Sorting by

×

5 strategických tipů pro úspěšné hledání práce 

Andrea Bohačíková
Odhadovaná doba čtení 4 minuty

Nejspíš se shodneme, že rodičovská dovolená dostala jeden z nejméně přesných názvů. Jelikož to skutečně žádná dovolená není. Jak v tom kolotoči neztratit sama sebe?

V M.arter razíme heslo: Rodičovská není brzda, když nechcete. Ověřeným klíčem k životním situacím, které můžete sama ovlivnit, je proaktivita.

V novém seriálu HLEDÁM SI NOVOU PRÁCI aneb NEMÁM SE PO RODIČOVSKÉ KAM VRÁTIT vás postupně připravíme na to, jak si úspěšně najít nové zaměstnání.

strategie, hledani , práce, návrat, tip, 5, lupa, počítač, kandidát, životopis

Končí vám mateřská nebo rodičovská dovolená a řešíte otázku, co dál? Pokud můžete a jste rozhodnuta, že se vracíte ke stávajícímu zaměstnavateli, tak máte o starost méně. Často se ale v naší M.arter komunitě #rodicovskanenibrzda setkávám s tím, že rodiče, většinou ženy, nevědí, jak naložit s další pracovní kariérou a dostávají se do situace, že hledají nové pracovní místo. Obecně hledají své nové uplatnění se na trhu práce. Jsou v nové životní etapě: pracující rodič. A nevědí, jak dál. 

Úspěšné hledání práce vyžaduje mít dobré návyky. Pracovní návyky. A nutnou dávku disciplíny a odhodlání nevzdávat se. Přistupujte k hledání zaměstnání jako k činnosti, pracovnímu projektu, ke svému projektu. Pojmenujte si ho. Opečovávejte. Piplejte. Hrajte si s ním. Jakmile se spolu sžijete, zjistíte, že z projektu na hledání zaměstnání, už není projekt, ale že v rukou držíte pracovní smlouvu. Nevěříte?

Podělím se s vámi o strategii, jak si vytvořit dobré pracovní návyky, které vám při hledání  zaměstnání, pomohou strategicky nové pracovní místo nejen hledat, ale především, v procesu hledání skutečně uspět.

návrat do prace, zaměstnání, vzdělávání se, kariéra, návrat po rodičovské, z rodičovské, produktivita, budoucnost, prace a rodina

Pět strategických tipů, než začnete svůj profesní životopis s motivačním dopisem rozesílat 

1. Stanovte si jasné cíle při hledání své nové kariéry. Zeptejte se sama sebe, co potřebujete, co si přejete, v co doufáte. Zamyslete se nad tím, co nemáte a co by vám nová pracovní pozice měla dát.

2. Zhodnoťte si  sama své dovednosti vytvořením seznamu tzv. tvrdých a měkkých dovedností, které máte. Přidejte znalosti jakéhokoliv softwaru či nástrojů, které znáte.

3. Aktualizujte svůj životopis. Uveďte vždy všechny vaše pracovní  zkušenosti. Nebojte se rozepsat. Je v pořádku sestavit si nejprve obsáhlejší životopis. Můžete ho tak přizpůsobit každé pracovní pozici, na kterou se hlásíte a vybrat nebo přidat zkušenost, kterou chcete zdůraznit, abyste potenciálního zaměstnavatele více zaujala a práci získala. Není vhodné mít jeden univerzální životopis. Profesionální personalista to pozná.

4. Přemýšlejte o penězích. Nastavte si platové rozpětí, ve kterém se cítíte dobře a z kterého zvládnete platit vše potřebné. Tuto částku mějte na paměti, když hledáte v inzerátech a chodíte na pohovory. Buďte však realista 🙂 

5. Připravte si odpověď na otázku: “Proč já a proč k vám?”  a napište motivační dopis, který shrnuje, kdo jste profesně a co přinášíte potenciálnímu zaměstnavateli. 

Volíme správnou strategii

Jakmile si stanovíte své cíle pro hledání nové pracovní kariéry a připravíte si podklady pro životopis i motivační dopis, přichází čas začít se o místa strategicky ucházet. 

V čem spočívá ona správná strategie? Klíčem je vědět, o kolik pracovních míst byste se měla skutečně ucházet. Když jich bude příliš mnoho, může se vám stát, že obětujete kvalitu kvantitě. Příliš málo zase snižujete své šance najít “to pravé” místo.  Důležité je si pamatovat, že čím jste starší nebo čím je váš obor úzce specializovaný, tím méně příležitostí můžete na trhu práce najít. 

Hledání práce trvá v průměru cca 8 týdnů. To platí jen tehdy, pokud se ucházíte o správný počet míst. Hledání zaměstnání si představte jako společenskou karetní hru.

Obecně platí, že není dobré “vše vsadit pouze na jednu kartu”. Na druhou stranu,  neposílejte životopis bezhlavě kamkoli. To je nekoncepční a vašim nervům to také moc nepřidá. Hledejte pověstnou zlatou střední cestu. Udělejte si čas na zkoumání nabídek a pracovních příležitostí a přizpůsobování motivačních dopisů slibným pracovním pozicím. Vyplatí se to. Z naší spolupráce se zaměstnavateli víme, že uchazeč o zaměstnání obvykle každý týden odešlete 5 až 10 životopisů a motivačních dopisů. Pokud tedy skutečně aktivně hledá.

Při výběru potenciálních pracovních pozic zvažte:

  • Úroveň svých zkušeností. Odpovídá vaše úroveň znalostí a zkušeností požadovému? Pokud ne, máte i přesto pádný důvod se o pozici ucházet? Není nutné vše splňovat na 100%, ale je vhodné se zamyslet, zda je daná pozice skutečně vhodná právě pro vás.
  • Dovednosti. Máte minimálně 50% požadovaných dovedností?  Pamatujte si, že dovednosti jsou univerzální napříč odvětvími. Pokud dané dovednosti vyhodnotíte na méně než 50% požadované úrovně, pravděpodobně vás na osobní pohovor nepozvou.
  • Platové rozpětí. Je zveřejněné platové rozpětí v souladu s vaším očekáváním? V případě, že finanční odměna není uvedena, statistický průměr si můžete ověřit například zde:
  • Management. Vyžaduje nabízená pozice řízení týmu?  Skutečně takovou pozici hledáte?
  • Firemní kultura. Zjistěte si, jaká je firemní kultura. Aplikují zde work-life balance a prorodinnou politikou?

Nezapomeňte ani na další faktory, jako např. místo výkonu práce, doba dojíždění, flexibilita práce; zda se jedná o pozici na plný úvazek, částečný úvazek, práci na dobu určitou nebo zda hledají jen člena do projektového týmu, kdy práce končí s ukočením projektu.

S velkou pravděpodobností vás pozvou na pracovní pohovor v momentě, kdy se protnou očekávání obou stran. Kdy zaměstnavatel hledá kandidáta, jako jste vy.

strategie, tipy, práce, hledání, kandidát, životopis, motivační dopis

Kde pracovní nabídky hledat? 

Oslovovat aktivně jednotlivé společnosti je časově náročné.

Internetové vyhledávače nabízejí mnoho databází. Časem zjistíte, že se nabídky mohou dublovat a nebo už nejsou aktuální. 

Jednou z možností je jít na to trochu od lesa: 

  1. Dejte o sobě vědět na sociálních sítích. Vytvořte si svůj profil na LinkedIn a buďte aktivní. Tvořte síť kontaktů. Nebojte se navazovat kontakty, i s vyšším managementem. Komentujte příspěvky. Sdílejte je. 
  2. Nestyďte se oslovit svoje známé. Zavolejte i těm, které jste leta neviděla. Náhodou třeba právě někoho hledají u nich v zaměstnání a nebo sami o něčem vědí. 
  3. Nevíte-li si rady, jak sestavit životopis. Oslovte profesionály. 
  4. Potřebujete-li poradit i s tím, jak se ocenit a prodat na pracovní trhu, zvolte individuální kariérové poradenství. 
  5. Využijte M.arter databázi práce. Tato databáze je jedinečná v tom, že zaměstnavatelé vědí, kdo je cílová skupina – ženy na mateřské a rodičovské dovolené a jsou si vědomi toho, co znamená skloubit péči o malé děti s prací. 

Evidence, jak se v hledání neztratit

Mnoha žadatelům o zaměstnání se osvědčila jednoduchá tabulka na sledování odeslaných žádostí a jejich stavu. Nestane se vám tak, že byste se na jednu pozici hlásila omylem dvakrát.  Nepůsobí to moc dobře a hlavně, zabere to čas. V tabulce rovněž zjistíte, zda plníte své týdenní kvóty 5 – 10 odeslaných životopisů.

