Michal Janál

Umění si vybrat

Umění si vybrat není uměním, s kterým se narodíte. Někdo má lepší předpoklady se i bez znalostí intuitivně pohybovat v prostředí nám cizím. Jiný správnými metodami dospěje k cíli lépe než jiný bez nich. Jiný kombinuje obojí. Co umíte nebo neumíte je stejné, jako co chcete nebo nechcete. Chcete se změnit a zažít ten pocit, že si umíte vybrat, tak čtěte prosím dále.

Pokud neustále slyšíte ať už od rodičů, od partnera nebo od okolí, že si neumíte vybrat, není chyba ve Vás. Říkáte někdy svým dětem nebo partnerovi v časové tísni: „Tak už si vyber!“, nebo „Nezdržuj, vezmi si na sebe, co se Ti líbí a pojď!“, či „Co tam děláš tak dlouho?“ Chcete vědět proč tomu tak je a jak se naučit lépe se rozhodnout v daných situacích? V rámci kurzu si na příkladech ukážeme, v čem jsou ony silné stránky pro rozhodování, a naučíte se tak umění, které se nikde nerozvíjí, a přitom by se mělo učit už v dětství na základních školách jako základ k finanční gramotnosti. Říkáte si, že není lehké se rozhodovat? Jak si vybrat co nakoupit, či si vzít na sebe? Jakou práci dělat, či na jakou školu jít? Je to tím, že tyto základy Vám nikdo nedal.

Z čeho vychází mé skromné přesvědčení, že se naučíte tyto dovednosti, a že Vám to prospěje v dalším rozvoji nebo kariéře, či v podnikání? 

Na základě více jak 20leté zkušenosti s výběrem, Vám můžu říci, že je to snadné, jen vědět, jak na to, už není tak prosté, pokud nemáte základy. Chtěli jste si koupit nové či ojeté auto? Měli jste před sebou jednoduchou záležitost jako koupi žehličky? Už na Vás jdou mrákoty, že není možné si vybrat v takovém množství značek a typů tu nejlepší! „Umět si tak vybrat“, povzdechnete si.

 

Co jste si naposledy vybrali v oblíbené restauraci a jak dlouho trval výběr? Stejně jako posledně nebo naopak déle? Proč tomu tak je? Jak jste si vybrali svoji poslední letní dovolenou? Kde jste si koupili svoje poslední džíny? Proč tomu tak je? Jste to Vy. Ano Vy jediní víte, co chcete a proč si to kupujete. Někdy nevíte ani, co to vlastně přesně chcete a musíte si přesto něco koupit. Pak potkáte někoho, kdo Vám řekne, že by si v životě nekoupil Android smartphone, ale jedině IPhone. Vy máte Android a váháte. Udělal/la jsem chybu? Odpověď je nasnadě. Ne! Nikdy nemůžete udělat chybu. Jen můžete zvolit jinak. Je to Váš výběr. Jak ale zvolit pro Vás optimálně? Nebo lépe řečeno: Jak nejlépe si umět vybrat?

Zdá se Vám, že jste jedineční, a že přeci nemůže být mezi Vámi a ostatními nic, co má stejné znaky? Ano i ne! Můj výběr bude vždy ten nejlepší. Můžu Vám dát rady, jak si něco vybrat, abyste byli se sebou spokojení i při případné kritice okolí. Stejně tak Váš výběr bude vždy ten nejlepší a můžete dát rady Vy mě. Ano. Výběr je vždy individuální záležitostí a nejsme ovce, proto není možné, aby všichni si vybrali stejně. Kdyby lidi měli stejné vzorce pro výběr zboží či službu, na světě by nastal chaos. Většina výrobců by zkrachovala, do jedné restaurace by se nevměstnali všichni zákazníci. A náš život by se stal chudým na zážitky.

Přesně. Výběr a pocit z jeho naplnění je přesně to, co nás může učinit šťastnými a naplnit naše představy a očekávání. Koupíte si dortík a čekáte, že až dojíte poslední sousto, budete ve fázi, kdy Vaše smysly budou si hrát lahodnou melodii plnou harmonie nad opojením z Vašeho skvělého výběru. A může se klidně stát, že Váš partner vůbec neocení chuť onoho dortíku, neboť mu kombinace vůbec nechutná, nebo naopak se mu zdá příliš či málo sladký.

 

Autor: Michal Janál