Sorting by

×

Jak uspět při online pohovoru a nedělat školácké chyby

Andrea Bohačíková
Odhadovaná doba čtení 2 minuty

Hledáte-li nové pracovní místo, pak víte, že vás pracovní pohovor nemine. Jen je otázka, zda se bude osobní nebo online. V obou případech je dobré se na pracovní pohovor předem připravit. Vaším cílem je podepsaná pracovní smlouva. Jak jí ale získat? Náboráře, HR pracovníka, oslnit svou osobností, zkušenostmi a nadšením pro práci. Přesvědčit jej věrohodně, že jste tím správným členem týmu. 

Každá forma pohovoru má své vlastní proměnné, na které je strategické se připravit. Hned v úvodu vás chci ubezpečit, že u online pohovoru můžete mnoho z těch proměnných sama ovlivnit a získat nad nimi kontrolu.

Jak na to?  Kvalitní příprava na videopohovor a několik tipů, jak na samotný pracovní pohovor, vám pomohou získat potřebnou sebedůvěru.  Pak už vás nic zásadního nepřekvapí. Snad jen otazka: Kdy můžete nastoupit? 🙂  Proces pohovoru má několik přípravných fází v čase: několik dní před dnem D  –  den předem  – v samotný den D. 

 

plánování, time management, organizace času, čas, blog užij si léto plánování

Samotná příprava několik dní před pohovorem

Proveďte průzkum

O firmě si zjistěte co nejvíce podstatných informací: co dělají, kdo jsou jejich zákazníci a jaké je jejich mise a vize.. Zkuste si zjistit i co nejvíce o dané pozici, nebo podobné na trhu práce, abyste byli v obraze ještě dřív, než vám ji náborář oficiálně představí. 

Připravte si pracovní prostor

Nemáte-li  svou vlastní “domácí kancelář”, ujistěte se, že místo, ze kterého se na pohovor připojíte, je dobře osvětlené, bez nepořádku v záběru kamery, dostatečně  odhlučněné od zbytku domácnosti (obzvláště malých parťáků). Udělejte maximum pro to, aby se náborář během hovoru soustředil na vás a ne na vaše okolí.

Otestujte si úroveň připojení a techniku dopředu

Vyhněte se  nepříjemným technickým potížím, v den pohovoru. Otestujte si kameru a mikrofon počítače, otestujte si vybranou platformu pro videohovor.  Zjistěte, že máte připraven tablet nebo mobil s nainstalovanou stejnou platformou pro případ, že by se s počítačem na poslední chvíli něco nepředvídatelného stalo. 

Připravte si svůj seznam otázek

Na pohovoru nejde jen o vás, ale i firmu zastoupenou náborářem. Připravte si seznam otázek, které vás zajímají k pracovní pozici, náplni práce, možnosti flexibility apod.

Udělejte si menší průzkum platu

O tom, jak si říct na pracovním pohovoru o adekvátní plat, jsme již v M.arter psali zde

blog 7 tipů, jak na vyvarovat chybám při hledání práce

Den před pohovorem

Ujistěte se, že je váš pracovní prostor čistý

Ještě jednou si důkladně zkontrolujte prostor, odkud se budete k pohovoru připojovat. Připravte si poznámkový blok, seznam otázek i provedené průzkumy ohledně firmy, platu aj. 

Ujistěte se, že o děti bude postaráno
Získejte sebevědomí nácvikem odpovědí

Procvičujte si nahlas během den sama nebo s někým z rodiny rychlé a stručné reakce na prezentování svých pracovních zkušeností, zájmu o pozici a důvodů, proč jste vhodným kandidátem. Nezapomeňte ani na odpovědi na často kladené otázky a reakce na ně.. Klidně si vytvořte tahák, pokud si myslíte, že vám může být užitečný. Tahák si položte  blízko počítače.

prace s dětmi

Den pohovoru

Znovu zkontrolujte techniku

Stačí rychlá kontrola – nabitá baterie, rychlost připojení, kamera, mikrofon. A samozřejmě i kontrola záložního mobilu a tabletu.  Oblečte se jako při osobním pohovoru.

Nepodlehněte dojmu, že kamera zabírá jen horní polovinu těla. Opravdu se oblečte kompletně včetně bot. Kompletní formální oblečení vám dodá potřebnou sebejistotu a dodá váhu danému okamžiku. Navíc nikdy nevíte, jestli se nebudete muset nečekaně postavit, abyste vyhnali domácího mazlíčka nebo dítě z pokoje.

Minimalizujte jakákoliv rozptýlení během videohovoru

Pokud nejste schopni si zajistit hlídání dětí během pohovoru, zabavte děti alespoň  na 30 minut.V případě domácích mazlíčků, omezte jejich přístup k vám, například pobytem venku nebo v uzavřené vedlejší místnosti. Během pohovoru jde o všechno.

Nastavte si na mobilu režim “Nerušit”
Postavte si vedle notebooku sklenici vody nebo jiného nápoje

Cítíte-li při mluvení sucho v krku, mějte při ruce připravený nápoj, jako při osobním pohovoru. Prezentujte se s důvěrou v sama sebe.

Virtuální pohovory mohou být nepříjemné a neosobní, ale snažte se jednat co nejpřirozeněji. Pokud vás ruší pohled na vlastní video obraz v rohu obrazovky, vypněte jej.

Mějte plán pro případ špatného připojení.

Přestože jste udělala pro připojení vše, co bylo ve vašich silách, někdy jde technika proti vám. Proto mějte v záloze použití jiné video platformy, případně navrhněte pohovor jen po telefonu.  V nejzazším případě pohovor kompletně přeplánujte. Hlavně neztrácejte klid. Internetové ani telefonní připojení neříká nic o vašich schopnostech, naopak může náboráře zaujmout to, jak zareagujete krizové situaci.

Ptejte se a ukažte zájem

Kdykoliv máte příležitost, zeptejte se. Využijte  otázky ze svého seznamu, případně položte ty, které ,vás během pohovoru napadnou. Poté, co se online pohovor blíží ke konci, poděkujte za příležitost online setkání, vyjádřete svůj trvalý zájem o pozici a zeptejte se na další kroky v procesu.

Pohovorem to nekončí dělejte si čas na debriefing

Věnujte trochu času zhodnocení pohovoru ve své hlavě. Co se vám povedlo? Co byste příště udělala jinak? Není třeba se přehnaně analyzovat nebo se lynčovat. Pokud jste neudělala vše dle plánu, prostě se poučte a váš další pohovor bude zase o fous lepší. Jak se říká, opakování dělá mistra 🙂

strategie, tipy, práce, hledání, kandidát, životopis, motivační dopis

Najděte svou pracovní příležitost s M.arter 

Cílem M.arter je sladit rodinný život s kariérou dle potřeb každého rodiče. Podívejte se na náš inzertní portál na nabídky práce u prověřených společností, které podporují integraci práce a rodinného života. Od startupů, až po velké neziskové organizace nebo korporace. Inkluzivní zaměstnavatelé všech velikostí využívají M.arter ke zveřejňování pracovních příležitostí a hledání kvalifikované pracovní síly. Zaregistrujte se, ať vám nic neunikne. Možná právě teď hledají vás.

Sdílejte své příběhy a pracovní i životní sny s lidmi na stejné vlně jako jste vy pod hashtagem #rodicovskanenibrzda. Těšíme se na ně.

Sledujte webové stránky Marter a sociální sítě  facebook, InstagramLinkedIn. Odebírejte newsletter a buďte v obraze, jaké programy pro vás připravujeme.

Sdílejte své příběhy a pracovní i životní sny s lidmi na stejné vlně jako jste vy pod hashtagem #rodicovskaneni brzda. Těšíme se na ně.

Za celý tým M.arter vám při hledání práce držíme palce!

Andrea Bohačíková, CEO&Founder M.arter & Gabriela Kašparová, redaktorka blogu M.arter

Kdo je Andrea Bohačíková

Andrea Bohačíková, Marter, business

Andrea vystudovala obor Mezinárodní vztahy a Evropská studia a má přes 12 let zkušeností třeba s obchodní strategií nebo prodejem na poli mezinárodního a komoditního obchodu.

Ačkoli sama ještě není matkou, našla díky kamarádce problém ve společnosti a v současné době vede tým 25 lidí (převážně matek na rodičovské), které jí s prosazením myšlenky „Rodičovská není brzda, když nechcete“ pomáhají pod hlavičkou platformy M.arter.

Žije v Praze, zajímá se s nadšením o psy, miluje aktivní odpočinek, čokoládu a dobrou společnost.

KONTAKTY:

Kdo je Gabriela Kašparová

Gabriela Kašparová

Gabriela vystudovala obor Mezinárodní vztahy a Evropská studia a má 18 let zkušeností s administrativou, organizováním eventů a koordinací projektů v telco a farmaceutické oblasti.

I přes nedostatek času se dvěma malými dětmi, se stala dobrovolníkem M.arter na pozici redaktorky blogu. Práce na přípravě sebevzdělávacích článků ji nesmírně těší a naplňuje podle hesla Rodičovská není brzda, když nechcete.

Žije v Praze, těší se, až s dětmi vyrazí na Azurové pobřeží do Nice. Ráda peče koláče, dorty i kváskový chléb. Na četbu a průvodcování zatím nezbývá moc času.

KONTAKTY: