Sorting by

×

2 inspirativní příběhy žen – matek samoživitelek 

Nadine Seidlová
Odhadovaná doba čtení 3 minuty

Jsi máma samoživitelka? Nemáš se kam po rodičovské vrátit do práce? Nebo sice práci máš, ale cítíš, že máš na víc, jen se bojíš udělat zásadní rozhodnutí? Co říkáš na to, konečně svoje váhání rozseknout, zjistit v čem jsi dobrá, jaké jsou tvoje silné stránky, vytunit si životopis a celkově nastartovat svoje sebevědomí? 

Nech se inspirovat příběhem dvou žen – Petry a Markéty, které vykročily z komfortní zóny a místo sledování nekonečných seriálů v televizi, pro sebe a své děti právě teď mění budoucnost ve svůj prospěch. 

návrat do prace, zaměstnání, vzdělávání se, kariéra, návrat po rodičovské, z rodičovské, produktivita, budoucnost, prace a rodina

Už dlouho přešlapuji na místě a přihlášení do programu mi přišlo jako skvělý krok, jak se opět rozpohybovat,” říká jedna z účastnic programu Změna startovní čáry pro samoživitelky, Petra Schlägelová. 

Petra je maminka dvou dětí a do programu šla proto, aby si ujasnila, co dál. Pracuje v IT oblasti. Připravuje články na web podle principů SEO. Při práci jí chybí kontakt s lidmi. Od kurzu očekávala, že objeví, v čem se může zlepšit a zvýšit svou hodnotu na trhu práce. 

První krok k vystoupení z komfortní zóny bývá nejtěžší

Zejména pro ženy, které se mají na trh práce vracet z rodičovské. Často jim chybí nejen sebevědomí, ale i aktuální informace. Když jsou ženy navíc samoživitelkami, přichází ještě starost o to, jak zastoupit v rodině oba rodiče najednou. 

Jasně, dneska člověk na internetu najde kde co, ale jsou to aktuální informace? Navíc jejich ověřování by zabralo kvanta času a co si budeme povídat, s dítětem jste ráda za každou volnou minutu. V programu jsem se dozvěděla vše potřebné a hlavně aktuální. Prostě ideál,” zaznělo ve zpětné vazbě na program od další účastnice Markéty Mohelníkové

Markéta je aktivní členkou týmu M.arter. Před mateřskou pracovala v administrativě, kam by se chtěla opět vrátit a u toho fotografovat, proto se na mateřské začala v této oblasti vzdělávat. 

Neztrácejte čas hledáním zastaralých informací

Pro každou účastnici je cesta programem jiná. Všechny se však shodnou na tom, že lektorka, koučka a především kariérová poradkyně Petra Drahoňovská, vícenásobná držitelka Národní ceny kariérového poradenství, jim cestu k sobě samým maximálně usnadňuje. „Petra je mašina na informace. I kdyby jedno setkání trvalo dvojnásobek času, pořád by to bylo málo a Petra by k tématům pořád měla co říct. Navíc od ní dostáváme zpětnou vazbu na naše životopisy, na kterých průběžně pracujeme podle jejích pokynů a zadání, ” říká Petra Schlägelová.

Získáte zpět svoje zdravé sebevědomí

Velkým problémem v návratu do práce je často nedostatečné sebevědomí žen a s tím související podhodnocování sebe a svých kvalit na pracovním trhu. „Na správnou sebeprezentaci klade Petra velký důraz. Trénovaly jsme jak na to, jak se nepodceňovat a jak na sebe mezi ostatními kandidáty co nejlépe upozornit,” chválí si program Petra Schlägelová.

strategie, tipy, práce, hledání, kandidát, životopis, motivační dopis

Zažijte mock interview

Kromě teorie a praktické přípravy životopisu má program Změna startovní čáry pro samoživitelky jednu obrovskou přidanou hodnotu, kterou se od podobných programů nabízených na trhu výrazně liší. Přidanou hodnotou je „pohovor nanečisto” – tzv. mock interview. 

Už víc než 25 dělám recruitment a pomohla jsem stovkám lidí se na připravit na výběrové řízení a uspět u pohovorů. Když mě M.arter oslovil s nabídkou pomoci matkám samoživitelkám s mock interview, ani chvíli jsem neváhala,” říká Jana Beaulieu, CEO Nabus Group, s.r.o. Spolu s ní pomohla účastnice provést pohovorem na nečisto i Martina Suchomelová, Head of HR v Paylocity. Ta rovněž dodává: „Věřím, že zejména pomoc žena ženě je velice důležitá. Umíme se vcítit, co ta druhá právě potřebuje, protože často jsme si samy prošly něčím podobným. Bohužel často vidím, jak si ženy naopak navzájem házejí klacky pod nohy a bojují na úkor jedna druhé.” 

Těžko na cvičišti – na mock interview se vyplatí připravit 

Prošla jsem si nejčastější otázky, na které se mohou u pohovoru ptát a také ty, které jsme dostaly od lektorky. Současně jsem si upravila své CV podle doporučení Petry,” podílí se Petra Schlägelová o své zkušenosti. Obavy z pohovoru neměla, spíš jistý respekt, dostavila se i drobná nervozita. „Tím, že pohovor nebyl na konkrétní pozici, ale bylo to spíše o mé sebeprezentaci,” dodává. 

Právě sebeprezentace je hned po životopisu jedna z nejdůležitějších částí pohovoru. Bohužel se na ni často zapomíná zejména v přípravě na samotný pohovor. „Před pohovorem jsem se podívala na nejčastější otázky kladené na pohovorech. Ty mohou být vodítkem o čem hovořit a co o sobě říci. Více jsem přemýšlela o konkrétních příkladech, na kterých sebe a své dovednosti co nejlépe představit,” přiznala Petra. 

Program, kde překonáte i strach z cestování 

Součástí programu je i osobní networkingové setkání s dalšími členy M.arter komunity. Z Ostravy se na setkání do Prahy vydala účastnice Markéta vlakem. 

Ze samotné cesty jsem měla fakt hrůzu. Nerada sama cestuju. Strachy jsou od toho, abychom je překonávali. Navíc jsem žena, pro nás ženy nic není nemožné,” směje se Markéta a dodává: „takže program měl pro mě větší rozměr v posílení mého sebevědomí. Jsem ráda, že jsem se na cestu vydala, protože bylo vážně super sejít se s lidmi na podobné vlně. S matkami, které na sobě dřou a není jim jedno, jakým směrem se bude ubírat jejich život.

AHA momenty 

AHA moment se týkal právě dané konkrétnosti, přesného příkladu, co jsem kde kdy udělala dobře, co přesně jsem se kde naučila nového,” říká Petra a Markéta dodává: „Uvedla bych asi dva největší. Tím prvním byl úkol, kdy jsme si měly vytvořit časovou osu a vyznačit na ní osoby, instituce a události, které nám nějakým způsobem zasáhly do života nebo ovlivnily náš pracovní život. Bylo velice zajímavé vrátit se takto v čase a přemýšlet nad souvislostmi. Tím druhým aha momentem byla rada, že nemáme jít v kariéře níž. Souvisí to s tím, že ženy (a matky obzvlášť) si nevěří a mají tendenci hlásit se na méně kvalifikovaná místa, než která by reálně byly schopny vykonávat. Tady však platí, že čím méně kvalifikovaná práce je, tím více lidí ji vykonává a my se tak stáváme lehce nahraditelní a ztrácíme prostor pro vyjednávání pracovních podmínek jako je pružná pracovní doba či možnost home office.

Vzkaz pro nerozhodné

Markéta vám vzkazuje: „Neváhejte a přihlašte se do programu, nemáte co ztratit, jedině můžete získat!

Vláda ČR věří samoživitelkám

V M.arter intenzivně nasloucháme vašim potřebám. Chápeme výzvy, kterým čelíte každý den. Proto jsme pro vás ve spolupráci se Úřadem vlády ČR* připravili ucelený vzdělávací online program Změna startovní čáry pro samoživitelky. Jen letos už pomohl 10 matkám samoživitelkám v nastartování jejich kariéry při návratu na trh práce. Na dalších 20 tato šance letos ještě čeká. A to zcela ZDARMA!

*„Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky. Výstupy projektu nereprezentují názor Úřadu vlády České republiky a Úřad vlády České republiky neodpovídá za použití informací, jež jsou obsahem těchto výstupů.“

Sledujte webové stránky Marter i sociální sítě facebook, InstagramLinkedIn. O veškerém dění v týmu M.arter vás informujeme průběžně v našem newsletteru. Budete tak v obraze, jaké programy a tipy pro vás připravujeme.

Kdo je Nadine Seidlová

restart kariery, maminka, samoživitelka, program, online, Heineken

Nadine je multipotenciálka a ač naprosto miluje marketing, svoje sítě prakticky netvoří.

Co ale ráda tvoří jsou životní příběhy (nebo alespoň životopisy) žen – matek, které se vrací na trh práce. Snaží se pomáhat tak, jak kdysi pomohl M.arter jí.

U M.arter absolvovala kurz Restart kariéry, následně se stala členkou týmu nejprve jako správkyní LinkedIn, nyní jako copywriterka.

Žije v Praze. Má 2 děti. Dříve sama samoživitelka – nyní ve šťastném vztahu. 

KONTAKTY:

Kdo je Gabriela Kašparová

Gabriela Kašparová, reference mentoringového programu rodičovská není brzda

Gabriela vystudovala obor Mezinárodní vztahy a Evropská studia a má zkušenosti z administrativy a koordinace projektů v telekomunikacích i farmacii.

Při mateřské se dostala k M.arter v době, kdy rozšiřoval svůj tým. I přes nedostatek času tehdy se dvěma hodně malými dětmi, se stala dobrovolníkem na pozici redaktorky blogu.

Nyní se plně věnuje koordinaci projektu Změna startovní čáry pro samoživitelky a Restart kariéry. Zároveň se chystá na návrat do pracovního procesu.

S rodinou žije v Praze. S dětmi začíná naplno cestovat. 

KONTAKTY: