Sorting by

×

Poznejte sabotéry ve vaší své hlavě a zatočte s nimi!

Renata Anisimova

Odhadovaná doba čtení 3 minuty

Systemická koučka a mentorka osobního rozvoje Renata Anisimova sama o sobě říká, že je spíš takovou průvodkyní na cestě ke změně. Pomáhá lidem objevovat jejich vlastní vnitřní zdroje, schopnosti a sílu plnit si své sny a cíle. Aktivně podporuje vnímání sama sebe, ostatních lidí a prostředí, které nás obklopuje. Věří, že malé kroky vedou k velkým změnám.

Přejete si více řídit svoji mysl, aby byla váš přítel než nepřítel? Chcete méně podléhat stresu nebo rychleji se oklepat ze zklamání či vzteku? Chcete umět lépe řešit konflikty a zlepšit vztahy doma i v práci? Chcete rozvíjet své talenty a přestat naslouchat kritikovi ve vlastní hlavě.

Díky pětidílnému miniseriálu se dozvíte, jak oslabit sabotéry ve vlastní hlavě a potrénovat svou duševní odolnost. Postupně se seznámíte se Soudcem – vnitřním hlasem – a 9 sabotéry.

Počínaje tímto rozhovorem se můžete každý měsíc těšit na další inspirativní čtení. 

 

Renato, jak se to v tvém životním příběhu seběhlo, že jsi se začala věnovat koučování?

Ke koučování jsem se dostala díky práci v HR oddělení. Tehdy jsem hledala další nástroje a techniky pro práci s lidmi, abych jim pomohla najít jejich skryté vlohy nebo činnosti, které je vnitřně naplňují. Koučovací metody jsou k tomu ideální, protože lidem neradím, ale pomocí otázek je navádím, aby našli řešení  sami v sobě. Tím, jak jsem podporovala ostatní v jejich rozvoji, začaly běžet otázky v hlavě i mně. Po narození syna jsem se vrátila zpět do korporátu a zjistila, že HR pozice se všemi povinnostmi okolo už mě nenaplňuje, a že se chci věnovat koučování.

 

Jaké koučovací přístupy pro práci s klienty existují? Které oblasti koučování se věnuješ právě ty, jaké specializaci?

Existuje velké množství přístupů ke koučování. Každý kouč si vybere takový přístup a metody, které jsou mu vlastní. Já ve své práci používám systemický přístup. Co to znamená? Název „systemika“ je odvozený od slova „systém“.

Každý z nás je součástí několika sociálních systémů. Zastává  různé role, ať už v rodině, práci, sportovním týmu, ale systémem může být i on sám – jedinec. No a my pak společně  s klientem hledáme řešení, které mu bude nejlépe vyhovovat, fungovat a bude uskutečnitelné s ohledem na jeho zázemí, zkušenosti a možnosti. Všechny odpovědi máme už totiž v sobě. Je to způsob myšlení, kdy se vždy zabýváme celým systémem, nikoli jen jednou jeho částí.  

Renata Anisimova, má prsty u sebe, minisiriál

Využíváš sociální sítě na oslovení potencionálních klientů? Jak tě může někdo najít a oslovit, abys mu pomohla s jeho rozvojem?

Už při práci v korporátu jsem si založila osobní profil na LinkedIn. Zde  najdete všechny mé pracovní zkušenosti. Mám vybudovanou síť kontaktů, ale zatím ji využívám jen částečně. Samozřejmě jsem na Facebooku. Ten  využívám zatím spíš pro osobní potřebu,  domlouvání se s klienty. V současnosti pracuji na marketingové strategii, abych to celé rozjela a jsem ráda, že mi v tom Marter pomáhá. Mám už za sebou pár individuálních konzultací se zaměřením na podnikání přímo s CEO Marter. Díky těmto osobním konzultacím si  postupně ujasňuji cíle svého podnikání. Co chci klientům nabízet za služby a na jakých sociálních sítích se pohybovat.

  

Prozradíš nám, čím se aktuálně zabýváš?

Právě teď mě zaměstnávají “sabotéři”. Projekt “Sabotéři v naší hlavě” je jak projekt určený pro klienty Marter, tak součást mého portfolia nabízených služeb. Nemyslím tím, že by mi někdo nebo něco zvenku sabotoval podnikání. Bandu sabotérů totiž máme každý ve své hlavě, aspoň dle konceptu Pozitivní inteligence od Shirzada Chamine. Jsou to přesně ty hlasy v hlavě, které nám říkají, že něco nezvládneme, že to nemá cenu, že něco neumíme. Naštěstí se s tím dá pracovat a trénovat naši mysl, aby byla více náš přítel než  nepřítel, abychom dokázali zvládat náročné situace s klidem, nadhledem a jasnou myslí. Mně návody z Pozitivní inteligence opravdu pomohly.  Proto je chci předávat dál formou programu Sabotéři v naší hlavě. Pro Marter připravuji miniseriál s představením jednotlivých sabotérů a návod, jak s nimi pracovat. Taktéž připravuji na toto téma workshop. Kromě toho se věnuji  koučování jednotlivců v oblastech osobního a profesního růstu.  

 

Co si účastník z programu Sabotéři v naší hlavě odnese? Co mu to dá do života? Proč by si ho měl vybrat?

