Proč jen nečinně sedět doma, když můžete nošení dětí povýšit na podnikání?
Kristýna Plisková
Odhadovaná doba čtení do 4 minut
V M.arter zastáváme mantru: dítě je parťák. Naše první workshopy, ještě v době před covidem se přesně v tomto duchu nesly. Vzdělávaly jsme se a networkovaly s našimi malými parťáky v náručí, šátcích, na dekách nebo v dětských koutcích.
A právě o šátkování jako možnosti zůstat proaktivní. Naučit se nové věci, poznat rodiče, kteří mají zájem o kontaktní rodičovství. Možnost pomoci ostatním, výdělku a podnikání si pro vás připravila svůj příběh Kristýna. Maminka dvou dětí (syna a dcery), která se věnuje poradenství v oblasti nošení dětí. Je rovněž absolventkou našeho programu: “Copywriting: psaní, které vydělává“ a webináře: „Jak prodat svoje silné stránky na LinkedIn a podpořit kariéru snů.“
Jak jsem se dostala k nošení dětí?
Už v těhotenství jsem věděla, že chci své děti nosit. Věděla jsem, že díky blízkosti, kterou nám nošení nabízí mohu vyřešit mnoho věcí spojených s rodičovstvím. Mohu dát svým dětem pocit bezpečí při nemoci nebo růst zoubků. To byla ovšem jen špička ledovce. Šátků a nosítek je tolik variant. Jak se v nabídce zorientovat? Jak si správně vybrat? Jak dlouhý šátek vlastně potřebuji? Co by měl umět? Je opravdu tak složité nosítko nastavit? V hlavě se mi vířily dotazy.
Touha porozumět tématu mě přivedla k samostudiu. Hledala jsem si informace. Procházela jsem diskuzní vlákna. Studovala jsem většinou po večerech, když syn spal. Přes den jsem si trénovala různé typy úvazů, když jsem brala šátek na uspávání syna. Díky samostudiu jsem se dostala hlouběji do tématu. Občas jsem pak sama radila ostatním ať už online či offline při různých setkáních. A má cesta k poradenství začala.
10 důvodů, proč začít s nošením dětí.
- Nošení pomáhá vytvářet vztahové vazby mezi rodiči a dítětem.
- Nošené děti se mnohem rychleji uklidní a méně pláčou.
- Rodiče mají volné ruce. Mají tak čas na práci, starší děti nebo venčení psa.
- Nošení čelem k sobě má pozitivní vliv na vývoj dětského mozku.
- Pomáhá ke správnému vývoji dětských kyčlí.
- Poskytuje úlevu od dětských kolik.
- Nošením navíc dítěti přenášíme naše pohyby, stimulují se tím jejich svaly, bránice a pánevní dno. Učí se tím lépe koordinovat své tělo.
- Dítě vidí svět očima dospělého a lépe si zvyká na svět a okolí vjemy. Prospívá to zvláště citlivým dětem.
- Nošení pomůže dítěti rozlišit denní rytmus, díky krátkým úsekům spánku.
- Blízký kontakt matky s miminkem podporuje tvorbu mléka.
Jedinou nevýhodu vidím ve špatně zvolené nosící pomůcce. V extrémním případě je možné dítěti i ublížit; zvláště, pokud se jedná o celodenní a každodenní nošení v nevhodné pomůcce, občas hanlivě označované jako „visítko“. V takovém případě může nevhodné nošení vést ke skolióze páteře nebo špatnému vývoj kyčlí.
Moje vize: Buď nápomocná všem rodičům bez rozdílu.
Mým hlavním cílem je pomáhat maminkám s nošením dětí ve vhodně zvolené pomůcce. Začala jsem tedy testovat online i osobně.
Jak probíhá a čeho se týká samotné testování?
Testování jako takové většinou zařizují zkušenější členky nosící komunity. Mají již zkušenosti a znalosti trhu, o výrobcích. Začínající nosící rodiče se spoléhají na regionální a komerční půjčovny. Tam složí zálohu a zaplatí půjčovné. Po registraci ve facebookové skupině si zájemce může nosící pomůcku nebo nosící oblečení dle vlastního výběru zapůjčit. Díky testování tak má možnost vyzkoušet si zboží před samotnou koupí. Ušetří čas i peníze. Zjistí, zda dané zboží je pro něj to pravé.
Já jako tester usnadňují rodičům výběr tím, že o testovaných šátcích a nosítkách píšu recenze. Vyzkoušela jsem se synem velké množství šátků a nosítek. Tohle mi, ale nestačilo. Stále mi chyběli informace. Věděla jsem, že chci pomáhat více než jen při náhodných setkáních.
Cesta k certifikované poradkyni.
Pomoc rodičům a můj vnitřní hlas mne přivedl k myšlence stát se poradkyní nošení děti. Hledala jsem informace a možnosti jak certifikaci získat. Získané zkušenosti jsem chtěla předat rodičům, protože sama dobře vím, jak těžké mohou být začátky nošení i samotného mateřství.
Při poradenství a konzultacích jsem vždy sebou měla syna, který spokojeně odpočíval v šátku. Když nám do života vtrhnul Covid vše jsem přesouvala do online verze. Začala jsem pořádat online setkání pro skupinu rodičů. Psala jsem články, pro usnadnění informací, které jsem nemohla předávat osobně.
Po všem samostudiu, testování a pomoci rodičům jsem absolvovala certifikaci na poradkyni v létě 2020 v těhotenství s dcerou. Ještě do porodu jsem poskytovala konzultace jak skupině tak i klientům doma. Poradenství pro skupinu provádím zdarma. Po narození dcery jsem konzultovala opět jen online.
Certifikace nových poradkyň pro nošení dětí.
Certifikaci v České republice lze získat díky kurzům, které jsou dostupné jak odborníkům, tak široké veřejnosti. Nabízejí poznatky z nošení a možnosti práce s budoucí klientkou. Výstupem je certifikát a registrace do seznamu lektorek a poradkyň pro nošení dětí. Získáte také podporu zkušenějších kolegyň ve facebookové skupině. Pokud chcete v této oblasti podnikat, lze složit závěrečnou zkoušku a dostat certifikát s ověřením.
Nabídka služeb lektorek nošení dětí je široká. Od osobních konzultací s těhotnými maminkami a poradenství určené rodičům s novorozenci po soukromé setkání u klienta doma. V případě větší skupiny rodičů, nebo facebookových skupin, kam si pozvou lektorku, následně, probíhá instruktáž podobně jako u klientů doma. Je zde prostor pro dotazy a společný brainstorming.
Z obyčejné mámy mámou podnikatelkou.
Věděla jsem, že mě pomoc rodičům naplňuje a po certifikaci se mi kruh uzavřel a vše dávalo smysl. Podnikání proto byla jasná volba. Bez manželovy podpory by moje aktivní činnost v oblasti poradenství byla mnohem obtížnější. V mé nepřítomnosti se plně postará o děti i domácnost. Pečlivě koncem měsíce plánujeme denní a měsíční režim. Plánujeme synovu dětskou skupinu a kroužek, termíny konání setkání skupiny a již domluvené konzultace. Hledáme v plánu i místo k návštěvě rodiny, aby děti neznaly jen naši práci.
Od začátku jsme měli s manželem jasnou podmínku: v 6 měsících dcery se budu postupně vracet ke konzultacím, vždy pár hodin, když není manžel v práci.
Dcera měla svůj plán, protože je na mě dost fixovaná. Konzultace jsem uskutečňovala u sebe doma, abych měla možnost za ní na chvíli odběhnout. Postupně jsem mohla odcházet pryč na 2 hodiny denně. Nyní jsme se dostali na maximálně 5 hodin mimo domov. Tyto velké časové úseky jsou hlavně případně když mám dvě konzultace po sobě. Při setkáních skupiny mívám dceru s sebou, stejně jako kdysi syna.
Po 4 letech v nosícím světě, už mě maminky samy kontaktují a doporučují. Je to pro mne malý úspěch a důkaz toho, že dělám vše správně. Nyní je synovi 3,5 roku a dceři 1,5 roku. Syna nosíme ještě při občasných výletech, když bolí nožičky. Dcera se nosí stále dost pravidelně. Na uspání, při cestách do obchodu, setkání skupiny.
Téma nošení dětí si najde své příznivce a odpůrce. Pokaždé mě překvapí něco nového a zajímavého. Cesta, jak propagovat zdravý a přirozeným způsob kontaktu matky s dítětem, bude navždy mou součástí. Těší mne, že mohu své osobní zkušenosti předávat dál a vést i vychovávat novou generaci nosících maminek.
Být na rodičovské s našimi dětmi neznamená nudu plnou přebalování a krmení. I ve společnosti našich malých parťáků se můžeme dále vzdělávat a hledat si svou cestu jak osobním, tak pracovním životem. M.arter mi dal jedinečnou příležitost dalšího vzdělání. Vstoupila jsem do komunity rodičů, kteří se navzájem podporují. Nyní i já, obyčejná máma dvou dětí, začínající podnikatelka, jsem díky jejich kurzu a podpoře zvládla napsat tento článek. Nebála jsem se, a ani vy nemusíte. Stačí jen chtít a nastoupit do vlaku podpory a možností, které M.arter nabízí.
Marter je tu pro vás!
Sdílejte své příběhy a pracovní i životní sny s lidmi na stejné vlně jako jste vy pod hashtagem #rodicovskanenibrzda. Těšíme se na ně.
Sledujte webové stránky Marter i sociální sítě facebook, Instagram a LinkedIn. O veškerém dění v týmu M.arter vás informujeme průběžně v našem newsletteru. Budete tak v obraze, jaké programy a tipy pro vás připravujeme.
Na práci autorky, absolventky online kurzu Copywriting – psaní, které vydělává, dohlížela redaktorka blogu M.arter, Gabriela Kašparová.
Fotografie: archiv autorky
Kdo je Kristýna Plisková
Kristýna vystudovala bakalářský obor Gastronomie, lázeňství a turismu v Opavě. Znalosti zdokonalila kurzy Barista, Barista latte art, Barman a Sommelier. Po studiu pracovala v Olomouci pro Tvarůžkovou cukrárnu Loštice. Současně se jako freelancer věnovala poradenství nošení dětí. Poradenství rozšířila o laktační i rebozo šátků. S manželem a dvěma dětmi žijí v Olomouci. Ve volných chvílích se věnuje seberozvoji a psaní. Úspěšná absolventka kurzu Copywriting: psaní, které vydělává.
KONTAKTY:
- EMAIL: kskopalkova@gmail.com
- FACEBOOK: Kristýna Plisková
- LINKEDIN: Kristýna Plisková
- INSTAGRAM: Kristýna Plisková
- WEB: https://www.nosimesrdcem.cz