Sorting by

×

Poznejte sabotéry ve vaší své hlavě a zatočte s nimi!

Renata Anisimova
Odhadovaná doba čtení 2 minuty

Oslabte sabotéry ve vlastní hlavě a potrénujte svou duševní zdatnost v pátém díle miniseriálu.

Koncept Pozitivní inteligence přináší další pohled na naše ego. Náš vnitřní hlas v hlavě, náš vnitřní kritik – Soudce, chcete-li ego, nemilosrdně hodnotí každodenní situace. Pravidelně nás trestá za chyby z minulosti, dokáže děsit nejistou budoucností, způsobuje úzkosti, pocity hanby či viny. Je v pořádku, když nás zachvátí na pár vteřin zlost, zklamání, pocit viny či hanby jako bezprostřední reakce na nějakou událost. Pokud dáme tomuto hlasu prostor, má nad námi moc a ovlivňuje naše každodenní jednání. Sabotujeme sami sebe.

Sabotéři (Soudce a jeho 9 pomocníků) nám původně sloužili v dětství. Zvolili jsme si strategii, jak fyzicky a emocionálně přežít naše dětství. V dospělosti jsou nám spíš na obtíž.

Hlasy, názory a předpoklady našich sabotérů pracují v náš neprospěch. Když je oslabíte a naučíte využívat ve svůj prospěch, začnete žít více v souladu sami se sebou, budete sebejistější a lépe se rozhodovat. Na výzvy, které nás denně potkávájí, budete reagovat s větším klidem a nadhledem.

štěstí, sebeláska, afirmace

Toužíte po radostnějším, barevnějším a pestřejším životě? Rozlučte se tedy se svým životním partnerem jménem Oběť!

Znáte ve svém okolí člověka, který má sklony zabředávat na dlouho do negativních pocitů? Člověka, který má pocit, že to špatné se děje jen jemu? Člověka, který se rád a často srovnává s ostatními, a vlastně je i spokojen s tím, že ze srovnání vychází špatně?

Takový člověk se považuje za oběť a to jen proto, že dovolil, aby se sabotér jménem Oběť stal jeho životním partnerem. Dá se říct, že hodně z nás dokáže tohoto sabotéra v nás spolehlivě odhalit nejen u sebe, ale také u druhých.

Človek s dominantním sabotérem Oběť se cítí nepochopený a osamocený, i když je ve společnosti rodiny a přátel. Neřekne si o pomoc aktivně a napřímo. Pozornost si získává svými citovými výlevy a stížnostmi. Doufá, že ho někdo z jeho samoty zachrání a ochrání před všemi těmi problémy. Pokud mu ukážete realitu, cítí se nepochopen a kritizován. Má tendence se stáhnout nebo urazit.

Jako každý sabotérský program, i Oběť, vzniká v dětství. U dětí, které se cítí být přehlíženy. Mohou mít tak pocit, že je s nimi něco špatně. Svým chováním se pak snaží přitáhnout pozornost ostatních. Co fungovalo v dětství, ale dělá paseku v dospělosti.

Roli oběti lze dobře ukázat na příkladu zaměstnance. Roky zůstává v zaměstnání, kde není spokojený/á. Stěžuje si, možnosti ani řešení nevidí. Argumentuje tím, že má hypotéku, závazky či jiné důvody pro to, aby změnil/la práci. Často používá slova “musím”, “měl bych”. Poznáváte někoho takového? Nebo dokonce sebe?

Renata Anisimova, má prsty u sebe, minisiriál

Jak vypadá dialog se sabotérem jménem Obět´? 

Sabotér vám regulérně lže. Neváhá používat věty jako: “Nikomu na tobě nezáleží”. Místo toho, abyste se soustředila na situace, slova či symboly, kdy vám druzí prokazují svůj zájem, péči a lásku, soustředíte se na pravý opak. A na základě těchto situací se utvrzujete ve lži sabotéra, že ostatním na vás nezáleží. A své okolí testujete tak dlouho, až se časem unaví, cítí bezmocně nebo se dokonce začnou vinnit, že vám nedokáží pomoci. Svým chováním je nakonec odeženete. A pak se ozve ten hlas ve vaší hlavě se slovy: “Já jsem ti to říkal, nikomu na tobě nezáleží.” Sebenaplňující proroctví?!