Předpokládám, že program osloví hlavně zájemce o seberozvoj. Člověka, který chce umět lépe zvládat stresové situace a konflikty, získat sebejistotu v tom, co a jak chce, zlepšit svoje vztahy osobní či pracovní nebo prostě jen  zažívat více radosti a spokojenosti v životě. Co mu program přinese? Pozná sám sebe. Zjistí, proč se ve vypjatých situacích chová tak, jak se chová a jaký je zdroj jeho negativních emocí. Dozví se, jak fungují jeho vnitřní hlasy, jaký je jejich původ, jaký mají tyto hlasy dopad na kvalitu našeho života a jak je zmírnit. Program nabízí tipy na trénování mysli a návod, jak aktivovat našeho „Mudrce/Vědmu“- což je takové to naše moudré a skryté já uvnitř nás. Když se ho naučíme poslouchat, už nás vnitřní kritik nerozhodí. 

 

Podělila by ses s námi o nějaký praktický příklad, jak se dá s našimi sabotéry v hlavě pracovat?

Ano, řeknu vám o strategii, která mi dobře funguje, když mě přepadají negativní myšlenky a jakým způsobem oslabuji hlas svého vnitřního kritika.

Na začátku je důležité zastavit se, když cítím negativní emoce. Může to být třeba, když mám před sebou důležitou schůzku nebo mám mluvit na veřejnosti. Pravděpodobně ke mně v tu chvíli mluví můj vnitřní kritik a je důležité dát mu najevo, že ho slyším (to neznamená, že s ním souhlasím). Pozoruji ho a vnímám jeho projevy.

V této chvíli se hodí udělat jednoduché 10 vteřinové cvičení (tzv. PQ reps). Nasměruji pozornost na své tělo a jakýkoli ze svých pěti smyslů. Přepínám pozornost na TADY a TEĎ a ukotvuji se. Stres a strach totiž máme z toho, co bylo nebo bude. Pokud však vnímáme jen přítomný okamžik, jsme v klidu. Vnitřní kritik se ztiší. Vytváří se zde prostor, kde se můžu rozhodnout, co udělám. V praxi to vypadá následovně:

Vnitřní kritik:“ Nezvládneš to!“

Já (v duchu pro sebe): „Můj vnitřní kritik mi říká, že to nezvládnu.”

Vnitřní kritik: „A když do toho půjdeš, tak se ztrapníš.“

Já: „Hele, už je tu zase můj vnitřní kritik a říká, že když do toho půjdu, tak se ztrapním.”

Je důležité poznat hlas svého vnitřního kritika a pochopit, že vnitřní kritik nejste vy. A pak si můžete udělat následující cvičení.

Přiložím k sobě palec a ukazováček jedné ruky a třu oba prsty o sebe. Takovou silou, abych cítila rýhy na prstech. Nebo si dám si ruku na břicho a cítím, jak se zvedá a klesá, vědomě se nadechuji a vydechuji.

Přepínání na Mudrce/Vědmu vám poté pomůže cítit se lépe. Budete se vědomě rozhodovat. Chce to určitý zvyk, protože v režimu sabotérů žijeme i několik desítek let.

Já jsem díky pozitivní inteligenci pochopila, jaké “negativní programy” se mi ve stresových situacích zapínají a přidala si do kufříku praktické nástroje pro boj se svým kritikem a jeho bandou sabotérů. Dokážu se rychleji uklidnit, pozitivně naladit, s chutí se pouštím do věcí a projektů, které jsem dříve odkládala. Uvědomila jsem si vliv sabotérů na naše vztahy a celkově se cítím spokojenější

Více se dozvíte v připravovaném  miniseriálu, který startuje ve středu 27. října 2021 na webových stránkách www.marter.cz a sociálních sítích #rodicovskanenibrzda  

Pokud vás, již nyní zajímá, které sabotéry si nosíte v hlavě, můžete si udělat test ZDARMA. Stačí jen vyplnit dotazník (je v angličtině, trvá 10 minut).

Napište nám, že máte dotazník vyplněný 🙂

V případě zájmu o individuální interpretaci výsledků testu, nám napište příspěvek jen a pouze do komentáře pod článek na facebookové skupině 👉 #rodicovskanenibrzda👈

Podělte se s námi o své sabotéry do půlnoci 7. listopadu 2021.

Náhodným výběrem získá 5 zájemců interpretaci výsledků od Renaty Anisimové ZDARMA

 

Kdo je Renata Anisimova?

 

Renata Anisimova, má prsty u sebe, minisiriál

STUDIUM: Bakalářské studium ekonomie na VUT Brno a magisterský program European Business & Finance.

KARIÉRA: Personalistika ji nadchla už při škole a pořád ji baví. Má za sebou 11 let praxe v nadnárodních firmách na různých HR pozicích. Srdcovou oblastí je pro ni rozvoj a péče o zaměstnance. Při práci s klienty využívá techniky ze Systemického koučovacího výcviku. Letos se rozhodla jít na volnou nohu a věnovat se koučování.

OSOBNÍ ŽIVOT: S manželem a synem žije v Praze.

ZÁLIBY A ZAJÍMAVOSTI: Cvičí pilates, miluje procházky v přírodě. Energii ji dodává káva, četba, lyže, udržování dobrých vztahů s rodinou a přáteli. Trpělivost a mindfulness trénuje se synem.

VZTAH K M.ARTER: Věří v potenciál žen na rodičovské dovolené.

KONTAKTY:

  • EMAIL: info@renataanisimova.cz
  • WEB: renataanisimova.cz
  • LINKEDIN: www.linkedin.com/in/renataanisimova/