Sorting by

×

Ženská cykličnost se týká periodických fyzických, hormonálních a emočních změn, které nastávají v ženském těle během menstruačního cyklu. Při něm dochází k hormonálním změnám, které, nás ženy, ovlivňují na těle i na duši. 

S věkem si postupně uvědomujeme, jak v danou fázi měsíce vypadáme, jak se cítíme, chováme a jak na nás reaguje okolí. Poslechněte si inspirativní podcast s lektorkou M.arter, Lenkou Mrázovou. Pro snadnější orientaci ve svém cyklu pro vás Lenka sepsala základní informace, jak je identifikovat a zároveň využít jejich potenciál naplno. Náš tajný tip, jak následovat přirozené fáze měsíce je pořídit si lunární kalendář. 

Lenka Mrázová
Odhadovaná doba čtení 3 minuty

panna, cykličnost, cyklická žena

Dynamická fáze 7. – 14. den  (JARO / Panna) 

Sálá ze mne energie, svěžest, začínám s chutí vše nové, vše vnímám pozitivně. 

Zajímá mne úkol, orientace na cíl, na strukturu, výpočet. Mám výborné analytické schopnosti, tvořím nový systém. Vykopávám nové věci. Reaguji racionálně, logicky argumentuji. Volím individuální přístup. Jsem rychlá v myšlení a zpracování informací. Mám přehled a vidím souvislosti. Multitasking není problém. Převládá ve mne až mužská energie orientovaná na výkon a sport. Plánuji, dělám rozpočty, mám jasné konkrétní vize, vidím nové začátky. Na okolí mohu působit až chladně a sobecky, jsem netrpělivá a striktní.

Hlavní atributy: Energie, optimismus, sebedůvěra, odvaha riskovat, zdravá ambicióznost, boj i za druhé, rychlé rozhodování. 

Co dělat: Plánovat velké akce, osobní plány rozvoje, stanovovat si cíle, tvořit seznamy úkolů, zavádět nové pracovní návyky, bojovat za své názory, plánovat si osobní schůzky na další týden – celý měsíc.

Nebezpečí: Dávám na sobě znát netrpělivost. Odcházím předčasné z rozhovoru, nevyptám se na vše a uteče mi tak významný detail. Snadněji ztrácím pozornost v komunikaci s druhými. Nevidím ani tak člověka, ale preferuji úkol. Mohu tak být vnímána jako málo lidská. 

matka, cykličnost, radost

Expresivní fáze 14. – 21. den  (LÉTO / Žena – Matka) 

Kvetu, lítám, miluji vše kolem. Jsem sebevědomá, plná optimismu. Zářím jako hvězda, mám největší radost ze života. Pociťuji spontánní hravost, štěstí. Zajímám se o lidi. Lehce se nacítěním na všechny, rozdám se pro druhé. Hovořím květnatou řečí, daří se mi s lehkostí psát. 

Silně se orientaji na druhé, chci je podporovat, rozvíjet. Proto buduji vztahy (networking), komunikuji, vyjednávám, chodím na schůzky. Jsem přirozeně přesvědčivá, společenská, šarmantní, štědrá, sdílím informace, aktivně naslouchám. Orientuji se více na pocity, jsem velmi flexibilní, umím dělat kompromisy.

Hlavní atributy: Energie, optimismus, sebevědomí, hravost empatie, výřečnost, schopnost komunikovat, přesvědčit, prosadit své zájmy. 

Co dělat: Setkávat se s klienty, zákazníky. Využít šarmu a energie zejména na prodejní schůzky, prezentace, sebeprezentaci, networking, ale i týmové porady. Mluvit s lidmi kolem, daří se nám vyjádřit lehce doposud náročné problémy, vyřešit spory, přesvědčit ostatní na podporu mých projektů a monitorovat projekty. Je to období stvořené ke komunikaci a prosazování svých nápadů a cílů. 

Nebezpečí: Pozor na sliby. V tuto fází nevnímám riziko, že z přemíry ochoty naslibuji udělat mnoho věcí za druhé.

žena, cykličnost, čarodějka, bába

Kreativní fáze  21. – 28. den (PODZIM / Bába – Čarodějka) 

Premenstruační syndrom (PMS). Stahuji se do sebe, ubývá mi energie, chci být sama bez ostatních. Mám pochyby, zažívám silnou vnitřní kritičnost, kterou přenáším navenek. Jsem přecitlivělá na kritiku druhých. 

Hlavní atributy: Úzkost, sebelítost, pláč, nízká sebedůvěra. Jsem protivná sama sobě. Zažívám výkyvy nálad, nemám dostatek trpělivosti ani tolerance. Nejraději si vše udělám sama. Z maličkostí dělám drama. 

Hůře si vybavuji slova a věci z paměti. 

Jsem však kreativní, mám odvážné nápady, představivost. Jsem tvůrčí v psaní. Vizuální ztvárnění věcí, kdy  vidím souvislosti, skryté příležitosti. Náhlé inspirace, rozvíjení tvůrčích myšlenek. Chápu najednou i složité teorie.

Období, kdy tříděním, uklízím, umím vyhodit věci. Vytvářím tím prostor pro nové, dávám věcem řád. Vím, co je špatně, co je nefunkční, neefektivní. Identifikuji problém, ale mohu se v něm rýpat.  

Častěji říkám „ne“. Snadněji vstoupím do konfliktu. Vidím negativa. Stojím v koutě, podceňuji se při prodeji, chrlím ze sebe negace, zapomínám chválit ostatní. Chci se vytratit, být někde sama. Nemám nacítění na druhé. 

Rada, jak prožít tuto fázi: Přijatou kritiku si teď zapíšu, ale neřeším. Drásající otázky si poznamenám, ale odpovím až za 2 týdny. 

Co dělat: Psát nové věci, kreslit, dovolit si nové nápady, poznamenávat si je. Zpracovat nové nabídky, vzory, produkty. Třídit, uklízet, vyhazovat, a to všude: v počítači, na stole, v šanonech. Uzavírat věci, upomínat, shrnovat. Využít kritické myšlenky a přinést nová řešení. Soustředit se jen na to hlavní. Opravdu plánovat den s ohledem na energii a osobní kapacitu, požádat o pomoc.

Nebezpečí: Černé vidění světa, podhodnocuji se. Něco zkusím, nejde to, tak na danou věc zanevřu. Svým negativismem deptám své okolí, kolegy, rodinu. 

vědma, cykličnost, žena

Reflektivní fáze 1. – 6. den (ZIMA / Vědma) 

Období, kdy potřebuji hlavně odpočinek, nacítění na sebe, meditovat. Cítím, co je správné, umím udělat vnitřní rozhodnutí. Jsem plná odhodlání pro změnu. Cítím to vnitřně, umím nechat špatné věci za sebou, rozejít se. Takový vnitřní úklid. Celkově jsem zpomalená, roztržitá, nemám energii. Málo komunikuji. Mohu se cítit nejistě v řízení auta. 

Hlavní atributy: Potřebuji spánek, samotu, klid. Snadno opustím věci i lidi.

Co dělat: Odpočívat, spát, pokud to jde, pracovat z domova. Vnímat sebe a svou intuici. Neplánovat dny bohaté na aktivity. Setřídit věci dle priorit. Soustředit se na podstatu problému. Netrápit se tím, že teď pár dnů nemohu jet úplně naplno. 

Nebezpečí: Tvářím se nepřívětivě, nezúčastněně.

Zaujalo vás téma ženské cykličnosti? Odpověděl vám článek na vaše dotazy? Pokud ano, neváhejte ho přeposlat svým sestrám, dcerám, matkám, kamarádkám, kolegyním. Věříme, že budete mít navzájem obohacující téma.

Sledujte webové stránky Marter i sociální sítě facebook, InstagramLinkedIn. O veškerém dění v týmu M.arter vás informujeme průběžně v našem newsletteru. Budete tak v obraze, jaké programy a tipy pro vás připravujeme.

Kdo je Lenka Mrázová

Lenka Mrázová

Lenka je nekonečná optimistka a filantrop ze srdce. Má tah na branku, velkou vnitřní efektivitu, rychle se orientuje v problému, má schopnost okamžitě tvořit záložní řešení a naslouchat. Propojuje lidi a nápady, má nadhled a vidí souvislosti. Kombinuje lidskost s výkonem.

Vystudovala VŠE a svůj život zasvětila daním. Smí používat titul Ing. Lenka Mrázová, FCCA. Od roku 2013 se věnuje individuálnímu i týmovému koučinku; tvoří a vede workshopy, školení, přednášky a mentoruje. Možná proto Andrea Bohačíková založila M.arter, s Lenkou se znaly ještě v době, kdy M.arter nosila Andrea jen ve své hlavě

Navzdory jistým zdravotním komplikacím si užívá života plnými doušky. Cestuje za památkami po světě i doma a miluje zdravé a chutné jídlo a knihy. Od 5 let čte, a postupně ve 3 světových jazycích (RU, NJ, AJ).

Nedávno prodělala náročnou nemoc herpes encefalitida, věří si, že bude zase úplně zdravá! Celý M.arter tým posílá energii, abys byla, Lenko!

KONTAKTY:

    Na článku spolupracovala redaktorka blogu Gabriela Kašparová.