Sorting by

×

Pokud se necháme ovládat vnitřním Soudcem, nasloucháme jeho lžím

Renata Anisimova
odhadovaná doba čtení do 5 minut

Oslabte s Renatou Anisimovou, systémickou koučkou a mentorkou osobního rozvoje,  sabotéry ve vlastní hlavě a potrénujte svou duševní zdatnost v prvním díle miniseriálu.

 

Můj vnitřní hlas – můj kritik

Náš vnitřní hlas v hlavě, vnitřní kritik – Soudce, který nemilosrdně hodnotí každodenní situace, nás pravidelně trestá za chyby z minulosti, dokáže děsit nejistou budoucností, způsobuje úzkosti, pocity hanby či viny.

Pokud tomuto hlasu dáme velký prostor, má nad námi moc a ovlivňuje naše každodenní jednání a rozhodování. Je naprosto běžné, že občas sabotujeme sami sebe. Rozmýšlíme nad tím, kde se co může pokazit a nejsme schopni kvůli vykonstruovaným starostem spát. Nebo aktivně prokrastinujeme a neustále úkoly odkládáme i navzdory jejich důležitosti. Perfekcionismus nás brzdí na příklad v dokončení webových stránek. Sice už jsou hotové, ale my stále nejsme spokojeni. Nechceme se vrátit po rodičovské do práce, ale bojíme se nejistoty začít pracovat sama na sebe. Hlasy nám nalhávají, že nemáme na to, být sama sobě šéfovou. 

Náš vnitřní kritik – Soudce, na tyto trudnomyslné myšlenky není sám. Pomáhá mu hned 9 pomocníků – Sabotérů.

Kdo jsou Sabotéři a kde se vzali?

Sabotéři sídlí ve starších částech mozku. Říká se mu Plazí mozek. Ten je spojen s přežitím a spouští reakci na nebezpečí „bojuj nebo uteč“. Znáte to sami, když zažíváte silné emoce jako je zlost, úzkost, frustrace, pochybnosti o sobě samém, lítost, obviňování se či hanbu. Pak reagujeme jinak než obvykle. Je to tím, že Sabotéři se aktivují, převezmou kontrolu nad situací a začnou ovládat naše myšlení. Pohánějí nás přes negativní emoce, díky čemuž sice dosáhneme určitých výsledků, ale nikdy ne toho nejlepšího, čeho jsme schopni.


Proč tomu tak je?

Když fungujeme na základě negativních emocí, soustředíme se na sebe a svou obranu, přestáváme naslouchat a nejsme schopni vnímat podněty z okolí.

 

Sabotéři

jsou naši vnitřní nepřátelé. Negativní vzorce myšlení a omezující přesvědčení vznikly v našem dětství, aby nás chránily a pomohly nám zvládnout nástrahy dětství. V dospělosti již tyto kritické hlasy nepotřebujeme. Ale za ta léta, co s nimi žijeme, se nám zabydlely v hlavě. Někdy je těžké je rozpoznat, součástí jejich strategie je říkat nám, že to s námi myslí dobře. Co nás dříve chránilo, je dnes pro nás limitující.

Můžete namítnout, že za velkou část svého úspěchu vděčíte právě svému Soudci a jeho pomocníkům. Můj Soudce mě stále motivuje a postrkuje dopředu.

Já osobně za sebe mohu říct, že díky svému Soudci jsem dosáhla toho, že jste tu se mnou a sdílím s vámi svoje poznatky. Pracovala jsem, dosahovala výsledků, ale taky mě často pronásledoval mučivý hlas mého Soudce. Nenechával mě spát a pranýřoval za každou chybu. Je v pořádku, když nás zachvátí zlost, zklamání, pocit viny či hanby jako bezprostřední reakce na nějakou událost. Tuto situaci můžeme přirovnat k bolesti, kterou cítíme, když sáhneme rukou na rozpálenou plotnu. Chvilka fyzické bolesti nás chrání, abychom předešli většímu zranění. Soudce nás varuje, že se situace nevyvíjí dobrým směrem. Nemusíme však naslouchat jeho dalším lžím a trápit se negativními myšlenkami. Přehnaná kritika nás totiž brzdí. Stojíme na místě, máme úzkosti a bojíme se udělat jakékoliv rozhodnutí. V tento moment je to jen na nás, zda pustíme Soudce ke slovu a jak velký prostor mu ponecháme.

Shrnutí:

Pokud se necháme ovládat Soudcem, nasloucháme jeho lžím, je to jako bychom stále drželi ruku na rozpálené plotně. Chvilka psychologické bolesti je užitečná tím, že nás varuje.

Proti Soudci stojí  naše moudré vnitřní já, Mudrc / Vědma a motivují nás přes pozitivní emoce. Těm se ale budeme věnovat až později. Nyní se zaměříme na pomocníky Soudce – sabotéry.

Existuje 9 sabotérů.

Každý z nich má jiné vlastnosti. To, jakého pomocníka si k sobě Soudce vybere, záleží nejen na povaze jedince, ale zejména na tom, jaké výchovné metody jeho rodiče v dětství uplatňovali. Sabotéři mohli vzniknout i později a to jako reakce na silné a emotivní životní situace.

Například jako dítě jste nedostávala moc pozornosti a péče. Místo toho, aby váš dětský mozek správně vyhodnotil, že jste vychovávána rodiči, kteří nevědí, jak se věnovat dítěti, začne si hledat vysvětlení. Vznikne Soudce, který dítě chrání, aby citově přežilo. Dítě je na rodičích závislé a udělá vše pro to, aby jej rodiče měli rádi. Soudce vnukne dítěti myšlenku, že pozornost rodičů si nezasluhuje, že se špatně chová a pochvalu si musí zasloužit.

K čemu to pak vede? Jako dospělí máme k sobě malou sebeúctu. Snažíme se, aby všichni ostatní byli spokojeni a plni radosti, protože jsme si do hlavy zapsali větu: “lásku si musím zasloužit”. Dusíme svoji přirozenost, vybíráme si nesprávné typy partnerů.

 

Jak poznáme, že jsme v sabotérském režimu?

Nejrychlejším způsobem, jak to spolehlivě poznat, je všímat si emocí, které prožíváme. Veškeré naše negativní či destruktivní pocity, jsou produkovány sabotéry.

 

soudce

Soudce – náš hlavní kritik

Soudce nás neustále nutí hledat chyby v nás, v ostatních či v okolnostech. Způsobuje nám většinu našich úzkostí, vzteku, pocity zklamání, hanby a viny.

 

Prvním způsobem, který Soudce používá k tomu, aby nás sabotoval, je neustálé posuzování a mučení sama sebe. Neustále se viníme za svoje chyby minulé i současné, hledáme v sobě nedostatky, trápíme se.

Pokud se náš Soudce zaměřuje spíše na druhé, máme potřebu se neustále srovnávat, ať už s těmi lepšími nebo horšími a hledáme na ostatních, co dělají špatně.

Někteří z nás se zase víc soustředí na posuzování situací a okolností. Soudce trvá na tom, že situace či výsledky jsou špatné, nevidí v nich dary ani příležitosti. Buduje v nás základ pro jednu z nejničivějších lží: Budu šťastná až, když ….

 

Jak Soudce využít, aby neškodil a jednal v náš prospěch?

Položte si otázky: Kdy je váš vnitřní Soudce aktivní? Kdy nejčastěji zažíváte negativní emoce? Zkuste se na tyto situace zaměřit, pozorujte svého Soudce, vnímejte, jak se projevuje. Vybavte si situace z minulosti, kdy jste kritizovali sami sebe, negativně posuzovali vašeho partnera nebo si pro sebe opět stanovili nové “až”, za kterým se právě ženete?

Pravděpodobně zjistíte, že tyto myšlenky máte velmi často. Máme je všichni.  Rozdíl je v tom, do jaké míry je váš Soudce aktivní a jak moc velký vliv nad vámi má.

Již samotným pozorováním vašeho Soudce a rozpoznáváním jeho myšlenek se váš život zlepší. Všimněte si rozdílu: „Nezvládnu to!” a „Můj Soudce mi říká, že to nezvládnu.” Je důležité poznat hlas svého Soudce a pochopit, že Soudce nejste VY sama.

Náš Soudce nikdy nespí. Nezmizí kouzelnou hůlkou. Ale když přestaneme věřit jeho lžím, přestaneme se na svět dívat přes černé brýle, na všech hned hledat chyby a budeme mít lepší vztahy. Přestaneme jednat z pozice Ega/našeho Soudce, napojíme se na naše moudré já, našeho Mudrce/Vědmu a vykročíme na cestu k štěstí a vnitřnímu klidu.

Koho si Soudce bere na pomoc?

V dalších dílech si postupně probereme jednotlivé sabotéry.

Pokud vás téma zajímá a chcete zjistit, které sabotéry si nosíte v hlavě, můžete si udělat test ZDARMA. Stačí jen vyplnit dotazník (v angličtině trvá 10 minut).

V případě zájmu o individuální interpretaci výsledků testu, nám napište pod článek na facebookové skupině  #rodicovskanenibrzda, že máte dotazník vyplněný a Renata Anisimová se vám ozve. Při velkém zájmu  o interpretaci výsledků, vybereme  náhodným výběrem 2 zájemce.

Na další článek Renaty Anisimové, průvodkyně na cestě ke změně, se můžete těšit opět za měsíc. Již teď vám prozradíme, že se společně podíváme na 2 sabotéry a řekneme si, jak na ně.

Sdílejte s námi na sociálních sítích #rodicovskanenibrzda a #sdilimcoumim svoje sabotéry a jak s nimi bojujete. Inspirujte ostatní na stejné vlně jako jste

Kdo je Renata Anisimova?

Renata_Anisimova

 

STUDIUM: Bakalářské studium ekonomie na VUT Brno a magisterský program European Business & Finance.  

KARIÉRA: Personalistika ji nadchla už při škole a pořád ji baví. Má za sebou 11 let praxe v nadnárodních firmách na různých HR pozicích. Srdcovou oblastí je pro ni rozvoj a péče o zaměstnance. Při práci s klienty využívá techniky ze Systemického koučovacího výcviku. Letos se rozhodla jít na volnou nohu a věnovat se koučování. 

OSOBNÍ ŽIVOT: S manželem a synem žije v Praze. 

ZÁLIBY A ZAJÍMAVOSTI: Cvičí pilates, miluje procházky v přírodě. Energii ji dodává káva, četba, lyže, udržování dobrých vztahů s rodinou a přáteli. Trpělivost a mindfulness trénuje se synem. 

VZTAH K M.ARTER: Věří v potenciál žen na rodičovské dovolené. 

KONTAKTY: