Sorting by

×

Jak si užít pohodové léto? 

Gabriela Kašparová
Odhadovaná doba čtení 2 minuty

Tahle otázka nás v Marter napadla s narůstajícím počtem teplých dnů. Možná to zní i trochu sobecky, když jsme si každá v týmu kladla sama za sebe tuto otázku bez toho, aniž bychom do ní zahrnovaly rodinu. Ale rodina je naší součástí každý den, staráme se o ni, o domácnost, tak proč nemyslet i trochu na sebe?

Čekáte od nás návod? Rady, jak si během dvou měsíců, po dobu šedesáti dvou dnů, užít rozverné léto s dětmi, splnit včas termíny v práci, udržovat v chodu domácnost, dát si s partnerem poklidnou večeři, a ještě třeba Aperol s kamarádkami? Návod nemáme. Radu ano.

Plánujte si svůj čas!

Sepište si svůj seznam, co všechno byste chtěla vy sama během léta stihnout, a prostě si to natvrdo napište do diáře. Pokud budete vy spokojená, budou spokojeni všichni kolem vás.

plánování, time management, organizace času, čas

Udělejte si každý den chvíli jen na ně, na vaše děti – bez telefonu, bez jakéhokoli odbíhání, buďte jen s nimi. Zvláště ti malí neumí vnímat nic jiného než jedinečnost přítomného okamžiku. Naučte se to znovu od nich i vy. Věřte, že někdy to nezabere víc jak pět minut a ty za tu záři dětských očí stojí. 

Dejte starším dětem školou povinným řád. Nemusíte ho striktně dodržovat, ale je dobré mít strukturu dne, aby se zapojily a pomáhaly s domácími pracemi, tím se nejen zabaví, ale ještě se i něčemu přiučí. 

Zaveďte si pevný čas na čtení knih, časopisů. Odložte mobilní zařízení, jednoduše vypněte doma wi-fi. Pokud někde hoří, zavolají vám . Omezte technologie jen na určitý čas během dne. 

Dětem ukážete, že to jde a pomůžete jim vytvořit zdravý přístup k času. 

Pro plánování s partnerem využívejte sdílený rodinný on-line kalendář. Víte pak, kdy má kdo z vás dovolenou, kdy a kde je dítě na táboře, u babičky, kdo pojede nakoupit, s dětmi k zubaři nebo s autem do servisu. Nezapomeňte ani i na svůj společný čas. 

Například s babičkou můžete sdílet samostatný kalendář jen ohledně hlídání. 

cestování, balení, kufr, balení na cesty, seznam

Používejte aplikace a při balení už na nic nikdy nezapomenete 

Pamatujete si, jak jste si při balení kufru na tábor odškrtávala z doporučeného seznamu věci? Tak proč všechno nosit v hlavě? Vraťte se k těmto osvědčeným metodám v modernější podobě. Stáhněte si do mobilu příslušnou aplikaci. Nastavíte si jen destinaci, délku pobytu a předpřipravený seznam upravíte na své potřeby,  popřípadě dopíšete, co je potřeba koupit. Poznámky máte neustále sebou v telefonu. Před odjezdem už nebudete panikařit, ale jen zlehka odškrtávat s pocitem dokonale připravené matky. 

Vstřebávejte zážitky 

Po návratu nezapomeňte na tzv. přechodné období, aklimatizaci zpět do každodenních povinností. Zvláště, pokud se vracíte do práce. Není dobré se večer v neděli vrátit a hned v pondělí ráno letět do kanceláře. Dejte si dva dny rozestup, v klidu vybalte, prohlédněte si sama nebo s rodinou fotky, nalaďte se na návrat do práce. 

fotky fotografie fotoalbum vzpomínání  zážitky

Vzpomínky zůstanou

Fotíte? Vyberte si pár fotek z dovolené a nastavte si je jako tapetu na telefon, pozadí počítače nebo si nechte vyrobit pár magnetek na lednici. Při pohledu na ně se jistě bezděky usmějete. Tištěné fotografie mají stále něco do sebe. Sice fotoalba časem začnou zabírat místo v knihovně, ale zato jsou trvalé. Zkuste si pak v zimě sednout s dětmi a partnerem na sedačku a společně zavzpomínat na historky z cest, hlášky dětí, ale i tehdy neveselé prekérní situace – utužíte tak vzájemné rodinné vazby. Milovníci virtuálních úložišť vytvořte si dovolenkový foto-film a zasedněte s popcornem k domácímu kinu. 

Máte-li malé děti, vyrobte si společně na konci prázdnin prázdninové album. Zabavíte se!

Za celý tým M.arter vám přejeme krásné léto!

Sdílejte své příběhy a pracovní i životní sny s lidmi na stejné vlně jako jste vy pod hashtagem #rodicovskanenibrzda. Těšíme se na ně.

 Sledujte webové stránky Marter i sociální sítě facebook, InstagramLinkedIn. O veškerém dění v týmu M.arter vás informujeme průběžně v našem newsletteru. Budete tak v obraze, jaké programy a tipy pro vás připravujeme.

Kdo je Gabriela Kašparová

Gabriela Kašparová

Gabriela vystudovala obor Mezinárodní vztahy a Evropská studia a má přes 19 let zkušeností z telekomunikací i farmacie.

Při mateřské začala na sociálních sítích vyhledávat a sledovat různé vzdělávací iniciativy. Dostala se k M.arter akorát v době, kdy rozšiřoval svůj tým. I přes nedostatek času se dvěma hodně malými dětmi, se stala dobrovolníkem na pozici redaktorky blogu. Práce na přípravě sebevzdělávacích článků ji nesmírně těší a naplňuje podle hesla Rodičovská není brzda, když nechcete.

Žije v Praze, těší se, až s dětmi vyrazí na Azurové pobřeží do Nice. Ráda peče koláče, dorty i kváskový chléb. Na četbu a průvodcování zatím nezbývá moc času.  

KONTAKTY: