Sorting by

×

Maminky samoživitelky si díky programu Restart kariéry plní své profesní sny

Lenka Byrtusová

Odhadovaná doba čtení do 5 minut

Věděli jste, že samoživitelé představují stále větší skupinu lidí v ČR, která je navíc na 2. místě ohrožení chudobou? Přestože trh práce nabízí mnoho volných pracovních míst, je obtížné zaujmout potencionálního zaměstnavatele, aby vás na danou pozici přijal. Z pohledu zaměstnavatele je zase naopak obtížné najít vhodného uchazeče na danou pozici. Srovnatelní kandidáti jsou podrobování detailnímu přijímacímu řízení a o přijetí mohou rozhodovat i zdánlivě nedůležité faktory.

Představte si, že hledáte práci a ne a ne ji najít. Na internetu je sice mnoho nabídek práce, ale získat konkrétní pozici vám přijde nemožné. O to více, pokud se po rodičovské vracíte do pracovního života. Po několika pohovorech a zamítnutích ztrácíte naději na úspěch. Teď si ještě představte, že jste na všechno sama, že jste maminka – samoživitelka.

Organizace M.arter sleduje dění na pracovním trhu a reaguje na podněty své komunity i situace vyostřené propuknutím covid. Výsledkem je spolupráce s Heineken ČR.  V říjnu 2021 jsme společně spustili dvouměsíční online program Restart kariéry pro samoživitele s cílem pomoci  znovu najít ztracené sebevědomí, hodnotu i nové směřování kariéry. Tento program jsme díky partnerství s Heineken ČR nabídli účastníkům zdarma.

 Do prvního kola bylo vybráno dle stanovených kritérií 6 účastnic – samoživitelek.

Dvě maminky samoživitelky, dva rozdílné životní příběhy. Díky účasti v programu si plní své profesní sny.

restart kariery, maminka, samoživitelka, program, online, Heineken

Nadina je mladá maminka samoživitelka 15 měsíční holčičky žijící v Praze. V posledním ročníku střední hotelové školy zjistila, že je těhotná. Brigády v gastronomii vyměnila za svatební salon, kde se z asistentky prodeje stala recepční. Ještě na porodním sále odpovídala na pracovní e-maily. Na jedné straně proto, aby rodinu finančně zabezpečila, na druhé straně nedokázala být jen s miminkem doma a nic nedělat. Již dva týdny po porodu začala pracovat z domova a k tomu studovat. Během mateřské zjistila, že ji nejvíce přitahuje online marketing. Sebevzdělávala se v této oblasti a nastoupila na pozici Product a PR management. Nakonec se jí pomoci online kurzu marketingu podařilo dojít ke svému snu – podnikání v tomto oboru. Perličkou v příběhu Nadi je i to, že se na základě účasti v programu stala nejmladší členkou M.ater týmu.

 

restart kariery, Heineken, prace, maminka, samoživitelka

Maya je energická maminka samoživitelka malého chlapce Liama. Několik let žila v Anglii, kde pracovala v administrativě ve veřejné správě a zdravotnictví. Nikdy se už nechtěla vrátit do České republiky, byť je zde mnohem lepší podpora matek na mateřské dovolené.V Anglii jsou totiž matky doma 8 měsíců včetně doby před porodem. Od půl roku dítěte se zde ženy vrací do práce, aby zaopatřily sebe a dítě; a o dítě je postaráno v jeslích.

Jak tomu ale bývá, ne vždy jde vše podle plánu. Z vážných rodinných důvodů musela Maya Londýn opustit. Dnes jsou tomu již 4 roky. Poslední rok se snaží najít novou práci po rodičovské dovolené. Bohužel, covidová situace již dvakrát pozastavila výběrová řízení. Když se znovu rozjela, z rodinných důvodů musela Maya zůstat doma. Nyní je v situaci, kdy se hlásí i na místa absolventů, byť, díky své několikaleté praxi v administrativě a neustálému vzdělávání se, by měla dostat mnohem lepší místo. I tak všechny její žádosti končí stejně – NEHODÍCÍ SE. Proto se přihlásila do programu pro samoživitele, který ji pomohl připravit se na pohovory. Držíme Maye palce, ať najde místo co nejdříve.

