Sorting by

×

Jak se stát svou vlastní šéfovou?

Martina Novotná
Odhadovaná doba čtení do 4 minut

Rozhodnutí stát se svou vlastní šéfovou může být vlastně hrozně jednoduché. Neznamená to nutně rozhodnout se podnikat, může to pro začátek znamenat, že budu pro sebe více disciplinovaná, dám svému životu řád a najdu si tak čas sama na sebe, čas pravidelně cvičit nebo se začít zdravě stravovat. Ať už tak, nebo jinak začíná to obvykle stejně.

Jednoho rána se probudíte, řeknete si, že už nechcete žít dosavadním způsobem života a že to prostě změníte. Zpočátku to jde opravdu ráz na ráz. Je to tím, že jste ze svého nápadu nadšená.  Vše vám jde lehce, máte nadhled. 

Ale ouha, už po 14 dnech to není tak jednoduché. Vaše okolí si žádá zpět vaši “plnou pozornost”.  Vy už však první rychlé a relativně lehké kroky máte za sebou. Chcete jít dál.  Přichází fáze nejistoty a otázek. „Kde vezmu dostatek času a peněz na to, abych mohla své sny a plány zrealizovat tak, jak chci?“ 

Ztrácíte svou vnitřní motivaci. Vkrádají se první strachy a obavy. Tato fáze je náročná, ale nutná. 

Renata Anisimova, má prsty u sebe, minisiriál

Co v této chvíli dělat?

Přichází čas intenzivně pracovat. Stanovit si CÍL a najít vhodnou STRATEGII, jak ho dosáhnout.  Stanovit si silné PROČ a neustále se ptát.

Na každou svou otázku se dívejte z více stran. Z pohledu sebe, rodiny, dosavadní práce, budoucího podnikání, času a financí, které jste ochotni do podnikání (popř. cvičení, nebo péče o sebe) vložit.

Co to každé ze zúčastněných stran přinese? Vezměte si to postupně a začněte u sebe. Určitě není od věci si pořídit hezký blok a do něj si vše zaznamenat. Pokud vám vyhovuji myšlenkové mapy – kreslete. Najděte si vhodnou aplikaci. Cokoliv, kam si své myšlenky poznamenáte a můžete se k nim vracet a pracovat s nimi.

Ptejte se sama sebe, co chcete a co jste ochotná obětovat.

 • Co je mým cílem? – Co to konkrétně znamená?
 • Co budu dělat? – Jak se to konkrétně na mě projeví?
 • Jak se budu cítit?
 • Co tomu budu muset obětovat? – Co mi to přinese pozitivního?
 • Proč to tedy konkrétně chci udělat? 
 • Jak konkrétně to tedy udělám? – Co k tomu budu potřebovat?
 • Jaké jsou mé silné stránky, hodnoty, dovednosti, talenty?
 • Budu se muset ještě něco naučit?
 • Kolik času tomu chci věnovat a jak často?

Kolik peněz budu do toho investovat. Ptejte se sama sebe, co chcete a co jste ochotná obětovat.

 • Jak rodinu svou plánovanou změnou omezíte? – V čem konkrétně se změna projeví?
 • Co změna rodině přinese? – Bude vás rodina podporovat? – Pokud ano, jak?
 • Jaké by mohly být argumenty členů rodiny – pro a proti?
 • Přijde vám některý z těch argumentů „proti“ natolik důležitý, že vás od plánované změny odradí?
 • Jaká pozitiva byste mohla na argumentu „proti“ najít?
 • Jste ochotná toto vše podstoupit a jít si za svým? 
na telefonu s dětmi u stolu, podnikavá žena, podnikání na rodičovské

Stanovte si cíl.

Když si zodpovíte základní otázky, stanovíte si svá proč a budete pokračovat dál, je dobré stanovit si jasný cíl. Jeden hlavní (dlouhodobý) cíl, ke kterému chcete dojít. Obvykle se uvádí 5 let. Většina lidí však plánuje  jen v horizontu jednoho roku. Následně si stanovte dílčí cíle (kroky), které vám k dosažení hlavního cíle pomohou dojít. Stanovte si, co jste schopna zvládnout za první měsíc, co za 3 měsíce a co za půl roku.

Vytvořte si potřebnou strategii pro konkrétní oblast zájmu.

Pokud se chystáte podnikat, položte si tyto základní otázky: V jaké oblasti jsem dobrá? Co mi jde tak snadno, že u toho zapomínám na čas? Jakou činnost dělám tak ráda, že když skončí, chci ji opakovat znovu? Odpovědí na tyto otázky si stanovíte činnost, které byste se měla věnovat. Takovou, která vychází z vašeho daru a nezabere vám tedy maximum energie a času, abyste si pomocí ní vydělala peníze. Když už si určíte, v čem budete podnikat, zamyslete se dál. Jak se budu prezentovat? Jaké komunikační kanály pro svou prezentaci budu používat? Jak budu dělat marketing? Zvládnu to vše sama? Chci nabízet službu, nebo produkty? Budu potřebovat webové stránky? Budu provozovat e-shop? Co mi přinese zisk? Jaká je moje přidaná hodnota? Kdo je moje cílová skupina? Kdo je můj ideální klient?

Cíl a strategii potřebujete i pro změnu v osobním životě. Vaše rozhodnutí pečovat více o sebe, začít cvičit doma, chodit sama cvičit ven bez dětí, zaplatit si fitko, vzdělávat se, ovlivní dosavadní rodinný rytmus. V tomto případě nepodceňujte time management a zjistěte, zda máte doma podporu. Podpora je v velice důležitá. Nemusí být  finanční, ale především morální a s hlídáním dětí!

Můžete si  za dosavadního domácího režimu dovolit vyčlenit 2 hodiny nerušeného času jen na sebe? Na své cvičení, hýčkání, nebo podnikání?

Pokud ne, vytvořte si týdenní rozvrh svých aktivit s pevně stanoveným dnem a hodinou. Nic není zadarmo, takže musíte zvážit vynaložené  náklady jako investici do sebe sama. V péči o sobe, krásnější a spokojenější žena je nejen veselá, šťastná a přitažlivá pro svého muže, ale i sebevědomější. Najděte si tedy čas na sebe odměňte se. Budete mnohem více motivovanější, rozhodnější.

Změna je krok do neznáma. Přináší spoustu otázek. Pokud na ně nenalézáte hned odpovědi, nenechte se odradit. Obraťte se na odborníky, kteří jsou připraveni a ochotni pomoci. Vyhledejte kouče v oblasti vašeho zájmu. Individuální nebo kariérové poradenství vám pomůže ptát se dobře cílenými otázkami. Je to investice, kterou ušetříte hodně promarněného času v bludném kruhu. Uvědomíte si, co vy sama přesně chcete a jak to uděláte.

Ať už se stanete svou vlastní šéfovou v jakékoliv oblasti svého života, je to skvělá volba. Starejte se o sebe, vzdělávejte, čtěte, odpočívejte a na každý den si stanovte 1 – 3 úkoly, které dodržíte. Zvykněte si, že v diáři se neškrtá, dokud není hotovo. Pokud denně uděláte 3 důležité úkoly, za týden je jich 21, za rok více jak 1 000.

Nebojte se vykročit na cestu poznání – poznání sebe sama, nových lidí, míst, prožitků a hlavně, si cestu užívejte.

Kdo je Martina Novotná

profilová fotka Martiny Novotné, žena píše do diáře

STUDIUM: Chemická inženýrka z VŠCHT.  3 roky se vzdělává v oblasti koučování a připravuje se na titul ACC Associate Certified Coach) u Mezinárodní federace koučů (ICF).

KARIÉRA: 7 let obchodu laboratorního vybavení jako specialista pro oblast molekulární biologie a genetiky; následně vedoucí servisních techniků, kdy aktivně začala využívat koučovací techniky k motivaci a efektivitě práce zaměstnanců.

OSOBNÍ ŽIVOT: Maminka 3 dětí (10, 7 a 2 roky) z Prahy.

ZÁLIBY A ZAJÍMAVOSTI: Miluje tanec, snowboarding, hraní deskových her a návštěvy přátel.

VZTAH K M.ARTER: Lektorka programu BE Yourself. Moc se jíi líbí a podporuje heslo “Rodičovská není brzda, když nechcete.”

KONTAKTY:
EMAIL: info@beperfect.cz
FACEBOOK: Beperfectsro
LINKEDIN: Martina Novotná
INSTAGRAM: Martina Novotná
TWITTER:  n/a