Je dobré si uvědomit, že pokud jste v oběti, nejste ve své síle. A pokud tento postoj a vzorec chování neopustíte, nebudete nikdy paní svého života. Oběť může být skryta a může se vám objevovat jen v některých životních situacích či rolích.

 

Chcete zjistit, jak silného sabotéra Oběť máte?

  • Zavřete oči.
  • Na škále 0-10 určete s jakou silou vnímáte u sebe sabotéra Oběť?
  • Jaký má na vás vliv?
  • V jakých rolích a situacích se vám projevuje v životě, ať v práci nebo doma?

Rady, jak zbytečně neztrácet čas v roli oběti a jak účinně a napořád přeprogramovat zažité způsoby a vzorce chování? 

  1. Buďte k sobě upřímní a přiznejte si to. Začněte si všímat jazyka, který používáte: ”musím”, “měl bych”, “to tak prostě je”. Všímejte si situací, kdy vás přepadá bezmoc, pocity úzkosti a frustrace či jiné emoce spojené s rolí oběti. 
  2. Odpovězte si na otázky: “Jakou Já platím daň za to, že se stavím do role oběti? A co pozitivního mi to přináší?”, když vyřešíte odpověď na druhou otázku, zjistíte, kde se brzdíte. Možná máte pocit, že to ani jinak nejde. Není z toho cesta ven, nemá to řešení. Viníte ostatní či okolnosti, litujete sami sebe. Je to nepříjemné, ale známé prostředí. Pohodlná role, pohodlná výmluva. Vzít život do svých rukou vyžaduje rozhodnutí a odhodlání. Protože začít dělat změny, podívat se do svého vnitřního světa či pracovat na svém seberozvoji je dřina. Dost často to bolí. A pro trvalou změnu potřebujete vytrvat. Dělat malé kroky nebo měnit zvyky nebo dělat změny každý den. Znovu a znovu.
  3. Nehledejte moudrost, poučení či svoji identitu v negativních myšlenkách a emocích. Vězte, že tam nic nenajdete. 
  4. Neexistují neúspěchy, jsou jen zkušenosti. Zaměřte se více na to, co v životě chcete a začněte! Čím více pozornosti budete věnovat tomu, co chcete, tím více vám toho život bude přihrávat. 
  5. Když vás přepadnou negativní myšlenky a pocítíte emoce spojené s rolí obětí ve svém těle, dopřejte si “zpřítomňovací cvičení”. Vím, že opravdu pomáhají. Nebudete tolik smýkaná negativními emocemi a získáte nadhled. Nový úhel pohledu pak vytváří řešení. 

Zpřítomňovací cvičení: Nádech, výdech, vnímejte dotek, vůni, zvuky kolem vás a zaměřte pozornost na objekty kolem vás. 

    Renata Anisimova, má prsty u sebe, minisiriál

    Většina z vás se už jistě setkala se Sabotérem Oběť. Objevil se u vás v nějaké složitější životní situaci, kdy jste mohla přestat věřit v to dobré vlivem nelehké životní situace, nebo jste si roli oběti odnesla ze své rodiny. Kopírujete výchovný vzorec, který jste zažila doma. Nejdůležitější otázkou zůstává, zda chcete ve svém životě něco změnit. Toužíte po radostnějším, barevnějším a pestřejším životě. Vězte, že to stojí za to.

    Pokud vás téma zajímá a chcete zjistit které sabotéry si nosíte v hlavě, můžete si udělat test ZDARMA. Stačí jen vyplnit dotazník (v angličtině trvá 10 minut).

     

    Kdo je Renata Anisimova

    Renata_Anisimova

    Renata vystudovala ekonomii na VUT Brno a magisterský program European Business & Finance. Personalistika ji nadchla už při škole a pořád ji baví. Má za sebou 11 let praxe v nadnárodních firmách na různých HR pozicích. Srdcovou oblastí je pro ni rozvoj a péče o zaměstnance. Při práci s klienty využívá techniky ze Systemického koučovacího výcviku. Rozhodla se jít vlastní cestou a věnovat se koučování. Jako matka věří v potenciál žen na rodičovské dovolené a proto je jí mise M.arter blízká.

    S manželem a synem žije v Praze.

    Cvičí pilates, miluje procházky v přírodě. Energii ji dodává káva, četba, lyže, udržování dobrých vztahů s rodinou a přáteli. Trpělivost a mindfulness trénuje se synem.

    KONTAKTY: