Sorting by

×

Čtení pohádek jako rituál pro děti a rodiče

Tým Readmio a Gabriela Kašparová
Odhadovaná doba čtení 3 minut

Návyky jsou každodenně opakované činnosti. Může se jednat o návyky dobré, mezi které řadíme například pravidelné cvičení nebo ty špatné, jako například kouření. Vytvořit si návyk chvíli trvá. Cesta není jednoduchá, na vykonávanou činnost musíme myslet dopředu a tak trochu ji i plánovat. Jakmile pravidelné činnosti přivykneme, můžeme hovořit o návyku. A pokud k dané činnosti ještě potřebujeme něco navíc, jako například tlumené světlo, čaj nebo jiný nápoj, deku, tak hovoříme o rituálu, který nám pomáhá se naladit na to, co se právě chystáme vykonat.

Děti navíc vyžadují 100% naší přítomnosti. Takže i pro rodiče by vznikající společný čtecí návyk měl být momentem, kdy zapomenou na pracovní starosti, na neuklizenou kuchyň, koupelnu či nevyžehlené prádlo a budou se celým svým já tady a teď věnovat svému dítěti.

blog čtení jako rituál Readmio aplikace před spaním

Zamysleli jsme se nad tím, jakými způsoby udělat ze čtení u dětí návyk.

Klasickou metodou, generacemi ověřenou, je večerní čtení pohádek před spaním. Z prvních pokusů, kdy je dítě zvědavé, co je na stránkách za obrázky, se postupně stává rituál, na který se oba těší – rodiče i dítě. S více dětmi v pokojíčku může být večerní uspávání divočejší, ale časem si všichni zúčastnění zvyknou a vy ještě než vstoupíte do pokojíčku, slyšíte dohady svých ratolestí o to, co se právě dnes večer bude číst.

Se čtením je to stejné jako s vytvářením jiných návyků u dětí. Je vědecky dokázáno, že návyk vzniká za necelý měsíc.

Proto vám přinášíme měsíční výzvu ke čtení. V jednotlivých týdnech se nechte inspirovat tipy, jak využít každou volnou chvilku ke čtení. Aplikace je pro tuto výzvu jako stvořená. Díky ní totiž máte přístup k těm nejkrásnějším pohádkám kdykoliv a kdekoliv.

Snad neexistuje dítě, které by nemilovalo, když mu jeho rodič čte pohádky. Aplikace Readmio posouvá tuto aktivitu na dosud nepoznaný level. Její výhodou je, že nabízí množství krásných pohádek, které jsou vždy doplněny úvodní ilustrací, tím to ale zdaleka nekončí. Readmio totiž přenese vás i vaše dítě přímo do děje pohádky, a to pomocí jedinečných zvukových efektů, které při čtení reagují na váš hlas. Pokud například při čtení pohádky narazíte na slovo „déšť“, ozve se zvuk deště a podobně. Jde o aplikaci, kterou si se svými ratolestmi doslova zamilujete.

Stáhněte si aplikaci jak pro telefon se systémem iOS, tak i pro Android.

 

blog čtení jako rituál Readmio aplikace spící děti

Po čtyřech týdnech práce s aplikací Readmio budete se svými dětmi považovat čtení za úplně nový, přirozený zvyk a budete se mu věnovat i během aktivit, u kterých by vás to předtím ani nenapadlo.

1. týden

  • Začněme úplně klasickým tipem, a to čtením na dobrou noc. Vaše ratolest díky tomu usne o dost rychleji a navíc jde o rituál, který sebou přináší mnoho dalších důležitých benefitů jako je upevňování rodinný vztahů  a budování rutiny.
  • Nudí se vaše dítě při cestě autem nebo autobusem? Čtěte mu a cesta vám uteče oběma mnohem rychleji.

2. týden

  • Večerní čtení je klasika, ale zkusili jste někdy ranní čtení? Vaše dítě tak začne den velmi příjemně a skvěle ho naladí na všechno, co ho čeká. Ano, naplánujte si to ať se pak zbytečně nehoníte 🙂
  • Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit snídaně, obědy nebo večeře? Čtení je opět skvělou volbou.

3. týden

  • Objednali jste si v restauraci jídlo, na které si musíte čekat? Žádný problém – zkraťte si čekání opět interaktivním čtením.
  • Odpočívá vám ještě dítě po obědě a nemůže zabrat? Zpříjemníte si tak poobědové zdřímnutí oblíbenou pohádkou.

4. týden

  • Návštěvy lékaře nejsou nikdy příjemné. Zvláště pak nekonečné čekání v čekárně. Čtením pohádek dítě nejen zabavíte, ale ocení to i ostatní čekající vzniklým tichem a jistě si rádi pohádku s interaktivními prvky poslechnou taky.
  • Máte rádi procházky v přírodě? I tyto chvíle můžete využít ke čtení. Rozprostřete deku na louce a ponořte se do příběhu na čerstvém vzduchu.

Přidejte se k tisícům spokojených rodičů. Díky Readmio si můžete vybudovat návyk – rituál společného čtení s dětmi každý den.

Čtení se stane vaší společnou zábavou.

Sledujte webové stránky Marter i sociální sítě facebook, InstagramLinkedIn. O veškerém dění v týmu M.arter vás informujeme průběžně v našem newsletteru. Budete tak v obraze, jaké programy a tipy pro vás připravujeme.

Spojili jsme síly s Readmio!

Readmio logo

Jak to funguje? Readmio je aplikace plná nejen pohádek pro děti, ale i témat, o kterých se můžete s dětmi bavit. Když rodič začne dítěti číst pohádku, aplikace díky technologii rozpoznávání hlasu čtené slovo rozpozná a doplní ho zvukem. Pokud čte například tatínek větu, v níž popisuje, že na dvoře štěká pes, spustí se zvukový efekt a dítě uslyší štěkot psa. Přijít vhod mohou i uspávanky navržené tak, aby vaše děťátko rychleji usnulo a spalo klidně. 

Proč jsme se v M.arter rozhodly spojit síly s Readmio? Chceme společně přispívat ke zkvalitnění mimořádných okamžiků strávených s našimi dětmi.

KONTAKTY: