Sorting by

×

Gabriela Kašparová
Odhadovaná doba čtení 3 minuty

Proč je tak málo českých mužů na rodičovské dovolené? Žijí v zajetí tradičních rolí? Stydí se, že budou vypadat před kamarády “divně”, protože mění svým dětem plenky? Proč to ve Švédsku jde a u nás ne?

Hrdý národ Vikingů

Ve Švédsku má rodina nárok čerpat 480 pracovních dnů rodičovské dovolené, z nichž jednomu partnerovi náleží 420 a druhému zbylých 60. Dny si mohou vybírat flexibilně podle toho, jak se jim to hodí! Právě díky rovnoprávnosti a rozdělení rodičovské mezi oba rodiče, široké podpoře finančních příspěvků a třeba i flexibilním pracovním podmínkám, které pomáhají rodičům skloubit vše dohromady, je pro tuto chvíli vzor Švédska pro Českou republiku rozhodně inspirující.

Důležité je však zmínit, že čeští rodiče mají naopak možnost zůstat s dětmi doma až do jejich čtyř let. To je luxus, o kterém si můžou v ostatních zemích EU, i jinde na světě, nechat jen zdát. Otcovská dovolená byla u nás zavedená v roce 2018. V roce 2022 prodloužená ze sedmi na čtrnáct dní. Muž ji může využít kdykoliv v době šestinedělí, podmínkou je vyčerpat ji najednou.

Covid, aneb zlepšovatel vztahů

V době koronavirové pandemie se počet mužů v péči o své děti v ČR zvýšil. Vychází to z dat průzkumu, který provedla firma Ipsos u 840 dotázaných v roce 2021. Na rodičovské nebo otcovské dovolené bylo do té doby doma 21 % dotazovaných mužů. Právě díky protiepidemickým opatřením a častější možnosti práce z domu, se číslo pečujících mužů, kteří zůstávali s dětmi doma, zvýšilo o dalších 18 %. Během stejného průzkumu se také zjistilo, že 70 % mužů by doma s dítětem bylo rádo alespoň část rodičovské dovolené. Co je pro ně ale největší překážkou? Peníze !

Finance a tradiční poslání ženy

Stále žijeme ve světě, kde většínou muži mají vyšší platové ohodnocení než ženy (označováno jako Pay-Gap). To je jeden z faktorů, který brání až 54 % mužů, jít místo ženy na rodičovskou dovolenou. Není to ale jediný důvod. Až čtvrtina z nich je stále přesvědčena, že péče o děti je hlavně údělem ženy, proto se na rodičovskou dovolenou nehrnou. Naštěstí jsou mezi nimi i výjimky potvrzující pravidlo.

Příklady táhnou – táta Marek

Normální chlap, který má dnes již dvacetiletou dceru. V roce 2001, dva roky před jejím narozením, začal budovat svou vlastní firmu. Cesta byla trnitá, práce časově náročná. Byl živitelem rodiny. A i když si již tenkrát dokázal představit jít na rodičovskou dovolenou, nepřipadalo to v úvahu. Právě kvůli času i penězům.

Až v roce 2008, kdy měla dcera 5. narozeniny, firma začala vydělávat a přinášet mu větší svobodu. Pokud by měl v budoucnu další dítě, na rodičovskou dovolenou by rozhodně šel. Právě i díky tomu, že mu práce dnes dává svobodu a stabilitu.

Marku, ty sám jsi otec dnes již dospělé dcery. Pokud bys měl v budoucnu dalšího potomka, dokázal by sis představit  vyměnit si se ženou tradiční role a pečovat o dítě?

Rodičovství si vážím a když přišla na svět má dcera, byl to jeden z nejsilnějších zážitků mého chlapského života. Pokud bychom měli v budoucnu další dítě, klidně bych na rodičovskou dovolenou šel. Vnímám to i tak, že matka si s miminkem už během těhotenství přirozeně utvořila silnou vazbu a hodně mu předala. Jsem si jistý, že citová vazba otec – dítě by byla díky trávení času na rodičovské dovolené silnější. Taky bychom měli víc společných zážitků.

V čem vnímáš hlavní přínos muže ve výchově dítěte?

Muži a ženy jsou dva odlišné póly, které přistupují k prožívání, řešení problémů a citům rozdílně. A je to naprosto v pořádku. Myslím, že pro dítě může být obohacující, když pozná i mužský přístup k věcem. Za mě je určitě přínosem, že dítě zažije trochu jiný způsob hraní, řešení různých situací, vyrovnávání se se svými pocity, a to právě podle vzoru mužského elementu. Neříkám, že chlapi vychovávají líp než ženy, ale určitě je v přístupu k výchově rozdíl. A věřím, že osobnost dítěte je potom o to komplexnější, když má ve svém životě zastoupené oba vzory.

Častým důvodem, proč čeští muži na rodičovskou nejdou, jsou peníze. Vydělávají většinou více než žena. Jak to vnímáš ty z pohledu muže, který má vlastní firmu a zaměstnává lidi?

Podle mě už v dnešní době není úplně pravidlem, že vydělává víc muž než žena. Možná mám ale trochu jiný pohled právě proto, že u nás ve firmě cca pět žen vydělává více než muži, a to je nás dohromady dvanáct.

Co by bylo s firmou, pokud bys šel na rodičovskou?

Já mám tu výhodu, že na firmu nejsem sám a dnes už mám díky své práci více svobody. Takže by vše běželo dál, já bych pracoval méně, a hlavně z domova. Pokud bych jako chlap měl jinou profesi, u které bych věděl, že mi za pár let neujede vlak a že partnerka vydělává dost peněz, tak bych prostě nepracoval.

Hodně se mluví o citové vazbě matka – dítě v raném věku. Jaký máš na to pohled jako otec, který by rád zůstal doma na rodičovské dovolené?
Stále věřím, že se muži a ženy doplňují. Souhlasím s tím, že do jednoho roku věku dítěte, je matka opravdu nenahraditelná. A to právě kvůli utváření bezpečné citové vazby, kterou studoval psycholog John Bowlby. Pokud bychom se s partnerkou domluvili, že budu na rodičovské já, přál bych si, aby s ním ten první rok byla doma ona a utvářela onu bezpečnou citovou vazbu.

O co je muž ochuzen, když není tak často s dětmi?
O ten vztah samotný a společné zážitky. I samotný pár spolu potřebuje trávit čas, aby jejich vztah měl pevný základ, díky tomu pak přežije “horší” časy. Věřím, že u vztahu rodič – dítě je to dost podobné. Vztah se buduje právě společně stráveným časem, zábavou a povídáním si. Dítě k rodiči, který s ním tráví více času, má asi přirozeně blíž a víc k němu vzhlíží.

Myslíš, že v budoucnu bude chodit více mužů na rodičovskou? Třeba i právě proto, že je mnohem dostupnější práce z domova?
Doufám a věřím, že to tak bude. Když vidím, jak je čím dál rozšířenější práce z domova, určitě by to mohlo změnit pohled na tradiční rozdělení rolí. Celkově vidím v možnosti práce z domova  výhodu v tom, že by s dětmi mohli trávit víc času oba rodiče.

Vzor Švédska by mohl otcům pomoc trávit více času se svými dětmi. Právě díky finanční podpoře a dnům, které si rodiče mohou vybírat flexibilně. Také častější práce z domova se jeví jako zlepšovatel pro páry, aby si mohli rodičovskou dovolenou nastavit více podle svých představ. Zůstává však otázkou, jestli by se díky těmto faktorům v ČR statistiky změnily k lepšímu.

Jste otec na rodičovské? 

Zaujalo vás toto téma? Sdílejte s námi své příběhy a pomozte nám postupně bourat společenské předsudky.

Sledujte webové stránky Marter i sociální sítě facebook, InstagramLinkedIn. O veškerém dění v týmu M.arter vás informujeme průběžně v našem newsletteru. Budete tak v obraze, jaké programy a tipy pro vás připravujeme.

Sdílejte své příběhy a pracovní i životní sny s lidmi na stejné vlně jako jste vy pod hashtagem #rodicovskanenibrzda. Těšíme se na ně.

Kdo je Kristýna Žilavá

blog otcové na rodičovské

Kristýna si po studiu na gymnáziu v Českém Krumlově vyzkoušela prodej v kamenných obchodech, zákaznický servis i prodej v call centru.

Baví jí psaní. Díky podpoře partnera absolvovala mj. kurz Copywritingu: Psaní, které vydělává. Zde přináší svoji prvotinu. Ráda by se psaní věnovala jako další profesi.

Kromě psaní ráda cestuje, zpívá, sportuje a nepohrdne dortíkem a dobrou kávou.

KONTAKTY:

Na článku spolupracovala redaktorka blogu Gabriela Kašparová.