Sorting by

×

Korporát ji vymačkal jako citrón. Rozhodla se pomáhat ostatním najít jejich poslání.

Kristýna Pechová

Odhadovaná doba čtení 5 minuty

Kristýna je koučka a průvodkyně po krajině vnitřního světa. Pomáhá ženám, aby našly cestu k sobě samým a pochopily své potřeby, aby zjistily své životní poslání. Aby se dokázaly napojit na své srdce i navzdory hlučné mysli. Na toto téma má připravený prožitkový on-line kurz Živá žena. Další oblastí, které se věnuje jsou vztahy. Vztahy harmonické a naplňující, nikoliv opačné.

Téměř 30 let byla odpojená od sebe, v mužské energii a výkonu. Hledala cesty, jak se se sebou spojit. Trpěla obrovskými potížemi se rozhodnout. Nebyla si jistá, kdy mluví hlava a kdy srdce. Nevěděla, co skutečně chce. Těžce prožívala tyto situace a trvalo jí dlouho, než našla tu správnou cestu. A protože ví, kolik trápení si zažila, cítí potřebu pomoci ostatním ženám, aby tomu předešly. To jsou hlavní důvody, proč vyslyšela své srdce a šla v jeho stopách.

Kristýno, na svém webu píšeš, že jsi dlouho žila svůj život pro ostatní. Jak to myslíš a proč tomu tak už není?

Dříve jsem měla pocit, že potřebuji udělat lidi kolem sebe šťastné, abych mohla být šťastná i já. Zaměřovala jsem se pořád na ostatní a ignorovala sebe, měla jsem se na posledním místě. A tím vlastně přitahovala další a další lidi, kteří se ke mě takto chovali.

Nyní vím, že potřebuji opečovávat nejdříve sebe, aby to ostatní „neodnesli“. Pokud své potřeby a přání ignorujete a “zachraňujete” okolní svět, tak dříve či později jim to vyčtete. Jste vyčerpané, naštvané a v roli oběti („Proč mi to dělají, když já se můžu pro ně rozkrájet?”) a pak zkrátka vybouchnete.

Určitě to nebylo ze dne na den. Zažila jsem životní krize, rukami mi prošlo mnoho knih, navštívila jsem několik kurzů. Člověk je pořád v procesu, stále objevuje a zjišťuje. Ale vyplatí se na tu cestu vyrazit. Žiji nyní život (vnitřní i vnější), ve který jsem ani nikdy nedoufala. Je úžasné být k sobě ohleduplná a citlivá. A jako bonus, i chování lidí ke mně se změnilo.

Kristýna Pechová, blog, korporát, práce návrat po rodičovské, sebeláska, sebepoznání, koučing

Co pro Tebe znamená slovo sebeláska?

Laskavost vůči sobě. Dělat věci, které cítím navzdory rozumu, který říká, že se to nehodí, nedělá apod. Opravdové přijetí sebe sama i se svými negativními stránkami. Dlouho jsem se chtěla změnit a zdokonalit, zničit všechny svoje nedostatky. Ale časem a prací na sobě jsem zjistila, že pomeranč není jablko a že to jsem prostě já. Taková, jaká jsem. A přijala se.

 Jak si myslíš, že by měl vypadat v ideálním případě partnerský vztah a proč jsou pro nás vztahy tak komplikované a zároveň důležité?

Především chci říct, že partnerství není jen procházka růžovou zahradou – “vzali se a žili spolu šťastně až do smrti”, jak nás učí v pohádkách. V reálném životě se pak docela divíme. Po období zamilovanosti najednou vidíte věci, které jste předtím neviděli a kladete si otázku, zda jste si dobře vybrali. Jak je možné, že vás váš milovaný dokáže takto zranit nebo rozpálit do běla?

Vztahy a rodičovství jsou naše největší pole osobního rozvoje. Váš partner vám zrcadlí oblasti, ve kterých jste zraněni či je máte nějak rozvinout/změnit. To zranění a bolest nezpůsobuje chování partnera. On svým chováním se dotkne něčeho, co je pro vás nějakým způsobem citlivé a problematické – díky předešlé zkušenosti, postoji, jednání. Je to váš problém a vaším úkolem je na něm zapracovat.

Vztahy by měly být především o chuti přát tomu druhému to nejlepší, o respektu, důvěře a otevřené komunikaci. Sdělování pocitů konstantně nebo alespoň brzy po nedorozumění.

Příklad z praxe: Doplatili jsme půjčku a s radostí jsem oznámila manželovi, kolik peněz za rok tím ušetříme a budeme mít. Manžel mi řekl, že nemusíme mít takový obnos, jaký jsem spočítala. On totiž vůbec neví, jestli zůstane v současné práci. Ať s tím tedy raději nepočítám. Moje počáteční nadšení okamžitě přešlo v zoufalství: “To, co si teď řekl, ve mně vyvolalo úzkost a naštvalo mě to. Překládám si to tak, že se nechceš o nás postarat a nechceš, abychom se měli  dobře.” Muž odvětil: “ Ve mně to, co jsi řekla, vyvolalo pocit, že jsem bankomat na peníze a nemůžu změnit práci, která mě nebaví, protože ty s těmi penězi už počítáš”. Chápete to? My každý mluvili o něčem jiném. Já jsem myslela, že nám nechce dopřát a nechce se radovat z možných ušetřených peněz a pro něj to byl závazek. I Když se milujete sebevíc, telepatie nefunguje. Musíte říct, co se ve vás děje a jak chápete věty toho druhého.

Máš za sebou velice úspěšnou kariéru v korporátu. Proč ses jí rozhodla opustit?

Mým velkým snem bylo stát se manažerkou a mít tak pocit důležitosti. Pracovala jsem na něm 7 let. Holka z vesnice se přestěhovala do Prahy, naučila se anglicky a “dala to”. Vedla jsem obchodní oddělení o 10 lidech v mezinárodní firmě, přeplňovala cíle, šéfové mě chválili a výplatu nestíhala utrácet. Ale udělalo mě to šťastnou? Ne. Pořád jsem cítila pocit prázdnoty a vnitřně věděla, že to takhle být nemá. Měla jsem velké existencionální krize. Jediné, co mě tam drželo do mateřské, byli mí lidé v týmu, které jsem rozvíjela a měla z nich radost, když se jim dařilo. Rozvoj lidí a práce s nimi byla jasná volba, co a jak dál v životě. V korporátu jsem cítila, že mrhám svým darem, který mi byl dán. Ženy díky mně prožijí dosud nepoznané, jak se jejich srdce otevírají a ony nalézají svou cestu. Tohle jsem v korporátu s klienty v IT zkrátka dělat nemohla:).

 

Kristýna Pechová, blog, korporát, práce návrat po rodičovské, sebeláska, sebepoznání, koučink

Jak tvůj pohled na svět změnilo narození dcery Emmy?

Hodně. Dostala jsem ledovou sprchu. Zjistila jsem, jak moc jsem strnulá a neuvolněná, napjatá a v neustálé kontrole. Ona byla veselá, spontánní, smála se, zpívala si. Bála jsem se jí vůbec zpívat na dobrou noc, jak moc jsem se styděla. Teď už umím tančit, zpívat a dělat blázna. Být spontánní a necenzurovat se. Učím se si užívat všedních věcí, přítomnosti stejně jako ona – dnes a denně vidím, jak úžasným a trpělivým učitelem mi je.

Uvědomila jsem si další věc a to, že život je pomíjivý. Vidíte vyrůstat nového člověka a pochopíte, že tady prostě nebudete napořád. Což ve mně vyvolává touhu užít si každý moment naplno.

Jaké sny už sis během svého života splnila a na jaké se ještě chystáš?

Splnila jsem si sen o svatbě, dítěti, rodině. To je pro mě nejvíc. Nyní si přeji být co nejvíce v přítomnosti a užívat si dennodenní běžné věci. Protože to nejdůležitější a nejcennější, co máme, je TEĎ. Vnímám, že není důležitá rychlost, ale směr.

Do budoucna bych si přála žít během zimy u moře, v nějaké exotice. Být volná ve svém povolání. Řídit si svůj čas podle sebe a dělat práci, kterou miluji a která mě skvěle živí.

Mým největším pracovním snem je vlastní akademie/dům osobního rozvoje, kde budu koučům a průvodcům ukazovat, jak pomáhat lidem v jejich snech.

Proč ses rozhodla stát koučkou a proč ses rozhodla pomáhat výhradně ženám?

Často lidé říkají, že mě vidí jako empatickou ženu s velkou energií a pozitivním přístupem. Dokážu ostatní nadchnout a motivovat. Kouč nedává rady, ale věří, že veškerá moudrost je uvnitř nás, jen je potřeba ji rozvinout a dát jí průchod. Baví mě být kreativní a vymýšlet cesty, jak obejít hlavu, soustředit se na naše vnitřní světlo a najít pravé řešení právě pro nás. Miluju být u zjištění, že to, co se zdá zprvu nemožné, vlastně možné je. A ty jiskřičky v očích klientů jsou pro mě největší odměnou. Přicházíme spolu na to, že mají naději, směr a sílu si plnit sny. To jsou přesně ty momenty, které mi dodávají chuť dále pomáhat a tvořit.

Obecně ženy s se mnou souzní více, neboť jsem sama 2 roky maminkou, navíc mě moc baví ženská témata. Na druhou stranu příští týden koučuji muže v oblasti jeho poslání a povolání. Takže mužům se rozhodně nebráním, umím se naladit na obě pohlaví.

Označila by ses za feministku? Co pro tebe slovo feminismus znamená?

Neoznačila. Velmi si vážím mužů, jejich síly a nadhledu. Zároveň si vážím žen pro jejich jemnou sílu a hluboký vhled. Feminismus brojí proti mužům a vše co bojuje, nemá šanci dojít ke smíření a lásce. Věřím v rovnoprávnost – všichni máme stejná práva, pokud chceme. Tento směr mi přijde vychýlený až moc na stranu žen. Myslím, že feministky nemohou dojít do bodu nechat se opečovávat a vést mužem (v některých věcech), protože je tam reálná obava z ublížení.

Doporučila bys i ostatním ženám napojení na jejich ženskou energii?

Jednoznačně a bez váhání.  Být ženou neznamená, být slabá a předstírat, že něco nezvládnu. Neseme v sobě kouzlo života, jsme napojeny na něco většího, než samy jsme. Máme v sobě neskutečnou sílu. Jiná než je ta mužská, která směřuje dopředu, mající cíl a vizi, bezohledně jdoucí za svým cílem.

Žena je ve své přirozené energii usměvavá, harmonická, pečující, klidná a mocná ve své jemné síle. Dosahuje cílů v souladu sama se sebou. Nečeká, že to za ní někdo jiný udělá. Chvíli jde a chvíli odpočívá. Chvíli je tvořivá a chvíli dravá. Chvíli citlivá, něžná a chvíli taky pěkná semetrika. Umí se opečovávat, rozmazlovat, zároveň být marnivá a umět žít v souladu se svými potřebami a také cyklicky. Na téma respektování svého cyklu je odbornicí a průkopnicí Miranda Gray.

Takováto žena muže rozněžní a on pak s ní chce být navzdory tomu, že přijde o svou svobodu.

Kristýna Pechová, blog, korporát, práce návrat po rodičovské, sebeláska, sebepoznání, koučink

Proč ses rozhodla budovat své podnikání ve spolupráci s M.arter?

M.arter je úžasná platforma. Jakmile jsem ji objevila, hned mě napadlo: “Konečně to někdo dělá!“

Když dceři byl rok a já se zajela v roli mámy a domácnosti, pamatuji si ty hodiny strávené na internetu. Hledala kurzy seberozvoje, kam mohu vzít i dítě s sebou. Nemáme tady babičky a manžel nemohl hlídat vždy, když jsem to potřebovala. Svou dceru nadevše miluji, ráda s ní trávím čas, zároveň mám však potřebu se někam posouvat, rozvíjet se, hledat nové podněty. Proto jsem nesmírně vděčná za to, jakou službu M.arter mámám poskytuje.

Také mi padla do oka Andrea, která je na první pohled “ostrá”, zároveň má smysl pro humor, přijímá zpětnou vazbu a je pohodová. Její energie ve spojení s bohatými zkušenostmi mi jsou moc sympatické.

Proč ses přihlásila do BusinessUp?

Nemohla jsem se pořád odhodlat jít s kůži na trh a začít nabízet ženám své služby. Mé sebevědomí strádalo a neustále jsem váhala. Program mi pomohl se detailně zamyslet na tím, kým jsem, co chci, kam chci jít. Nasměřoval mě a dodal odvahu, že když budu opravdu chtít, zvládnu to. Byl to skvělý seberozvoj.

Po absolvování programu cítím závazek vůči sobě. Teď už to určitě dotáhnu.

Mohla bys s námi sdílet své AHA momenty, které jsi v programu zažila?

První AHA moment byl: můžu se lidí ptát na jejich názor a oni mi ho řeknou (dotazníky). S čímž se dá v podnikání pak krásně pracovat a uzpůsobovat služby na míru.

Bylo skvělé někomu odvyprávět svůj příběh, říci nahlas proč já, proč teď a co je na mě jedinečného.

Andrea mi poradila nechat si říct zpětnou vazbu od ostatních na mojí práci. Tehdy mi fakt spadla brada. Každý mě viděl tak jasně, zatímco já sebe ne. Dodalo mi to obrovskou sebedůvěru.

Doporučila bys BusinessUp ostatním ženám na rodičovské, případně proč?

Rozhodně ano. Pokud neví, jak uchopit svoje podnikání, váhají jako jsem váhala já, pak program BusinessUp je dokáže nasměřovat. Pomůže jim si utřídit myšlenky, fakta a cíle. Podívat se na podnikání racionálně, sbírat data, která mohou být také důležitá při rozhodování, jakým směrem se v podnikání dále ubírat. Co vlastně vaše cílová skupina řeší a jaké má “problémy”.

Jak zvládáš skloubit péči o rodinu, čas pro sebe a ještě k tomu pomáhat ostatním? Máš nějaké tipy pro ostatní rodiče?

Někdy je to fuška, to přiznávám. Tempo dcera-manžel-domácnost-klienti-on-line podnikání může člověka semlet, pokud tomu nedá nějaký řád, stanovit pomyslnou hranici. Taky mám svoje zaručené tipy, jak se “uzemnit” a načerpat psychickou sílu. Pomáhá mi spontánní tanec a dechová cvičení (které mimo jiné učím ženy na svých kurzech). Spánek a dobrá životospráva jsou mými skvělými přáteli. Kvalitně a pravidelně jím a spím (co dcera dovolí). Neméně důležitá je podpora. Můj manžel mi fandí a hlídá Emmu, kdykoliv ho požádám. Já se tak můžu věnovat svým věcem a on alespoň buduje vztah se svou dcerkou.

Bez toho všeho bych to zkrátka nezvládla :-).

Chtěla bys vzkázat něco čtenářům?

Nejdůležitější cesta, kterou za svůj život podniknete, je ta k sobě samé. A nikdy není pozdě začít.

Kdo je Kristýna Pechová?

 

Kristýna Pechová, blog, korporát, práce návrat po rodičovské, sebeláska, sebepoznání, koučing

STUDIUM: