Sorting by

×

Autorkou článku je nedávno zemřelá Dana Knoppová, která až do své smrti, působila v M.arter jako projektová manažerka mentoringového programu Rodičovská není brzda.

Na podporu rodiny náhle zemřelé Dany Knoppové probíhá sbírka na Doniu.

Sbírka již v těchto dnech končí.

Podpořte, prosím, alespoň materiálně 2 malé děti –  9letou Simonku a 5letého Adámka. ztratily milující mámu. Děkujeme.

Dana Knoppová Profilovka

Snem mnoha rodičů malých dětí je práce na Home-Office, tedy práce z domu. Nutno podotknout, není to vhodná varianta pro každého. Proč? Vyžaduje sebedisciplínu. Jinak snadno sklouznete k prokrastinaci v podobě domácích prací. Berte v potaz i jistou sociální izolaci. A někdo prostě jen nedokáže oddělit pracovní a rodinný život.

Důležité je proto důkladně prověřit každou příležitost práce z domova. Ujistit se, že jde o legitimní a spolehlivou příležitost, která vám poskytne stabilní příjem a rozvoj vašich dovedností.

Sama, jako máma 2 malých dětí, jsem se tématem pracovních příležitostí dlouho zabývala. Podělím se tedy s vámi o svoje tipy a doporučení, která jsem zjistila.

Nepodceňujte přípravu

1. Hlídání dětí

Při práci v rozsahu 1-2 hodiny denně práci z domova ještě docela v pohodě zvládnete třeba v době denního spánku dětí nebo v čase, kdy se již na chvíli dokážou zabavit sami. Při rozsahu 3-4 hodiny denně, nebo i více, se to už bez kvalitního hlídání, bohužel, neobejde. Věřte mi, že dlouhodobě je to s dětmi za zády psychicky neudržitelné.

2. Výběr pracovního poměru 

Volba uzavření pracovního poměru (HPP, DPP, DPČ), nebo práce v podobě OSVČ, závisí na mnoha faktorech, které zde rozebírat nebudu.  V M.arter se jim podrobně věnujeme v naší M.arter akademii i v rámci diskusního fóra na facebookové skupině Rodičovská není brzda. Vždy si však promyslete, co je pro vás nejvýhodnější i ve vztahu k pobíranýcm sociálním dávkám.

Tipy osvědčených vhodných pracovních příležitostí na práci z domova nejen pro rodiče malých dětí

Virtuální asistentka

Mnoho maminek na mateřské a rodičovské sní o práci v administrativě. Práce virtuální asistentky však obnáší již jisté zkušenosti s administrativou, samostatnost a dokonalý time-management. Různorodé úkoly závisí na potřebách klienta (klasická administrativa, komunikace s klienty, příprava prezentací, organizace setkání, zajištění letenek a ubytování). Velký důraz je kladen na dokonalou znalost nejrůznějších online komunikačních platforem a práci se sdílenými dokumenty. Většinou se jedná o práci na OSVČ, kdy pracujete pro více klientů.

Práce v marketingu

Současný marketing naskýtá nekonečné možnosti a specializace.  Výhodou je široká nabídka  pracovních pozic i na zkrácené úvazky, které najdete v databázi práce od Marter nebo ve facebookové skupině Holky z Marketingu. Navíc u nich v, digitální akademii, se můžete marketing opravdu naučit!

Copywriting

Není to jen “Psaní, které vydělává“, ale především specifická marketingová pozice. Obrovskou výhodou je, že psát můžete opravdu odkudkoliv a kdykoliv. Jen musíte dodržet termíny.

On-line výuka a doučování

Umíte něco, co se dá učit online? Doučovat jazyky, matematiku? V případě, že nemáte pedagogické vzdělání, doporučuji alespoň adekvátní certifikát a rozhodně si zajistit hlídání dětí po dobu online výuky.

Překladatelka / Účetní – daňový poradce

Jestliže umíte cizí jazyky nebo jste cifršpión, jste paní svého času. Překlady návodů, popisků e-shopů či knih jsou stále potřeba. Máte-li příslušné vzdělání a dostatek praxe, můžete pracovat i pro více klientů. Pozor však na termíny! Zvláště účetní a daňoví poraci – klient vám penále neodpustí 🙂 Na práci potřebujete klid. V těchto profesích si přijdete na opravdu slušné peníze.

Právnička

Super práce opět s pěkným výdělkem. Zde tuplem platí požadavek adekvátního vzdělání a praxe.

Glorifikovaná práce v IT

Zvláště seniornější vývojářiprogramátoři si vydělají dostatek peněz i na to, aby se jim vyplatilo platit si hlídání dětí. Najdou se i juniorní pozice, kde je povětšinou nutná účast na pracovišti 2-3 dny v týdnu. Pokud se chcete stát juniorní testerkou, vývojářskou webů nebo datovou analytičkou, doporučuji kurzy od Czechitas.

Sama mám za sebou kurzy programování v PythonuZáklady datové analytiky a kdybych chtěla, při troše snahy bych práci juniorní datové analytičky získala. Připadně je možné na sobě ještě více zapracovat a zvolit Digitální akademii. Pokud nechcete vyloženě programovat, je v IT mnoho rolí, které jsou více o komunikaci než technických znalostech. Třeba IT projektová manažerka nebo IT/Business analytik. Dají se sehnat i plně remote pozice, ale většinou je po covidu vyžadována přítomnost v kanceláři alespoň 2-3 dny v týdnu.

Covid a umělá inteligence změnili pracovní IT trh. Po testerech je v současné době opravdu velká poptávka.

Designérka IT – interiéru – grafička

IT nabízí neomezené příležitosti kreativcům v podobě grafiky, firemního loga. Máte cit pro detail a umíte sladit barvy a materiály? Můžete navrhovat interiéry.  Zde je potřeba zmínit časovou flexibilitu s ohledem na požadavky klienta. Pokud hezky kreslíte můžete se stát ilustrátorkou. V kombinaci s kreativním psaním – copywritingem budete velmi vyhledává na trhu práce.

Fotografka

Jste  kreativní? Ráda fotíte? Máte cit pro detail?  Vyberte si, co budete fotit  – rodinné fotky, svatby, akce, přírodu, produktové fotky, brandové focení? Najděte si to svoje a v tom se zdokonalujte a prezentujte na sociálních sítích. Zpracování fotografií je sice časově náročné, ale je i flexibilní a můžete pracovat odkudkoliv. Další možností přivýdělku je focení do různých fotobank, které vám časem přinese pasivní přivýdělek.      

Operátorka call centra

Komunikujete ráda po telefonu? Na internetu je k nalezení spousta nabídek práce jako operátorka call centra a často je možné práci vykonávat jen z domova. Stačí vlastnit počítač, kvalitní sluchátka a případně i stabilní internetové připojení. Je potřeba si vytvořit nerušený čas na hovory v dané směně. Umíte-li navíc plynule hovořit cizími jazyky, přijdete si na lepší peníze.

Kosmetička –  kadeřnice – masérka

Pokud ráda pracujete rukama, máte doma prostor, například celou místnost v rodinném domě, naskýtá se příležitost udělat si příslušné kurzy a pracovat jako kosmetička, manikérka, pedikérka, kadeřnice či masérka. Nevýhodou je vysoká počáteční investice a umět si své první klienty najít.

Mít tak svůj e-shop! 

Lákavá představa. Objednávky se budou samy hrnout… Líbí se vám myšlenka mít svůj e-shop a prodávat vlastní výrobky nebo přeprodávat zboží? E-shop znamená i umění prodeje přes sociální sítě. Začátky nejsou rozhodně jednoduché, konkurence veliká. Více ve videokurzu  Jak rozjet e-shop na rodičovské?

Stále váháte, co zvolit nebo jak některou z těchto prací sladit s rodinou?

Jako projektová manažerka doporučujuji mentoringový program od M.arter.  Zde si utřídíte myšlenky a zjistíte, co je pro vás to pravé ořechové!

Zaujalo vás toto téma? Sdílejte s námi své příběhy a pomozte nám postupně bourat společenské předsudky.

Sledujte webové stránky Marter i sociální sítě facebook, InstagramLinkedIn. O veškerém dění v týmu M.arter vás informujeme průběžně v našem newsletteru. Budete tak v obraze, jaké programy a tipy pro vás připravujeme.

Sdílejte své příběhy a pracovní i životní sny s lidmi na stejné vlně jako jste vy pod hashtagem #rodicovskanenibrzda. Těšíme se na ně.

Kdo je Dana Knoppová

Foto Dana Marter Mentoring

Dana vystudovala telekomunikace na Sdělovací technika na FEL ČVUT. Protože měla pocit, že její spolužáci – kluci jsou přímo v IT efektivnější, rozhodla se využít to, v čem byla její síla, totiž komunikační dovednosti, a stala se projektovou manažerkou v IT. Řídila projekty pro společnosti Ericsson, Vodafone, MSD a Novartis.

Během rodičovské dovolené byla předsedkyní Rodinného centra Buštěhradský pelíšek, který s využitím svých zkušeností z projektového managementu hodně pozvedla. Rodičům se snažila mimo jiné nabízet možnosti vzdělání v business tématech, Pelíšek nabízel i možnost malého coworkingu s hlídáním dětí a proběhl zde i jeden z prvních M.arter workshopů s Andreou Bohačíkovou.

Aktivní mladá žena, milující život. S dětmi se k práci vrátila zhruba v čase, kdy jim bylo rok a půl.

Na článku spolupracovala redaktorka blogu Gabriela Kašparová.