Hledání se nedaří

Ano, i to se stává. Hledáte už několik měsíců svou práci snů a stále nic. Co teď? Neházejte své cíle z okna. Přehodnoťte, zda práce na dobu určitou, nebo účast v časově omezeném projektu za méně peněz, než jaké požadujete, vám zvýší znalosti a dovednosti. Dívejte se na danou situaci pozitivně. Získáte nové kontakty. Utvrdíte se v tom, že jste v dané činností dobrá. Zvýšíte si sebevědomí. Rozšíříte obzory. To vše vám následně pomůže v hledání nového zaměstnání na dobu neurčitou. Vím, že v současnosti je obtížné získat pracovní smlouvu na dobu neurčitou hned. Zaměstnavatelé využívají možnosti opakovaného obnovení ročního kontraktu. V některých oborech vám rovnou nabízejí jen práci na živnostenský list. Jste ochotni jít i touto cestou?

5 strategických tipů pro úspěšné hledání práce

Nic nepředstírejte a buďte sama sebou! 

Konkurence je u mnoha pozic vhodných pro rodiče malých dětí vysoká. Proto je na místě zopakovat moje doporučení a to, upravujte vybrané části pracovního životopisu na aktuální pracovní pozici. 

Nečekejte zázraky na počkání. Nedělejte při hledání zaměstnání ze sebe toho, kým nejste. Buďte autentická. Pravda by časem vyšla najevo a vy se zbytečně ocitnete na startovací čáře znovu. 

Vojenští stratégové dodnes tvrdí: těžce na cvičišti, lehko na bojišti. Pokud cítíte, že jste mimo pracovní prostředí dlouho a potřebujete nabýt sebejistotu, neváhejte si domluvit individuální konzultaci s odborníkem, kariérovým poradcem, který vám ukáže vaše dovednosti i schopnosti v jiném světle. Pomůže vás nasměrovat. Objevíte svou přidanou hodnotu. Kdo ví, můžete se nakonec rozhodnout pro vlastní podnikání. I to je cesta, jak se zaměstnat a být sama sobě šéfovou. 

V M.arter intenzivně nasloucháme vašim potřebám. Chápeme výzvy, kterým čelíte každý den. Proto jsme pro vás ve spolupráci se specialistou na pracovní právo z AK Sedlakova připravili ebook: Jak se (s)právně vrátit do práce? 

Ke stažení je zdarma. Připravte se na návrat do zaměstnání i po právní stránce. Pracovní smlouvou to totiž všechno jen začíná!

Dejte sobě i pracovnímu trhu čas. Po celou dobu nezapomeňte na to hlavní: Buďte k sobě laskaví. Neříkejte si, že za nic nestojíte, když zrovna vy, nemůžete najít práci. Věřte, že společně s vámi ji hledá tisíce dalších rodičů.

Andrea Bohačíková, CEO&Founder M.arter & Gabriela Kašparová, redaktorka blogu M.arter

Kdo je Andrea Bohačíková

Andrea Bohačíková, Marter, business

Andrea vystudovala obor Mezinárodní vztahy a Evropská studia a má přes 12 let zkušeností třeba s obchodní strategií nebo prodejem na poli mezinárodního a komoditního obchodu.

Ačkoli sama ještě není matkou, našla díky kamarádce problém ve společnosti a v současné době vede tým 25 lidí (převážně matek na rodičovské), které jí s prosazením myšlenky „Rodičovská není brzda, když nechcete“ pomáhají pod hlavičkou platformy M.arter.

Žije v Praze, zajímá se s nadšením o psy, miluje aktivní odpočinek, čokoládu a dobrou společnost.

KONTAKTY:

Kdo je Gabriela Kašparová

Gabriela Kašparová

Gabriela vystudovala obor Mezinárodní vztahy a Evropská studia a má přes 19 let zkušeností z telekomunikací i farmacie.

Při mateřské začala na sociálních sítích vyhledávat a sledovat různé vzdělávací iniciativy. Dostala se k M.arter akorát v době, kdy rozšiřoval svůj tým. I přes nedostatek času se dvěma hodně malými dětmi, se stala dobrovolníkem na pozici redaktorky blogu. Práce na přípravě sebevzdělávacích článků ji nesmírně těší a naplňuje podle hesla Rodičovská není brzda, když nechcete.

Žije v Praze, těší se, až s dětmi vyrazí na Azurové pobřeží do Nice. Ráda peče koláče, dorty i kváskový chléb. Na četbu zatím nezbývá moc času.  

KONTAKTY: