu přinášíte tu největší hodnotu a tím i růst. Uvidíte, že čas, který ve skutečnosti ušetříte, vám pomůže vydělat více peněz. Díky tomu pokryjete náklady na dodavatele služeb a ještě podnikatelsky porostete. Navíc vás podnikání bude ještě více bavit, protože nebudete zavalena zbytečnou prací, která vás vlastně až tak nebere, ale musí se udělat. Ano, musí. To však neznamená, že jí musíte udělat vy.

Držím vám palce ve vašem podnikání. Máte-li zájem získat další informace přímo z praxe nejen pro začátky svého podnikání, sledujte webové stránky Marter a sociální sítě  facebook, InstagramLinkedIn. Odebírejte newsletter a buďte tak v obraze, jaké videokurzy, webináře a programy pro vás připravujeme.

Na textu s autorkou spolupracovala redaktorka blogu M.arter, Gabriela Kašparová.

Úvodní fotografie od brandfotografka Kateřina Ceralová

Kdo je Andrea Bohačíková

Andrea Bohačíková, Marter, business

CEO & Founder M.arter

Andrea má přes 12 let zkušeností s obchodní strategií, prodejem na poli mezinárodního a komoditního obchodu. Mentoruje startupy, jednotlivce i neziskové organizace, kterým pomáhá v růstu. Ačkoli sama ještě není matkou, našla díky kamarádce problém ve společnosti a založila Mater. V současné době vede tým 25 lidí (převážně matek na rodičovské), které jí s prosazením myšlenky „Rodičovská není brzda, když nechcete“ pomáhají. Žije v Praze; miluje aktivní odpočinek, psy, čokoládu a dobrou společnost.

KONTAKTY: