Sorting by

×

Lucie Mottlová
Odhadovaná doba čtení do 2 minut

Posilování ženského potenciálu ve firmách je téma, které již dlouho rezonuje českou společností. O své profesní i životní zkušenosti a způsoby, jak vyjet ze zažitých stereotypů při nastavování rovnocenných pracovních i finančních podmínek, se s námi na konferenci Equal Pay Day podělilo několik inspirativních a úspěšných žen.

Během dvoudenní akce rezonovalo mnoho skvělých myšlenek. Za M.arter jsme vybraly ty, které nejvíce souzní s naším programem. Přinášíme 7 tipů, kterými se může inspirovat nejedno vedení i menších firem či začínající podnikatelé.

1. Upskilling –⁠ zvyšte svoji cenu na trhu práce

Průběžně investujte do svého vzdělání a znalostí. Vybírejte si relevantní kurzy k vašemu oboru. „Poznávejte své silné stránky,” radí Lenka Axlerová, ředitelka pro sektor veřejné správy společnosti Microsoft. Nebojte se dát o sobě vědět a své vzdělání sdílejte na LinkedIn.

2. Nečekejte na titul. Začněte jednat jako leader

Udělejte ze svého jména titul – vizitku. Zviditelněte své jméno. Kamila Makhmudova, CFO, Member of the Management Board v Raiffeisenbank, uvedla, že ženy mají problém být vidět a vlastně to ani nechtějí. Musí se to však naučit!

3. Říkejte si o to, co chcete

Proč by vám firma měla zvýšit plat? Musíte vedení vysvětlit, co to firmě přinese a proč je důležité vás odměnit. Iva Welker, Managing Director VMLY&R, podporuje ženy v tom, aby se nebály požádat o zvýšení platu a připravily se na vyjednávání. V tom vám pomůže náš on-line kurz Vyjednávání pro ženy (nejen pro mámy).

4. Podporujte svou energii a kreativitu

Proč vaše energie roste a klesá? „Zamyslete se nad činnostmi a situacemi, které vás nabíjí, a zopakujte je,” doporučuje Lucie Nováková z Mondeléz. Říká, že by ženy měly víc pracovat se svou energií a přemýšlet nad tím, proč jim dané situace energii berou či naopak dávají. Saje z vás někdo energii? Berete si řešené připomínky moc osobně? Znáte úhel pohledu toho, kdo je řekl a proč? Necháte se strhnout a vše ze sebe vždy vychrlíte? Pokud danou situaci nemůžete změnit, zkuste změnit úhel pohledu.

5. Genderově vyvážené leadership týmy

Je důležité vědět a rozumět tomu, co ženy přinášejí do společnosti i do vedoucích pozic. Víc hlav víc ví. To zde platí dvojnásob. Diverzitu potřebuje společnost i ve vedení. „Čím víc žen bude ve vedoucích pozicích, tím víc to uvidí ostatní a mohou se inspirovat. A navíc ženy si k sobě často vytahují další ženy,” připomíná Daniela Hlaváčková, marketingová ředitelka pro střední Evropu v MARS. Hledáte-li příklad, tak MARS, centrální Evropa, zaměstnává nyní 45 procent žen v seniorských pozicích.

6. Spojenectví s muži

Podle Daniely Hlaváčkové by měli být muži spojenci a mentory žen. „Mám v týmu dva muže, kteří strávili docela výraznou dobu na rodičovské dovolené. Jak mluví o své zkušenosti? Podařilo se jim ukázat, že rodičovská není jen nutné zlo. Ale i  taková cesta existuje a lze ji akceptovat i pro muže. Díky nim se zvětšuje ochota a empatie od ostatních mužů. Rozumí tak více nám, ženám, i našim potřebám,“ říká Hlaváčková. Muži mohou pomoci v nastavování takové firemní kultury, která bude pro ženy přínosná. Zároveň mohou upozorňovat ostatní muže na jejich případné nevhodné chování.

7. Flexibilita práce je klíčem

Flexibilní přístupy k rozvrhu pracovní doby mohou vypadat různě. „Po covidu jsme zavedli hybrid working – lidé do kanceláře chodí minimálně z 50 procent celkové pracovní doby. Někdo chodí každý den, někdo 2x týdně jako já. Zbytek doby pracují z domova. Já navíc jeden den začínám pracovat až od 10 nebo 11 hodin, abych měla čas i sama pro sebe, protože jako maminka dvou dětí to potřebuju,“ uvádí Hlaváčková. Zaměstnanec by měl být ohodnocen za kvalitně odvedenou práci stejně, ať už ji odvádí kdekoliv a kdykoliv.

A jak se vy sama můžete podílet na posilování ženského potenciálu ve firmách? Třeba tím, že se o tuto problematiku budete aktivně zajímat. Inspiraci můžete rovněž načerpat na nadcházející konferenci Equal Pay Day, která se koná 11. a 12. dubna 2024.

Equal Pay Day

Co je to Equal Pay Day? 

V roce 2010 se objevila první kampaň i konference pod názvem Equal Pay Day. Cílem bylo informovat veřejnost o velkém problému v ČR, který je potřeba řešit – rovné odměňování. 

„Za 13 let existence se nám podařilo zvýšit povědomí společnosti o stále přetrvávajících rozdílech v odměňování žen a mužů a celoročně vyvolávat odbornou diskuzi nad jejich příčinami, stejně jako otvírat prostor v médiích pro toto nepopulární téma,” vzpomíná zakladatelka projektu v ČR a prezidentka pořádající organizace Business & Professional Women CR Lenka Šťastná.

Pokud vás zajímá aktuální dění na trhu práce či, jak zařídit, aby rodičovská nebyla brzda pro rodiče i zaměstnavatele, sledujte nás na sociálních sítích nebo nás rovnou kontaktujte.

Sledujte webové stránky Marter i sociální sítě facebook, InstagramLinkedIn. O veškerém dění v týmu M.arter vás informujeme průběžně v našem newsletteru. Budete tak v obraze, jaké programy a tipy pro vás připravujeme.

Kdo je Lucie Mottlová

Lucie Mottlová

Lucie vystudovala Humanitní studia a Elektronickou kulturu a sémiotiku na Univerzitě Karlově. Působila v redakcích Novinky.cz, Právo, Travel Digest a TTG noviny pro odborníky v cestovním ruchu. Aktuálně přispívá do deníku Metro a Welcome to the Jungle.

S manželem vymysleli a prodávají hru Malý Rarášek pro malé děti.  Hra je založená na čtení pohádek a plnění kreativních úkolů. Raduje se ze života se svými dvěma dětmi a manželem. 

Před čtyřmi lety vedla pro M.arter jednu z prvních přednášek na téma “Jak se dostat do médií” a už u M.arter zůstala jako PR manažerka.

KONTAKTY:

Na článku spolupracovala redaktorka blogu Gabriela Kašparová.