Sorting by

×

Gabriela Kašparová
Odhadovaná doba čtení 3 minuty

Návrat ženy-matky do práce může být někdy komplexním a emocionálně náročným krokem. Zejména pak matka, která strávila několik let s jedním i více dětmi na mateřské nebo rodičovské dovolené doma, se může cítit nejistá. Již jen pomyšlení na návrat do pracovního procesu ji může stresovat. S končící se mateřskou pak obavy každým dnem rostou. Proto je dobré se s předstihem na návrat do práce připravovat nejen duševně, že jednou skutečně ten den D nastane, ale připravit se i prakticky. Jak? Třeba účastí v online programu Změna startovní čáry pro samoživitelky*.

Strukturovaný online program, podpořený Úřadem vlády České republiky, otevírá dveře nejen k novým pracovním příležitostem, ale především posiluje sebedůvěru a víru účastnic programu ve vlastní schopnosti.

Nový pohled na sebe

Program pod vedením kariérové koučky Petry Drahoňovské je jakési puzzle. A jak Petra sama říká: „Účastnice postupně skládají jednotlivé dílky k sobě tak, aby do sebe správně zapadaly. Výsledkem pak je pozitivní, inspirativní a naplňující pohled na sebe jako nového člověka. Program byl navržen tak, aby se mohly vrátit do práce s větší sebedůvěrou a nadšením. Pomáhám jim objevit nový směr, rozvinout stávající dovednosti a získat víru ve své schopnosti. Návrat matky do práce se během našich online setkání stává dobrodružstvím, které má potenciál změnit jejich životy a otevřít nové dveře.

Rozvoj dovedností a příprava na návrat

Zní to jako pohádka, ale pro Nikolu Krájíčkovou, se proměnila ve skutečnost. Nikola je energická maminka dvou dětí, která se těší, až nastoupí zpět do práce. Program pro samoživitelky jí pomohl udělat v životě zásadní změny. Koupila si grafický tablet a v grafice se začala systematicky vzdělávat.

Jak sama říká: „Rodičovská je jen pojem. Neznamená to, že budete s dítětem sedět doma a na nic nebudete mít čas. Pokud se do něčeho chcete pustit, na nic nečekejte a jděte do toho hned.“ 

O své neuvěřitelné, ale zároveň velice inspirativní životní příběhy podělily i Nadine SeidlováMartina Vrbitská.

Kariérové poradenství dostupné pro všechny

Program pod vedením kariérové poradkyně a koučky Petry Drahoňovské účastnice vede k tomu, aby se dokázaly s větší jistou a správně prezentovat na trhu práce. A to jak při pohovoru se zaměstnavatelem, tak na cestě samostatného podnikání.

V letošním roce 2023 program Změna startovní čáry pro samoživitelky* nabídl zdrarma ve třech cyklech podporu celkem třiceti sólo matkám. Některé z nich šly do programu s odhodláním, že jim program, Petra, ale i týmový brainstorming pomůže určit si své priority v momentě, kdy zároveň čelí vícero výzvám, tj., že nejen, že se samy starají o malé děti, řeší návrat do práce, ale navíc se ještě musí postarat o své stárnoucí rodiče.

Osobní setkání, nebo-li networking

Součástí programu byla i osobní setkání s možností hlídání dětí. To jim umožnilo plně se věnovat pouze sobě. Na těchto setkáních dostaly účastnice příležitost vystoupit z komfortní zóny a natrénovat si elevator pitch, chcete-li česky přeloženo, něco jako představení se ve výtahu. A kolik času strávíte ve výtahu?  20 vteřin až 2 minuty! Tip jak na to? Buďte sebevědomé, přesvědčivé a stručné 🙂 

Přidanou hodnotou osobních setkání jsou i hosté. Pozvání přijaly lektorky M.arter: Klára Hájková – finanční ředitelka a lektorka timemanagementu, Markéta Mrkvová – copywriterka a Jitka Kadlčíkova, právnička a mediátorka. Účastnice se tak dozvěděly praktické tipy, jak efektivně nakládat se svým časem. Praktické rady, kde hledat inspirace pro menší přivýdělek jako copywriter, ale také to, jaké jsou výhody a nevýhody práce na živnostenský list.

Proč jsme program nenazvali jinak?

Názvem jsme chtěli evokovat obraz startovní čáry jako symbolu pro nový začátek a rozjezd v profesním světě. Program přináší změnu, a tím se posunuje startovní čára, kterou ženy mohou využít k tomu, aby dosáhly svých pracovních cílů a rozvinuly svůj potenciál.

Chtěli jsme, aby označení zdůraznilo pozitivní aspekty návratu do práce a rozvoje kariéry po mateřství. Je důležité, aby programy a iniciativy podporující ženy na této cestě měly inspirativní a motivující názvy, které představují návrat do práce jako pozitivní a příležitostný krok. “Změna startovní čáry pro samoživitelky*” toto poselství efektivně komunikuje a dodává ženám potřebnou sebedůvěru na cestě k dosažení jejich profesních cílů.

*„Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky. Výstupy projektu nereprezentují názor Úřadu vlády České republiky a Úřad vlády České republiky neodpovídá za použití informací, jež jsou obsahem těchto výstupů.“

Výzva – sledujte nás na sociálních sítích! 

Sledujte webové stránky Marter i sociální sítě facebook, InstagramLinkedIn. O veškerém dění v týmu M.arter vás informujeme průběžně v našem newsletteru. Budete tak v obraze, jaké programy a tipy pro vás připravujeme.

Sdílejte své příběhy a pracovní i životní sny s lidmi na stejné vlně jako jste vy pod hashtagem #rodicovskanenibrzda. Těšíme se na ně.

Kdo je Gabriela Kašparová

Gabriela Kašparová

Gabriela vystudovala obor Mezinárodní vztahy a Evropská studia a má zkušenosti z administrativy a koordinace projektů v telekomunikacích i farmacii.

Při mateřské se dostala k M.arter v době, kdy rozšiřoval svůj tým. I přes nedostatek času tehdy se dvěma hodně malými dětmi, se stala dobrovolníkem na pozici redaktorky blogu.

Nyní se plně věnuje koordinaci projektu Změna startovní čáry pro samoživitelky a Restart kariéry. Zároveň se chystá na návrat do pracovního procesu.

S rodinou žije v Praze. S dětmi začíná naplno cestovat. 

KONTAKTY: