Sorting by

×

5 snadných krotitelů času k větší životní pohodě

Martina Novotná
Odhadovaná doba čtení do 3 minut

Máte rádi plánování? Někdo ano, někdo ne a někdo ani neví, proč by to měl vůbec dělat. Já osobně plánování miluji a ještě více zapisování a rozkreslování na papír. Počítačový nadšenci a milovníci plánování v mobilu si rovněž přijdou na své. Pro každého se najde ten nejvhodnější prostředek. Co je jejich největším společným jmenovatelem? Pomoci nám si efektivně zorganizovat čas. Zábavně a jednoduše metodami, které nás baví. 

Ve své koučovací praxi se neustále setkávám s větou „Musí to být snadné“. BohužeI, jak se říká, bez práce, nejsou koláče. Do čehokoliv se v životě pustíte, úplně za vším je vaše snaha, práce, úsilí, čas, vynaložená energie.  Ano, slyším vás, jak s povzdechem vyslovujete ono vroucí přání: „Kéž by to bylo snažší.“ 

Nezoufejte. Mám pro vás pár snadných a hravých metod, jak na to.

Myšlenkové mapy jsou forma velice přehledné a praktické vizualizace

Důležitá poznámka na úvod: “Naplánujte si i den na samotné plánování!” Dále i čas, který vám organizace zabere. Pouze tím předejdete prokrastinaci. Je jen na vás, jak dlouho dopředu budete plánovat. Obecně se doporučuje jedna dlouhodobá vize za 3 roky:  Kde bych chtěla být? Jak se chci cítit? Kým se chci obklopovat? Jak chci, aby můj život vypadal? Kolik peněz měsíčně se mi připíše na účet? Jak chci trávit pracovní čas? A jako kdo chci pracovat?

Stanovte si vizi na tento rok. Jedním slovem rok pojmenujte a detailněji si ho popište. Naznačte si, kam se chcete v daném roce posunou? Jakým činnostem se chcete věnovat? Chcete podnikat, nebo si přivydělat na mateřské dovolené? Chcete být aktivní na sociálních sítích – jakých? Jak často chcete psát příspěvky? Každý měsíc si můžete nadepsat nějakým slovem, nebo úkolem, kterému se chcete věnovat. Tak udržíte linku a nebudete přeskakovat ani ztrácet čas přemítáním, co jsem to tedy vlastně chtěla. Jak vypadá váš každodenní harmonogram s dítětem od pondělí do pátku? Jaké činnosti konkrétně děláte a jaké byste si ještě chtěla přidat? Nemusíte striktně plánovat kroky směřující k podnikání, práci, ale praktické je plánovat i volnočasové aktivity. Rozplánovat si vaření, úklid domácnosti, nákupy, prázdniny dětí, kroužky dětí, hlídání, doktory, návštěvy, rodinné oslavy, čas na zahradě, procházky v parku, plavání, cvičení, čas pro sebe, naučení se nové dovednosti (vyhledání si kurzu jako např. šití na stroji, pletení košíků, online marketing, copywriting…).

Plánujete si nějaký čas jen sama pro sebe? Jak často? A jak ho využijete? Jestli jste s plánování času pro sebe ještě nezačala, puste se do toho hned. Zjistěte, kdy má váš muž svůj program a kdy byste se mohla věnovat svému zase vy. Vyděláte na tom nejen vy, ale i vaše děti. Budou trávit čas jen s tatínkem a budou platit zase jiná pravidla a užijí si jiná dobrodružství. Pak na to budou mít krásné vzpomínky jak děti, tak i tatínci (a kdyby to tak růžové nebylo, tak aspoň vám pak dají muži za pravdu, že zabavit a pochytat ty vaše rošťáky není opravdu nic lehkého

2. Stále nemáte ten potřebný řád?  Zkuste myšlenkové mapy.

Myšlenkové mapy jsou forma velice přehledné a praktické vizualizace. Začít můžete tím, že si na papír napíšete nahodile slova, která vás napadají. Následně jedno slovo vyberte a napište ho do středu velkého papíru. Rozvětvíte ho pomocí barevných tužek a domyslíte, co je k jim ještě potřeba doplnit. Text si doplňte popřípadě obrázky, nebo výstřižky. Mozek si lépe zapamatuje to, co vidí. Tím, že v této metodě hodně fungují asociace, bude to nejen legrace, ale otevřou se Vám i další možnosti, které jste doposud třeba na první dobrou neviděla.

Nebojte se pustit uzdu fantazii. Pokud z ústředního slova vedou čáry k dalším slovům a ty čáry vypadají jako ramena „chobotnice“, zkuste si promyslet další větvení každého jednotlivého slova. Větvěte co to jde, dál rozšiřujte a promýšlejte. Je to až neuvěřitelné, jak jednoduše a rychle vymyslíte činnosti, které chcete dělat, dárky k narozeninám pro celou rodinu. Vsadím se s vámi, že do 3 minut je budete mít vymyšlené pro všechny. A možná i pár do zásoby.  Nevíte jak na to? Představte si dotyčnou osobu a co o ní víte? Ptejte se, co má rád, jaké má koníčky, co ho/ji baví, o čem poslední dobou hovoří, jak o předmětu svého zájmu? Víte, že babička miluje vnoučátka, ráda peče a má ráda pohodlí a nohy v teple. Ideálním dárkem pak může být je fotokniha či kalendář s rodinnými fotkami, výtvor vnoučat,  vykrajovátka na perníčky, plech na muffiny, forma na bábovku nebo kuchařka; její nohy určitě ocení teplo ovčích ponožek, krásné bačkory, ponožkoboty, ale co třeba i vhodná kosmetika, poukaz na pedikúru, domácí lázeň …. Vidíte to větvení? 

Myšlenkové mapy nás učí:

  • něco si zapamatovat
  • dělat si lepší poznámky
  • přicházet na nové nápady (anglicky brainstorming)
  • soustředit se
  • využít co nejlépe svůj čas
  • excelovat u zkoušek

Máte myšlenkovou mapu, víte, co chcete dělat. Nyní si rozplánujte, kdy to uděláte. 

„To Do“ vychází z anglického slovesa dělat – konat. Jedná se tedy o seznam úkolů. Já si je dříve vedla pořád.

3. TO DO LISTY.

„To Do“ vychází z anglického slovesa dělat – konat. Jedná se tedy o seznam úkolů. Já si je dříve vedla pořád.  Neustále je přepisovala a byla nešťastná z toho, kolik mám neustále úkolů na seznamu a frustrovaná, že kdy to jako mám všechno stihnout? 

Jednoho dne ke mně přišel šéf a všechny mi je roztrhal a řekl, že papíry i papírky jsou cesta do pekla. Řekl mi, že práci je potřeba vykonat a to tak, že když přijde daná věc – úkol – činnost, tak ji vykonat ideálně ihned, nebo dle časové náročnosti následné pracovní dny a to nejpozději do konce týdne. Sdělil mi důležitou informaci: pokud již mám práci v diáři rozplánovanou na pracovní dobu a dny dopředu, je potřeba se věnovat dané činnosti a už další práci – úkoly nepřibírat. Máte tedy na výběr: buď budete evidovat všechnu potřebnou práci a delegovat ji dál,  nebo ji rovnou odkážete na kolegy, kteří mohou práci udělat ideálně ihned. Pokud je to jen na vás, je potřeba si uvědomit:

  • Rozhodně není potřeba dělat všechno. 
  • Musím si hlavně umět vybrat.
  • Některé věci holt dělat nemohu.

Základem je tedy sepsat si TO DO LIST. Zaznamenat si vše, co Vás napadne, že musíte udělat. Pak se seznam zhodnotit, přidělit priority: co spěchá nejvíce,  co počká a co zatím dělat nemusíte a můžete přesunout v čase třeba až za měsíc, nebo po dokončení jiných činností. 

Činnosti, které spěchají nejvíce, rozplánujte na konkrétní den i čas s odhadem kolik času vám činnost zabere. Tak budete vědět, kolik aktivit se reálně během den zvládnete. Já doporučuji ideálně 3 max. 5 aktivit na den.

Samozřejmě, že během dne se může vyskytnout něco neodkladného a nebo něco, co už do zaplněného diáře nenacpete. Jsou zde situace, které jako rodiče velmi dobře znáte. V noci onemocní dítě nebo přes den zavolají ze školky / školy, že mu není dobře, zranilo se. Všeho necháte – přehodnotíte priority. Ale práce neuteče a vy ji valíte před sebou. Jsou to někdy nervy. 

TO DO listy si tedy pište, ale hned je rozplánujte do dnů a hodin, kdy činnost uděláte, ať se z nich nezblázníte 🙂 a nejsou i pro Vás cestou do pekla.

4. Paretovo pravidlo

Máte – li TO DO list úplne přeplněn a nevíte si s ním rady, zkuste se zamyslet v duchu  Paretova principu nebo-li Paretova pravidla, známého též jako pravidlo 80/20.  Italský ekonom Vilfred Paret formulovat na základě pozorování, že pramení 80% důsledků z 20% příčin. Například 80% zisku pochází jen z 20% produktů. Dá se to uchopit i tak, že budu vykonávat jen 20% práce, která mi však přinese 80% zisku. Zajímavé, že? Jaká práce to u vás je? Jaké činnosti, které máte na seznamu vám přinesou nejdříve peníze? Které dokončené činnosti vám přinesou úlevu?

5. Zlatá pravidla plánování

Určitě si ještě vybavíte básničku o památníku. “Můžeš kresli, můžeš psát, ale listy netrhat, památník to nemá rád”. Tak stejně přistupujte i k diáři.Pokud už aktivitu v diáři mám, tak ji z vlastní vůle zásadně nepřesouvám a hlavně neškrtám dokud není hotovo. Ano jsou různé události, které nás mohou donutit aktivitu přesunout, ale když se naučíte udělat ji, když je naplánovaná, máte z 80 % vyhráno 🙂

Moje rada na závěr: plánujte s rozmyslem. Raději méně činností, ale kvalitně odvedených. Za dosažené úspěchy se odměňte. To podtrhávám. Cílem je cítit se mnohem svobodněji a lehčeji. Nemusíte všechny úkoly nosit v hlavě a bát se, že na něco zapomenu, nebo něco nestihnu. Nemusím se stresovat, kdy že to udělám. Mám naplánováno a vím přesně kdy to udělám. Prozřetelně si nechávám každý den i 2 hodinky schválně volné pro případ neodkladného. Myslete na to, že i zítra je den a dobře rozplánované úkoly vám nemusí ležet v hlavě, ale v diáři.

 Přeji krásné plánování.

Kdo je Martina Novotná

profilová fotka Martiny Novotné, žena píše do diáře

STUDIUM: Chemická inženýrka z VŠCHT.  3 roky se vzdělává v oblasti koučování a připravuje se na titul ACC Associate Certified Coach) u Mezinárodní federace koučů (ICF).

KARIÉRA: 7 let obchodu laboratorního vybavení jako specialista pro oblast molekulární biologie a genetiky; následně vedoucí servisních techniků, kdy aktivně začala využívat koučovací techniky k motivaci a efektivitě práce zaměstnanců.

OSOBNÍ ŽIVOT: Maminka 3 dětí (10, 7 a 2 roky) z Prahy.

ZÁLIBY A ZAJÍMAVOSTI: Miluje tanec, snowboarding, hraní deskových her a návštěvy přátel.

VZTAH K M.ARTER: Lektorka programu BE Yourself. Moc se jíi líbí a podporuje heslo “Rodičovská není brzda, když nechcete.”

KONTAKTY:
EMAIL: info@beperfect.cz
FACEBOOK: Beperfectsro
LINKEDIN: Martina Novotná
INSTAGRAM: Martina Novotná
TWITTER:  n/a