Sorting by

×

S příchodem dětí se nám ženám změní život. Mění se naše priority, způsob trávení času a také množství času na nás samotné. Mění se nám postava a tím i náš šatník. Většinou ho pak rozlišujeme na outfity “na doma”, “na hřiště” a pak možná “k doktorce” a “do města” 😊. Pojďme změnit pohled na věc a  povídat si chvíli o módě.

Tápete často, co si obléci na sebe anebo jen potřebujete osvěžit šatník, abyste se cítila zase skvěle? Zde je pár osvědčených tipů, jak na to.

Markéta Dragoun
Odhadovaná doba čtení 3 minuty

kapsulový šatník blog markéta dragoun

Kde začít?

Odpovězte si nejprve na pár otázek. Jaká barvy se vám líbí? Co ráda nosíte? Jak byste se chtěla oblékat? Jak trávíte čas během dne? 

To všechno jsou otázky, na které si zkuste popravdě odpovědět. Pak si připravte čaj, kávu nebo sklenku něčeho dobrého a vrhněte se na revizi šatníku. Případně přizvěte kamarádku, ať vám to třídění jde lépe od ruky. Rovnou se zbavte oblečení, které Vám nesedí! (včetně kategorie, že možná někdy zhubnete 😊).

Co a jak nakupovat?

Rada nad zlato: Nenakupujte impulzivně pod tlakem emocí nebo slev!  O každém kousku, který se chystáte koupit přemýšlejte. Koupila byste si ho i bez slevy za plnou cenu? Pokud ne, nekupujte to. Nákupem byste si měla být jistá a přesvědčená, že kousek dokážete zkombinovat a že vám perfektně sedí. Jinak ho opravdu s klidem nechte v obchodě, protože pak vám bude ležet ve skříni. 

Kupujte si nadčasové kousky z kvalitních materiálů. Pozor si dejte i na střih a zpracování. Nebojte se investovat do kvalitních doplňků. Vyplatí se to! Doplňky dokáží povznést váš outfit na jinou úroveň a podtrhnou váš osobitý styl. 

Stavte na základech!

Základní pilíře vašeho šatníku by měly tvořit tzv. basic kousky.  Pro každou z nás to jsou jiné základní kousky, právě s ohledem na osobní potřeby a typ postavy. Basic kousky opravdu nepodceňte! Rozhodně nejsou nudné.  Jejich výhodou je, že z nich seskládáte hned několik dokonalých outfitů. Ba co víc,  mohou být základem i pro extravagantnější outfity.

Kapsulový šatník ušetří čas i peníze!

Kapsulový šatník (funční systém jednotlivých kousků oblečení, které se dají vzájemně zkombinovat) je šatník, který funguje přesně pro vás s ohledem na vaše každodenní potřeby.

Jednotlivé kousky vždy seskládáte k sobě do několika outfitů. Doporučuji vytvořit si kapsuli na každé roční období. Vždy budete mít přehled o tom, co máte v šatníku a co jak zkombinovat na dané období. Vyhnete se tak neustálému pocitu, že nevíte, co si obléknout a že nemáte co na sebe. Nebudete také podléhat impulzivním nákupům ve slevách, ale budete jen kupovat to, co skutečně potřebujete. A když zainvestujete do dražších nadčasových kousků a budete se o ně správně starat, vydrží vám několik sezón i let.

Zde bych se s vámi ráda podělila o jeden skvělý tip: vytvořte si svůj vlastní mood board outfitů (vizuální koláž skládající se z obrázků dle vašich představ). Pomůže vám vizualizovat si váš osobitý styl. Pak nezbývá nic jiného než si vytvořit nákupní seznam, svůj wishlist a vyrazit na nákupy.

kapsulový šatník blog markéta dragoun

Najděte si svůj styl a svou uniformu!

Oblékání je součástí naší osobnosti a mělo by ji dokonale podtrhnout. Styl oblékání by měl korespondovat s vaším každodenním režimem, abyste se cítila pohodlně a sebejistě. Styl není otázkou peněz, ale vkusu, a toho, jak dokážete vnímat samu sebe skrze oblečení.

Najděte si svou “uniformu”, která vás vždy podrží, i když nebude mít zrovna svůj den. Coco Chanel kdysi řekla: ,,Čím hůř se cítíte, tím lépe musíte být oblečená.” Oblečení dokáže hodně ovlivnit to, jak se cítíme.

Proměňte sebe i šatník

Nebojte se změn! Správná změna šatníku může nastartovat vaši celkovou proměnu i v dalších oblastech. Věnujeme-li se svému tělu, zdraví, seberozvoji pracovnímu i duchovnímu, tak věnujme pozornost i svojí vnější schránce.

Stylová i s dětmi – jde to! 

Mnoho maminek módu opomíjí.  A to je opravdu velká škoda. Slyšela jsem mnoho argumentů, proč do módy na mateřské neinvestovat. Například velmi často řečenými argumenty jsou: “Hlavně nic světlého, děti mi oblečení hned zašpiní! Sice se mi to líbí, ale nepotřebuji to. Stejně běhám jen po hřišti a kolem dětí.”

Udržet si čisté oblečení s dětmi je každodenní výzva pro všechny mámy. Je opravdu nutné, abyste po dobu batolecího a předškolního věku dětí chodila oblečená jen v legínách, černé a keckách?! Móda není drahá záležitost. Dnešní možnosti nabízejí tolik variant, že se dokážete krásně obléknout i s minimem rozpočtu. Zkuste nákupy z druhé ruky, swapovací skupiny na facebooku, vintage obchůdky nebo si s kamarádkami udělejte hezké odpoledne a vyměňte si oblečení navzájem. 

V outfitu se nebojte kontrastů materiálu a doplňků. Snažte se, aby outfit držel pohromadě, lichotil vaší postavě a korespondoval s vaším životním stylem. Základní kousky považujte za pilíře vašeho šatníku, o které se můžete vždy opřít. Kdo říká že džíny patří jen na hřiště a sako jen do kanceláře?

Profesní šatník nemusí být vůbec nudný!

Profesní dresscode se po covidu ještě více rozvolnil. Přesto dodržujte  firemní kulturu a požadavky na dresscode pro určité události. V profesním šatníku se nebojte prokombinovat mužské a ženské prvky. Klidně zkombinujte sako, mokasíny a saténové šaty nebo džíny lodičky a hedvábnou košili. Kontrasty jednotlivých materiálů vám pomohou dotvořit vyvážený outfit. Móda v kanceláři už dávno není nudná, například takový kalhotový kostýmek nemusíte vynosit jen vcelku, ale rozdělit najednotlivé kousky kostýmku a vhodně zkombinovat zvlášť.

Nezapomínejte, že jste v první řadě žena! 

Najděte si čas sama na sebe. Pokud byste se ráda dozvěděla více o tom, jak najít tu správnou cestu ke svému stylu a vytvořit si svůj šatník snů, podívejte se na videokurz, který jsme vytvořily společně s M.arter. Ráda vám poradím i osobně 

Zaujalo vás téma módy? Odpověděl vám článek na vaše dotazy? Pokud ano, neváhejte ho přeposlat svým sestrám, dcerám, matkám, kamarádkám, kolegyním.

Sledujte webové stránky Marter i sociální sítě facebook, InstagramLinkedIn. O veškerém dění v týmu M.arter vás informujeme průběžně v našem newsletteru. Budete tak v obraze, jaké programy a tipy pro vás připravujeme.

Kdo je Markéta Dragoun

Markéta Dragoun Kapsulový šatník blog článek

Markéta vystudovala bankovnictví a pojišťovnictví nejen na pražské VŠE, ale i v nizozemském Rotterdamu. Po 8 letech v korporacích se z pozice korporátního bankéře pro společnosti s mezinárodní působností vrhla na poradenství módní. A to díky rodičovské! 

Kromě módy a stylingu s rodinou ráda ve volném čase cestuje.

KONTAKTY:   

    Na článku spolupracovala redaktorka blogu Gabriela Kašparová.