„Upřímně řečeno, do programu mě přivedla vlastní frustrace z takřka nemožnosti vůbec dostat pozvánku na interview po mateřské dovolené. V minulosti mi většinou trvalo týden či dva sehnat si novou práci. V podstatě vždy jakoukoliv jsem chtěla a na kterou jsem mířila. Teď jsem rozesílala životopisy a motivační dopisy do všech stran, na pozice chtěné i méně vysněné, kvůli potřebě přinést domů příjem i zařadit se zpět do společnosti, potkávat lidi, osobně růst a učit se nové věci. Prostě žít svůj život tak, jako před dítětem, i když s menšími úpravami. Ale to se zdálo být takřka nemožné, a proto jsem s nadějí skočila rovnýma nohama do téhle příležitosti.“, vypráví Maya svůj příběh.

U Nadiny šlo o budování podnikání. „Do programu jsem se hlásila z pozice samoživitelky – studentky a zároveň z pozice pracující mámy, která se u práce, školy a prcka snaží rozjet podnikání.”

“Zaměstnavatelé raději upřednostní někoho, kdo byl nepřetržitě v pracovním procesu, než někoho, kdo byl déle doma.”

Maya během rozhovoru poukázala na problém, se kterým se stále více setkávají matky vracející se z mateřské dovolené. I přesto, že byla během ní aktivní, žádnou výhodu jí to nepřineslo.

„Od programu jsem očekávala, že mi poradí, jak si dát dohromady pracovní životopis a psát motivační dopisy tak, aby mě pozvali na pohovor a já měla větší šanci uspět. Protože, ač o tom nikdo veřejně moc nemluví, cítím zde nevyslovenou diskriminaci toho, že jsem byla teď dlouho “doma” a zaměstnavatelé radši upřednostní někoho, kdo byl nepřetržitě v pracovním procesu. Podotýkám, že jsem i při mateřské dovolené byla velmi činná, osobně se vzdělávala, dokončila různé osobní i profesní tréninky, dělala překlady, pracovala jako dobrovolná koordinátorka, atd. Také jsem od programu očekávala , že mi pomůže ujasnit si mé priority v kariérním životě a já si sama v sobě definuji, kterou cestou se chci vydat. Což se povedlo.“ 

V případě Nadiny program dokonce předčil její očekávání. „Takhle vysoká očekávání jsem od programu upřímně neměla, každopádně jsem si díky němu určila priority a posunula jsem se v podnikání, což byl můj primární cíl.“

Kde se o programu dozvěděly?

Na Facebooku. Zatímco Nadina již byla členkou naší skupiny „Rodičovská není brzda“, tam  se o programu dozvěděla. U Mayi šlo čistě o náhodu. „Na tento program jsem narazila úplně náhodou ve skupině pro samoživitele na Facebooku v den, kdy byla poslední možnost se přihlásit.“ (My v  M.arter jsme přesvědčené, že to byl prostě osud 🙂

16hodinový program společné práce doplněný o úkoly, účastnice naučil sestavit životopis, zjistit své silné stránky, práci s nimi i větší jistotě během pohovoru. Skloubit starost o děti a domácnost dá zabrat samo o sobě, proto mě zajímalo, jak to po dobu programu u nich doma fungovalo. „Petra nás nechala pomalu se rozkoukat, oťukat, poznat, abychom se dokázaly otevřít a vzájemně si pomoci na cestě k cíli, která samozřejmě umí být náročná. Nikdy na nás netlačila, vždycky nás vedla k překonání překážek, které v průběhu nastaly s laskavostí a velkou dávkou trpělivosti.“, popisuje Nadina. Na tom se shoduje i Maya, která zvládla zakončit program i s nemocným dítětem.

Petra Drahoňovská online práce restart Heineken samoživitelky maminky

“Nestačí jen snít. Je potřeba udělat první krok.”

Při rozhovoru jsme došly k samotným cílům. Nadin již dávno udělala ten první krok, jelikož její cesta za podnikáním začala už dříve. Díky programu se ale posunula zase o kus dál. „Moc bych si přála, aby se mi dál dařilo rozvíjet sebe a své podnikání – jsem konzultantka sociálních sítí.”

Maya má mnoho snů, které se krásně doplňují. „Chci se stát mezinárodní lektorkou vědomého tance, holistickou koučkou, autorkou několika knih, průvodkyní kakaových rituálů a transformačních ceremonií a motivační speakerkou.“  Svým snům věří. Zatím se však věnuje koordinace eventů a HR.

“Bez překážek to ale (asi) nepůjde.”

Pro někoho je překážka ve splnění cílů finančního rázu, pro někoho je to vlastní vědomí, které jej brzdí. Pro obě účastnice je to především vystoupení z komfortní zóny a výdrž.

Pokud chcete podnikat i získat nové zaměstnání, je důležité umět se prodat. Proto jsem rozhovory zakončila záludnou otázkou personalistů: „Jak byste se v jedné větě popsaly?“

„Jsem blázen, který je připravený plnit si svůj sen a pomůže vám plnit i ten váš.“ (Naďa)

„Jsem optimistická a pozitivně naladěná žena mnoha schopností a talentů, se zkušenostmi z mezinárodního korporátního prostředí i veřejné správy, mluvím plynule anglicky a dokážu vést efektivní konverzace a řídit menší teamy.“  (Maya)

Restart kariéry pro samoživitele není jen tak obyčejný online program.

Celým online programem provádí Petra Drahoňovská, kariérová poradkyně, koučka a lektorka, která již motivovala na 6 000 zájemců o seberozvoj. Nejen díky nim je sama vícenásobnou držitelkou Národní ceny kariérového poradenství. I když je program svými 16 hodinami ve 2 měsících velmi rozsáhlý, zvládnete jej i s dětmi po boku. S Petrou se zaměříte na sepsání životopisu a motivačního dopisu, které zaujmou, a na celkový dojem, kterým na pohovoru s potenciálním zaměstnavatelem můžete rozhodnout. Na konci obdržíte certifikát Career Designer, který se ve vašem životopise bude vyjímat, a vyzkoušíte si pohovor nanečisto. Abyste na ten “naostro” šli připraveni.

Heineken – partner projektu Restart kariéry pro samoživitele

V rámci rozhovorů jsem oslovila i Communication and Sustainability Manager Heineken Česká republika, Ditu Vašíčkovou.

Proč jste se rozhodli podílet na kurzu „Restart kariéry pro samoživitele“ od Marter?

“Vnímáme, že samoživitelé patří mezi skupiny, nejvíce ohrožené chudobou. Z devadesáti procent jde o ženy, často na rodičovské dovolené, kdy se cítí izolovány a ztrácejí pocit z možného dobrého uplatnění. Během epidemie covidu se tento problém ještě více prohloubil. Pomoc jsme nechtěli poskytnout jednorázově, jde o to, aby šlo o řešení dlouhodobé a udržitelné. Kromě materiální pomoci ve formě počítačů pro první rozjezd, jsme podpořili právě rozvojový program Marter.”

Co je pro vás nejdůležitější při výběru nového zaměstnance?

“Většinou posuzujeme dvě věci – kompetence na danou pozici (předpoklad, zda pozici daný člověk zvládne) a osobnostní charakteristiku, aby nám zapadl do týmu a do firemní kultury. Nesmíme zapomenout ani na časové možnosti a finanční požadavky, aby práce u nás kandidátovi vyhovovala.

Je to rozdílné ve chvíli, kdy hledáme člověka do týmu, kde se může zaškolit a má se na koho obrátit, nebo když hledáme adepta na specifickou samostatnou pozici, kde už si třeba s člověkem, který z pozice odchází, ani nestihne předat pracovní agendu. To se pak zaměřujeme na jiné věci než v prvním případě.”

Jak vnímáte nynější situaci na trhu práce? Myslíte si, že je obtížné po rodičovské dovolené najít si práci? A pokud ano, proč?

“Myslíme si, že hodně záleží na několika věcech. Pokud se vrací maminka po jedné mateřské, je to určitě jiné, než pokud se vrací po deseti letech.

Zároveň hraje roli to, zda chce plný nebo zkrácený úvazek. U plného úvazku určitě nebude takový problém práci si najít.

Nejtěžší bude situace pro maminky, které po mateřské chtějí změnit práci a nastoupit do zcela jiného oboru, než v jakém mají praxi. Tam to bude opravdu běh na dlouhou trať.

Každopádně současná situace a nedostatek kvalitních lidí mohou nahrávat tomu, aby zaměstnavatelé sáhli i po maminkách. Věřím, že časem přibude i více zkrácených úvazků.”

Co byste vzkázali samoživitelkám a samoživitelům, kteří chtějí restart kariéry?

“Určitě  je hodně důležité zjistit, co chtějí opravdu dělat. Protože když jdou na pohovor s vizí a tím, co chtějí a proč, tak dokážou přesvědčit. Pokud na pohovoru říkají, že jim je vlastně jedno, co budou dělat, tak je to vždy těžší.

Velmi důležité je zapojení do různých projektů, i kdyby neplacených, mít v životopisech aktivitu, kterou se mohou pochlubit.

Pokud je restart velká změna, pak je potřeba počítat s tím, že možná ještě budou potřeba nějaké mezikroky, než se jim podaří dostat přímo na danou pozici.”

A jak to po Restartu kariéry dopadlo?

Nadine udělala velký krok a pustila se do podnikání v marketingu. Vyplatilo se a její spontánnost jí přinesla opravdové výsledky. „Momentálně jsem se dostala na maximální počet klientů. Díky motivaci a podpoře Petry Drahoňovské a CEO a zakladetelky M.arter, Andrey Bohačíkové se pouštím do tvorby vlastních kurzů. Ten úplně první kurz půjde přes Marter a další chystám už “sama” a s dalšími marketéry. Moc se na to upřímně těším a doufám, že kurzy předají ty správné informace.” 

Mayino hledání práce narušila nemoc v rodině. S novým rokem se ale znovu pouští do zasílání životopisů. Držme Maye palce.

Marter je tu pro vás

Jestliže jste sami v situaci, kdy potřebujete restart kariéry, ať už z jakéhokoliv důvodu, tento program je pro vás jako stvořený. Registrujte se již nyní. Opět začínáme 13.4.2022. Uvidíte, že i 16 hodin dokáže změnit váš život. Jak se během programu ukázalo, nejdůležitější je vzájemná podpora. Sledujte webové stránky Marter a sociální sítě  facebook, InstagramLinkedIn. Jedině tak budete v obraze, jaké programy pro vás připravujeme.

Sdílejte své příběhy a pracovní i životní sny s lidmi na stejné vlně jako jste vy pod hashtagem #rodicovskanenibrzda. Těšíme se na ně.

Na práci autorky, absolventky online kurzu Copywriting – psaní, které vydělává, dohlížela redaktorka blogu M.arter, Gabriela Kašparová

 

Kdo je Lenka Byrtusová

Lenka Byrtusová, Heineken, copywriting, blog, prace, matka

STUDIUM: Z univerzitních vod po roce přešla na VOŠ, kde díky úžasnému učiteli Milanu Holubovi propadla marketingu.

KARIÉRA: Z výčepní se stala „markeťačkou“ a projektovou manažerkou na SIT Portu v Plzni. Pomáhá podnikatelským subjektům start-up rozjet jejich podnikání. Nyní pracuje jako „máma-manažerka“.

OSOBNÍ ŽIVOT: Momentálně je na mateřské dovolené s půlroční dcerou, která je společně s přítelem, skvělou parťačkou.

ZÁLIBY A ZAJÍMAVOSTI: “Markeťačka” z Plzně, která miluje sociální sítě stejně jako plzeňský ležák.

VZTAH K M.ARTER: Razí stejné heslo jako M.arter: „Rodičovská není brzda, když nechcete.“ Absolventka online kurzu. COPYWRITING: PSANÍ, KTERÉ VYDĚLÁVÁ

KONTAKTY:

  • EMAIL: lencabyr@gmail.com
  • FACEBOOK: lenca.byrtusova
  • LINKEDIN: Lenkabyrtusova
  • INSTAGRAM: lencabyr